Krajské zastupitelstvo? To bylo především školství, zdravotnictví a gobelín

Kraj předložil dlouho očekávanou reformu školství. Jedná se však jen o úvodní analýzu bez variant toho, co chce dělat. Radní pro školství tak úkol daný prosincovým zastupitelstvem nesplnil. Schválená dotace dvaceti milionů korun pro krajské zdravotnictví jen ukazuje, že problém je systémový a je nutné ho řešit jinak než dotací každý půlrok.

Radní pro školství Jaroslav Bradáč (bez politické příslušnosti) zastupitelům předložil dlouho očekávanou koncepci, která měla být podle původního usnesení předem projednána ve výborech a komisích. Nic takového se nestalo, materiál byl veřejně k dispozici až necelé dva týdny před zastupitelstvem. Na samotném jednání pak radní přiznal, že původní úkol nesplnil, hájil to však tím, že je celá problematika složitá a je třeba ji řádně diskutovat. Petr Zahradníček, krajský zastupitel a místostarosta Lokte,upřesňuje: „Škoda, že takovou pomalou a systematickou péči o řádné projednání nevěnoval kraj školství i loni na podzim, kdy bez veřejné diskuse za týden rovnou vybrané školy sloučil. Předložení analýzy současného stavu bez konkrétních návrhů, jak situaci řešit, považuji za polovičaté a alibistické řešení, kde nevím, o čem máme vlastně diskutovat. Nicméně zastupitelstvo tento polovičatý materiál odsouhlasilo, takže jsem zvědav, jak se s tím dále popasuje.”

Zastupitelstvo rovněž schválilo dotaci na mzdy krajskému zdravotnictví, a to novým způsobem. Namísto vkladu do základního kapitálu se jedná pouze o vklad do kapitálu vlastního. Právní sofistika má přinést úsporu na právních poplatcích. Dlouhodobá podstata problému však zůstává neřešena, takže obdobný proces bude zastupitelstvo pravděpodobně schvalovat i příští rok.

Jan Horník, krajský zastupitel, senátor a starosta Božího Daru, rovněž poukázal na nízkou odhadní cenu znaleckého posudku gobelínu, který by dle usnesení krajské rady měl být darován do státního majetku: „Gobelín by měl být převeden za odhadní hodnotu 50 000 Kč. Protože se domnívám, že má hodnotu mnohem vyšší a mohlo by tak dojít k porušení zákona – o věci by totiž bývalo muselo rozhodnout zastupitelstvo, nikoli rada, rozhodl jsem se po dohodě se všemi zainteresovanými, zaplatit nový znalecký posudek, kterým by se měla zjistit skutečná hodnota gobelínu.“

Jiří Klsák, krajský zastupitel a náměstek primátora Karlových Varů,uzavírá: „Nejedná se o tak úsměvnou záležitost, jak se může zdát. Gobelíny mají velikou historickou hodnotu a byť se jedná o převod mezi krajem a státem, není příliš moudré zbavovat se levně historického majetku bez dostatečných podkladů.“


Zdroj:

Erich Kříž, tajemník krajského klubu