Kam na víkend: oslavy svatého Patrika, otevření domu Bílých Karpat či vynášení Morany a vítání jara

Nemáte plán na tento víkend? A rádi byste zažili něco zajímavého spojeného s kulturou, zábavou či cestováním? Anytime přináší několik tipů.

Slavnostní otevření Domu přírody Bílých Karpat, Veselí nad Moravou, sobota 16. 3.
V sobotu se otevírá nově vybudovaný Dům přírody Bílých Karpat. Jedná se o moderní návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, které bylo postaveno na břehu řeky Moravy v historickém centru města Veselí nad Moravou. Naleznete zde vnitřní a venkovní expozici se spoustou interaktivních prvků. Dozvíte se zde mnohé zajímavosti o přírodě, krajině i kultuře Bílých Karpat. V sobotu se můžete těšit například nejen na prohlídku expozice, ale i přírodovědné filmy, ornitologickou vycházku, vycházka za brouky a ptáky zámeckého parku a vycházku za jarní květenou.


Vynášení Morany aneb vítání jara, Praha 6, neděle 17. 3.
V neděli 17. března proběhne od 13 do 17 hodin ve Stanici techniků DDM hl. m. Prahy na Praze 6 sedmý ročník akce Vynášení Morany aneb vítání jara. Rozloučení se zimou proběhne v duchu lidových tradic. Pro návštěvníky budou připraveny výtvarné a rukodělné workshopy nejen s velikonoční a jarní tematikou. Těšit se můžete i na oblíbené pečení, sportovní aktivity nebo workshop žonglování. O bohatý kulturní program se postarají naše divadelní soubory a všemi oblíbený dětský folklórní soubor Makovičky. V 16 hodin se všichni účastníci vydají v průvodu společně s hudebníky a obřími maskami podél Vltavy. Průvod bude zakončen spálením Morany, kterou následně pošleme po vodě zpět do podsvětí. Vynášení Morany se bude konat také ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně.

Svátek svatého Patrika, Praha 1, Praha 2 a Příbram, sobota 16. 3.

Den svatého Patrika je svátek, který se slaví každoročně na počest svatého Patrika, patrona Irska. Lidé po celém světě ho slaví především hudbou a tancem. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení.

Pokud máte rádi tanec, přijďte oslavit tento svátek do Divadelního sálu Emauzského opatství v Praha 2 pořádnou irskou tancovačkou. Živě k tanci zahrají Conamara Chaos. Na programu jsou jak ceilí, tak i setové tance. Všechny tance budou pořadatelé napovídat, takže se ani začátečníci neztratí. Oslavy propuknou v plné parádě také s legendární kapelou Hakka Muggies a energickými Five Leaf Clover v pražské Malostranské besedě. Již přes 20 let ukazuje Hakka Muggies co je to správný irský folk rock. V doprovodu energických Five Leaf Clover rozezní nástroje v rytmu irských tónů, jenž nenechají nikoho na svých židlích. Zábavný večer plný živé irské hudby a setových tanců, který vás vtáhne do atmosféry tradičního Irska zažijete v sobotu i v Příbrami. Těšit se můžete na irskou muziky v podání kapely Shannon, tance obstará skupina Simply dance.


Zdroj:

Klára Procházková

ASPEN.PR s.r.o.

www.aspen.pr