Obyvatelé a živnostníci z Kollárovy ulice chtějí vybudovat z Kollárky značku prestižní kulturní ulice, kde si každý přijde na své. Ve spolupráci s odborníky dali dohromady strategický plán, co by se mělo v ulici v dalších letech změnit a založili spolek „Kollárka jinak“. Letos se jim podařilo ve spolupráci se spolkem Pěstuj prostor vytvořit víceúčelovou dřevěnou platformu a mají za sebou i úspěšné jednání s developerem, který zde staví bytový komplex.
Lidé z Kollárky na zpříjemnění své ulice postupně pracují již druhým rokem, jejich aktivity byly podpořeny i v Otevřené výzvě Pěstuj prostor. Během dvou let tak získali 107 000 Kč z rozpočtu města Plzně. „Díky nově založenému spolku budeme mít lepší postavení při jednání s městem a dalšími aktéry, budeme moci lépe žádat o finance a taky lépe dohlížet na to, co se v ulici děje,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek „Kollárky jinak“ Jana Eismanová. Zatím vznikla strategie postupného rozvoje ulice a také tzv. design manuál – ten např. radí místním podnikům, jak označit své provozovny lepším způsobem, který napomůže celkovému zlepšení estetiky Kollárky.
Kromě uspořádání několika kulturních akcí ulici v roce 2017 oživilo „dřevěné náměstíčko“ – víceúčelová platforma, kterou místní ve spolupráci s architekty vybudovali v rámci festivalu TUTO MĚSTO na křižovatce s Kovářskou ulicí. Na náměstíčku si může kdokoli posedět anebo i uspořádat hudební či divadelní představení. Vedle několika podniků, které nabízejí kulturní program ve svých prostorách, přidává dřevěné platforma možnost oživit přímo uliční prostor a přitáhnout tak nové návštěvníky a aktivity.
„Když lidé budou mít důvod posedět si na ulici, poslechnout si hudbu a popovídat si, prohlížet si nové umělecké intervence v ulici, tak přinesou Kollárce také větší sociální kontrolu a zvýší zde pocit bezpečí,“ upozorňuje urbanista Milan Brlík z organizace Placemakers.cz, která místním s proměnou ulice pomáhá. „V příštím roce se proto budeme snažit, aby některé místní podniky v létě měly v ulici zahrádky pro posezení,“ dodává. Aktuálně se také spolku daří jednat s developerem Trigema, který v ulici staví bytový dům a místní se s ním dohodli na vypsání soutěže na tři drobné umělecké intervence v ulici. Výsledkem mohu být třeba malby nebo sochy ve veřejném prostoru. V neposlední řadě je developer ochotný část svého pozemku poskytnout pro záhonky, kde můžou obyvatelé pěstovat zeleninu nebo bylinky. V dalších letech by pak místní chtěli skrze spolek usilovat o výsadbu stromořadí a vertikální zeleně, rozšíření chodníků nebo kultivaci parkování. V ulici jsou ale také prázdné domy v majetku města, kde by mohly vzniknout prostory pro kreativní iniciativy.
Klíčový proto bude vstřícný postoj města. Kollárka jinak, z.s.