Projekt Vintířova stezka zakončilo odhalení sochy sv. Vintíře

Projekt poutní Vintířovy stezky, česko-německé obdoby slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela, byl slavnostně ukončen v historické sklárně v Anníně a završen nedaleko kostela sv. Mořice na Mouřenci odhalením sochy sv. Vintíře, Tu vytvořila sklářská výtvarnice Vladěna Tesařová.

Hlavním motivem vybudování Vintířovy stezky je nabídnout poutníkům nejen poznání historie našeho kraje a unikátní turistické zážitky v nádherných kulisách Bavorského lesa a Šumavy. Je zde výrazně zastoupen také duchovní přesah a každá etapa nabízí unikátní místa k rozjímání. Jsem přesvědčený, že tato stezka má potenciál přilákat turisty i věřící poutníky nejen z Česka, ale i ze zahraničí,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.

Projekt Vintířova stezka odstartoval v listopadu 2018 a byl spolufinancován z Programu přeshraniční spolupráce, za Plzeňský kraj částkou 301 669 EUR. Je společným dílem Plzeňského kraje, bavorské organizace Arberland REGio GmbH a obce Hartmanice.

Stezka začíná v bavorském Niederalteichu, v jehož klášteře sv. Vintíř působil, a v devíti denních etapách dovede poutníky až do Blatné. Samozřejmě lze absolvovat nejen celou pouť, ale jednotlivé etapy, z nichž nejdelší (Sušice – Horažďovice) měří 22,2 km a nejkratší (Prášily – Hartmanice) 14,4 km. Součástí Vintířovy stezky je i šest uzavřených okruhů pro rodiny s dětmi s herními prvky a geokolokační hrou Skryté příběhy. Na páteřní trase je vybudováno pět symbolických odpočinkových míst s architektonicky řešenými kamennými sestavami s kovářským prvkem v podobě Vintířovy poutnické hole, které vyzývají poutníky k zastavení a meditaci. Vedle informačních laviček jsou k dispozici etapový průvodce trasou, mapy a letáčky k výletním okruhům.

Sv. Vintíř (německy Günter), jehož jméno stezka nese, byl benediktinský mnich, který žil na přelomu 10. a 11. století. Původem Němec se po putování Šumavou nakonec usadil v poustevně na vrchu Březník u Dobré Vody, kde v roce 1045 zemřel. Pochován je v pražském Břevnovském klášteře.

Veškeré informace o Vintířově stezce najdete ZDE. Další informace včetně historie Vintíře samotného najdete na krajském webu k turistice a cestování ZDE.


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz