Časté otázky k novým rozpisům záloh na elektřinu a plyn

V souvislosti s úpravami cen energií jste zřejmě i vy dostali do schránky nebo e-mailu nový rozpis záloh. Na nejasnosti a časté otázky odpovídá Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.

Mám nižší cenu za elektřinu, přesto mi narostly zálohy. Proč?
K samotné ceně elektřiny, kterou určuje dodavatel, je třeba připočítat distribuční poplatky, jejichž výši dodavatel ovlivnit nemůže. Distribuční poplatky letos narostly o přibližně 1 200 Kč za každou spotřebovanou MWh. Měsíční záloha tak roste přibližně o 100 Kč za MWh – přesná výše záleží na spotřebě. Pokud vaše domácnost spotřebuje 3,5 MWh, měsíčně zaplatíte o 350 Kč víc jen na distribučních poplatcích.

 

K čemu zálohy slouží? A jak poznám, zda výše té mojí je správná?
Průměrná domácnost s roční spotřebou 3,5 MWh elektřiny dostane na konci roku fakturu na přibližně 28 000 Kč. Jednorázová úhrada takové částky by mohla být pro mnoho domácností neúnosná. Pomocí záloh si ji ale můžeme rozložit a po menších částech ji platit v průběhu celého roku. Pokud na zálohách zaplatíte méně, než je vaše reálná spotřeba, na konci roku vás čeká nedoplatek. Když naopak během roku zaplatíte víc, dodavatel vám vrátí přeplatek.

 

Jaký bude rozdíl mezi výší zálohy a konečnou platbou?
Pokud již elektřinu nebo plyn odebíráte delší dobu, váš dodavatel by měl mít alespoň přibližnou představu o vaší spotřebě. Tu pak spolu s očekávaným zdražováním – nebo naopak zlevňováním – promítne do nového rozpisu záloh. Dodavatelem doporučenou výši záloh si však většinou můžete sami upravit. Pokud například očekáváte narození miminka a počítáte s vyšší spotřebou elektřiny, pak je lepší zálohy navýšit, abyste na konci zúčtovacího období nebyli nepříjemně překvapeni.

 

Proč se výše zálohy u různých dodavatelů liší? 
Finální částku za elektřinu nebo plyn tvoří tři složky – cena za komoditu (tedy elektřinu nebo plyn), poplatek za distribuci a DPH. Každý dodavatel může účtovat jinou cenu, proto i dvě stejná odběrná místa mohou mít jiné zálohy, potažmo i částku na závěrečném vyúčtování.

 

Výše zálohy se mi zdá vysoká. Jak ji mám snížit?
Dodavatel často umožňuje snížení měsíční zálohy. Je ale třeba počítat s tím, že čím nižší zálohy budete platit, tím vyšší nedoplatek vás čeká. Mnohem důležitější je snažit se co nejvíc „stáhnout“ sazbu elektřiny nebo plynu – ideálně pomocí porovnání nabídek od různých dodavatelů.

 

Je třeba počítat každý rok s vyššími zálohami?
Zvyšování záloh není plošná a automatická záležitost. Přistupuje se k němu jen tehdy, když se očekává, že celková roční faktura za energie bude vyšší než v předchozím období. Může to být dáno vyšší spotřebou nebo cenou – ať už samotné komodity nebo poplatků za distribuci.

 

Spotřebu jsme v naší domácnosti razantně snížili, zálohy přesto vzrostly. Jak je to možné?
Zřejmě máte nastavenou vyšší sazbu elektřiny, která i přes nižší spotřebu celkovou cenu zvyšuje. Doporučujeme využít srovnávač cen a zkusit najít výhodnější nabídku.

 

Jak si zajistit nejlevnější elektřinu a plyn?
Zvýšení distribučních poplatků se sice dotýká nás všech, míru dopadů však můžeme alespoň trochu ovlivnit. Klíčové je najít co možná nejvýhodnější nabídku elektřiny a plynu, která zdražení distribuce mnohdy i úplně vykompenzuje (záleží samozřejmě na našich loňských sazbách). Změny dodavatele se bát nemusíte. Se všemi otázkami poradí a celou změnu za vás provedou odborníci na Kalkulátor.cz. Stačí jeden váš podpis.


Zdroj:

Michal Hoblík

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr