Necelý měsíc do uzávěrky soutěže Vím Proč. Pro nejšikovnější autory fyzikálních videí jsou připraveny skvělé odměny

Už jen necelý měsíc mohou žáci základních a středních škol posílat videa do soutěže „Vím proč“ o nejzdařilejší fyzikální pokusy. Autoři nejlepších videí obdrží 200 tisíc korun na nové vybavení učebny, které výhercům poskytne Nadace ČEZ. Získají také poukazy na online nákupy v e-shopu Mall. Videa lze na web vimproc.cz vkládat do 15. května, ta nejlepší odborná porota vyhlásí v červnu. Celkem jsou pro vítěze připraveny ceny v hodnotě půl milionu korun.

Oblíbená sopka na stole, lávová lampa nebo přeměna elektrické energie na magnetické pole. To jsou jen některé ze zajímavých fyzikálních videopokusů, které se zatím letos zapojily do klání o nejlepší fyzikální videa. Uzávěrka přihlášek do oblíbené soutěže „Vím proč“ končí 15. května, zájemci tak ještě stihnou svoje kreativní výtvory přihlásit a zařadit se do boje o atraktivní finanční odměny i další ceny.

Místo vzorečků a příkladů nabízí soutěž „Vím proč“ interaktivní formu fyziky, kdy žáci prezentují pro ně nejzajímavější zákonitosti tohoto předmětu. Díky tomu mohou k oboru získat mnohem bližší vztah něž při běžné školní výuce a začít o fyzice přemýšlet jiným, praktičtějším směrem. Třeba i jako o součásti svého budoucího povolání. Videa mohou využít i učitelé během výuky a ukázat žákům, jak zábavná může fyzika být.

„Koho baví fyzika, má ve Skupině ČEZ do budoucna dveře rozhodně otevřené. Je to pro energetiku naprosto klíčový předmět. Proto ty, kdo se fyziky nebojí a umí o ní i poutavě vyprávět, chceme ocenit a třeba za pár let i přivítat mezi námi v některém z našich provozů jako nového kolegu. Mnoho žáků, kteří zatím nejsou fyzikálními nadšenci, třeba díky „Vím proč“ najde k tomuto zábavnému a perspektivnímu oboru cestu,“ říká Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který soutěž „Vím proč“ organizuje.

Úkolem účastníků je natočit video, ve kterém ukáží konkrétní fyzikální jev nebo zákon. Nepotřebují k tomu přitom žádné speciální vybavení: vystačí si s předměty, které se najdou běžně doma, v garáži nebo na zahradě. Zásadní roli hraje i kreativní zpracování – video má vedle poučení též zaujmout a pobavit.

Letošní ročník „Vím proč“ nabízí opět také další soutěžní kategorie. Ryze dívčí týmy automaticky navíc soutěží o zábavnou Fyzikální show pro celou svou třídu od souboru Údif (Úžasné divadlo fyziky) nebo exkurzi do provozu vybrané elektrárny. Už loni soutěž děvčata ovládla: tvořila sice necelou polovinu účastníků (42 %) ale obsadila hned pět ze šesti medailových pozic včetně hlavní ceny.

Powerbanku se solárním panelem mohou vyhrát ti, kteří se rozhodnou nafilmovat pokus využívající obnovitelné zdroje (slunce, voda, vítr), nebo pokus spojený s jadernou energií. Autoři videa, které nasbírá nejvíce hlasů od veřejnosti, dostanou balíček stylových dárkových předmětů.

Další informace na www.vimproc.cz


Zdroj:

Alice Horáková

Tisková mluvčí Skupiny ČEZ

www.cez.cz