Květnový program Galerie Drahomír

do 31. 5.

MARTIN CHOCHEL – PŘÍRODOU ŠTĚTCEM A PALETOU

Výstava obrazů představí tvorbu na Karlovarsku žijícího autora Martina Chochela. Hlavními motivy olejomaleb výtvarného autodidakta jsou krajinná zátiší. Podle autora jde především o okamžité vjemy a jejich zachycení. Chochel výtvarně navazuje na myšlenku impresionistického hnutí na přelomu 19. a 20. století. Velkým vzorem jsou pro něj Claude Monet, Václav Radimský a Antonín Slavíček.

 

  1. 5., 18.00 hodin
  2. DRAMATICKÝ VEČER: Milostné dialogy

V inscenovaném čtení zazní dialogy Taťány a Evžena Oněgina, Cyrana z Bergeracu a Roxany, Bonnie a Clydea. Hudebně doprovodí skupina Jazz Apetit se saxofonistou Milanem Krajícem j. h.

 

  1. 5., 18.00 hodin

POEZIE & JAZZ: William Blake – Svět v zrnku písku

V pokračování cyklu představí Poetická skupina Drahomíra a hudební skupina Jazz Apetit

výbor z básnické tvorby anglického básníka, grafika a ilustrátora, filosofa a vynálezce, jednoho z nejvýraznějších a nejoriginálnějších představitelů raného romantismu v Anglii. Dílo Williama Blakea, v němž se prolíná tvorba básníka, mystika a vizionáře s tvorbou malíře a především kreslíře a grafika, si i v časovém odstupu půldruhého století uchovalo pozoruhodnou životnost.

Jeho význam jako jedné z nejvýznamnějších osobností romantismu ocenilo až 20. století. Blakeovo dílo zůstává živé těmi umělecky silnými hodnotami, k nimž jej jeho mystický názor podněcoval – odvahou přemýšlet samostatně o dogmatu, konkrétním a přitom filozofickým básnickým viděním a lidským zaujetím umělce, pro něhož příroda je mrtvá, není-li v ní člověk. Blake ovlivnil i mnohé umělce 20. století, výrazný je jeho odkaz i v popkultuře.

Jeho úvod k poetické báni Milton – text známý jako Jerusalem – zhudebnil v roce 1916 skladatel Hubert Parry a tato píseň se stala neoficiální hymnou Anglie.

 


Zdroj:

Lev Havlíček
PR aktivity
605 258 630
levhav@seznam.cz