Skvosty s vůní benzínu / 19.–21.7.19

Reklama

Skvosty s vůní benzínu zvou na „Velké cesty“. 

Unikátní přehlídka historických i současných vozů bude o víkendu 19.  ̶ 21. 7. 2019 potřetí k vidění v Plzni. Historické i moderní automobilové a motocyklistické skvosty zaplní vnitřní haly i nádvoří DEPO2015. Kromě legendárních značek a sběratelských kousků představí i zajímavé automobilové osobnosti.

Letos se pod tématem „Velké cesty“ objeví dobrodruh Dan Přibáň se svými trabanty, cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z expedice Zikmund 100, dakaristé Martin Macík jr. a Jan Brabec, či Tomáš Vejmola s nejspíš jediným pojízdným tuktukem v Evropě. Zaujme i výstava věnovaná výročí plzeňského Metalexu. Novinkou letošního ročníku budou prezentace a „spanilé jízdy“ autoklubů, které představí značky Rolls Royce, Jaguar, Ferrari, Corvette, nebo Mercedes Benz.

Návštěvníky čeká po celé tři dny také hudební program, street food občerstvení, závody na šlapacích motokárách a další zábava pro celou rodinu.

Vstupenky jsou již nyní v předprodeji za speciální „first minute“ cenu na www.skvosty-plzen.cz.

Přehlídka, kterou vloni a předloni navštívilo celkem na dvacet tisíc milovníků historických a luxusních aut, nemá ambici být největší, ale stát se nejkvalitnější přehlídkou nejkrásnějších kousků u nás,“ říká Roman Jurečko, předseda Nadačního fondu Plzeň sobě, který akci pořádá. „A nebude jen o autech, ale krásných věcích obecně. Expozice doplníme o designový nábytek, vzácné bonsaje, nebo umělecká díla sochaře Michala Gabriela,“ dodává Jurečko.

Doprovodný program na cestovatelské scéně zahájí v pátek jeden z nejznámějších českých dobrodruhů současnosti Dan Přibáň, a to hned dvojím povídáním z cest a autogramiádou. V sobotu budou moci návštěvníci potkat dva mladé cestovatele a rodáky ze západočeských Plas Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, kteří vloni absolvovali expedici nazvanou „Zikmund 100“. Při ní se vypravili po stopách Hanzelky a Zikmunda, za necelých deset měsíců zdolali 130.000 km, navštívili 32 zemí a zmapovali, jak se změnila místa, která slavná dvojice dokumentovala šedesát let před nimi. Výstava vybraných fotografií spolu s původními snímky bude k vidění po celou dobu akce. Zároveň se bude v sále Klempírny promítat krátký střihový film s dosud nezveřejněnými záběry z autentických cest Hanzelky a Zikmunda.

V neděli mohou návštěvníci v „Dakar zóně“ vyzpovídat úspěšného kamionového závodníka Martina Macíka nebo motorkáře Jana Brabce. Macík vloni ve svých 28 letech dojel na 5. místě Dakarské rallye. Každoročně absolvuje i několik evropských dálkových závodů: vyhrál Rallye du Maroc, Baja Poland, El Chott Rallye du Tunisia, Baja Drawsko nebo Hungarian Baja. Dakar bivak se závodním kamionem i motorkou a speciálně upravený doprovodný kamion i osobní automobil budou k vidění po celé tři dny akce.

Dalším nedělním hostem bude dobrodruh Tomáš Vejmola (známý jako blogger „Tomík na cestách“), který si v Bangkoku pořídil oblíbený taxikářský tuk-tuk a z Thajska se v něm za rok a den vrátil domů do Hranic na Moravě. Díky němu jezdí v Česku zřejmě jediný exemplář tohoto exotického vozítka.


A na jaké čtyř- či dvoukolé skvosty se mají návštěvníci těšit? Výsadní místo mezi vystavenými krasavci zaujme Tatra 87, slavný československý automobil reprezentující předválečný vrchol nabídky aerodynamických designových modelů. Ve své době šlo o nejrychlejší československý vůz. Americký list New York Times Tatře 87 před devíti lety udělil titul „Sběratelské auto roku.“ Stříbrná T87, se kterou Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund uskutečnili v letech 1947-1950 svou cestu do Afriky a Jižní Ameriky, je vystavena v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Automobily tohoto typu vlastnily mnohé známé osobnosti: závodnice Eliška Junková, básník Vítězslav Nezval, arcibiskup Josef Beran a divadelní režisér Emil František Burian; jezdili v nich prezidenti Beneš, Gottwald i Zápotocký.

Mezi dalšími skvostnými veterány se představí Chevrolet Master z roku 1938, či Plymouth RoadRunner z roku 1968. Vzácným exponátem bude i Maserati MC 12, jichž bylo vyrobeno pouhých 50 a z nich pouze jediný jezdí v Česku, či supersporty Lamborghini Huracán nebo Ferrari F12 Berlinetta. Opomenuty nebudou ani motorky, a to jak historické, tak moderní. Obdiv si zaslouží značky Jawa a Harley Davidson.

Letošní rok je ozdoben výročími nejen republikovými, ale i automobilovými. Plzeňský podnik Metalex, zabývající se v převážné míře sportovními a závodními automobily a motocykly, slaví 50. výročí založení. Impozantní přehlídka výsledků a úspěchů dosažených se stroji z Metalexu čítá 14 mezinárodních titulů a téměř 100 titulů mistrů republiky.

Návštěvníky jistě zaujme i retro expozice z dob socialismu s reprezentativními vozidly východního bloku.

Předprodej vstupenek probíhá na webových stránkách www.skvosty-plzen.cz, na stránkách a prodejních místech Plzeňské vstupenky či osobně v DEPO2015, a to až do 31. 5. za zvýhodněnou cenu 150 korun pro dospělé, 100 korun pro děti, seniory a studenty, nebo 400  Kč rodinné vstupné. V červnu si zájemci budou moci vstupenku pořídit v předprodeji za 200 / 150 / 500 Kč (plné / zlevněné / rodinné) a posléze pak na místě za 250 / 200 / 600 Kč. Nárok na zlevněné vstupné mají ve všech případech studenti, senioři a děti nad 130 cm. Menší děti a osoby s průkazkou ZTP a ZTP/P s doprovodem mohou na akci zdarma.


Zdroj:

Mirka Reifová, PR

www.skvosty-plzen.cz

Reklama