Mráz elektrokolům nesvědčí. Jak se v zimě o elektrokola starat a jak je správně zazimovat, pokud je využijete opět až na jaře?

Teploty blížící se bodu mrazu dlouhodobě nesvědčí lithiovým bateriím elektrokol. Neznamená to ale, že by výlety v ledovém počasí nezvládly. Je však třeba dbát o jejich pečlivou údržbu. A pokud plánujete elektrokolo zazimovat a znovu šlápnout do pedálů až na jaře, myslete na jejich vhodné zazimování. Jak na to, radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht. 

Většina lithiových akumulátorů může být provozována od -10 °C aniž by se tím nějak výrazně zkracovala jejich životnost. Ovšem již při teplotě 0 °C je pokles kapacity znatelný. Na plně nabitý akumulátor ujedete takřka o 20 % kratší vzdálenost. Klesne-li teplota až na -20 °C, z akumulátoru už vyždímáte sotva 60 % jeho původní kapacity. Pokud by byl při takové teplotě používán dlouhodobě, mohlo by dojít k jeho nenávratnému poškození. Jenže popravdě, kolik z vás by mělo chuť projíždět se v takové zimě?

„Zkrátka pokud se teplota přiblíží nule, nebo v krajním případě klesne lehce pod nulu, akumulátoru krátkodobý provoz v takové teplotě neublíží,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Důležitější je však dbát o vlastní bezpečnost na mokré a promrzlé vozovce.

Problémem jsou solené silnice. Ostatně ty jsou problémem i pro auta. Není tajemstvím, že slaná voda je velice korozivní a dostane se do každé skulinky. I když jsou elektrokola konstruována tak, že lehký déšť ani průjezd mělkým brodem jim nevadí, vodotěsná nejsou. Odstranit vlhkost a sůl ze všech spár a dutin může být problém. Opláchnout kolo tlakovou myčkou není právě nejlepší nápad, protože silný proud vody může proniknout i do míst, kde by došlo k poškození elektrických rozvodů a elektroniky. Jak po celý rok, tak zejména v zimě je důležité dbát na to, aby byly všechny pohyblivé části důkladně promazané, protože mazivo nejen že zajistí hladký provoz a snižuje opotřebení, do jisté míry ale také odpudí vodu.

Kolo nenechávejte nikdy zablácené a od sněhu. Sníh pečivě omeťte, kolo očistěte vlhkým hadrem. Dbejte zejména na to, aby voda nezatékala do elektromotoru, kabelů, kontaktů, spínačů nebo do displeje s řídící jednotkou.

„Pokud se rozhodnete, že kolo na zimu odstavíte a nemůžete jej celé zazimovat ve vytápěném prostoru, nevadí. Důležité je v každém případě vyjmout baterii a uskladnit jí při teplotě do 25 °C. Skladovat by se měla nabitá na cca 60–70 %, protože tak dochází k nejmenšímu poklesu kapacity, a tudíž se zbytečně nezkracuje její životnost,“ radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Zároveň je vhodné zamyslet se nad tím, zda se před zimou nevyplatí svěřit kolo odbornému servisu ke kontrole a seřízení. Na jaře vás pak nezaskočí, že přetížené servisy nestíhají zakázky vyřizovat včas.


Zdroj:

Šárka Lachoutová

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr