Premiéra Švandy dudáka pod plzeňským nebem se blíží

Reklama

Ondřej Rychlý, Martin Písařík, Michal Štěrba, Eliška Hanušová, jejich herečtí kolegové, tanečnice i skupinka romských dětí – ti všichni intenzivně zkoušejí na divadelní scéně v Plzni U Ježíška, na které se letos v červnu a červenci odehrává Divadelní léto pod plzeňským nebem. Hlavní festivalová inscenace Švanda dudák v režii Marka Němce má premiéru v sobotu 29. června a do 12. července je pak naplánováno dalších deset představení. Od 20. července festival šestkrát zopakuje loňskou úspěšnou inscenaci Cyrano s Michalem Dlouhým v režii Ivana Řezáče a nechybí ani zajímavý doprovodný program, který odstartoval už 15. června.

Pod názvem Švanda dudák uvádí Divadelní léto vlastní adaptaci Tylovy hry Strakonický dudák, autory adaptace jsou režisér Marek Němec a dramaturg Jiří Janků. Příběh plný fantazie, letní lehkosti i mírného nadpřirozena přenesli autoři do 90. let minulého století. „Půjdeme cestou určité modernity, jestli se tak dá mluvit o ,devadesátkách‘, jinak jsme ale opravdu tylovští. Josef Kajetán Tyl na nás bude navíc dohlížet z nedalekého Mikulášského hřbitova, což má pro mě dojemný podtext,“ říká režisér Marek Němec.

 

Do hlavní role obsadil Marek Němec Ondřeje Rychlého, který se kvůli Švandovi učí už několik měsíců hrát na dudy. V dalších rolích se představí Martin Písařík jako Vocilka a Michal Štěrba jako Kalafuna. Švandovu věrnou milou Dorotku si zahraje studentka KALD DAMU Eliška Hanušová, jejího otce Trnku Tomáš Karger, který se představí i jako Alenoros a Tomáš. Klára Krejsová bude v roli Korduly, Kalafunovy ženy, matkou skupinky romských dětí, hraje ale také Lesanu a Zuliku. V obsazení Švandy dudáka nebudou chybět ani známé tváře z předchozích ročníků Divadelního léta, Jana Kubátová jako Rosava a Tlumočnice a v dalších rolích Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml. a David Kubát.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Divadelní scéna s hledištěm, které v posledních letech pojme na 500 diváků, vyrůstá každý rok v jiném prostoru. Od roku 2008 festival připravuje vždy jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města. Za dobu existence Divadelního léta se na plzeňské letní scéně vystřídala řada hvězdných tváří, mimo jiné Viktor Limr (Don Juan 2008), Jan Zadražil (Revizor 2009), Martin Hofmann (Král jelenem 2010), Roman Zach (Lhář 2014), Pavel Batěk (Prokletí rodu Baskervillů 2015) nebo Kamil Halbich (Don Quijote 2016). Jednou z nejúspěšnějších inscenací v historii festivalu byl loňský Cyrano s Michalem Dlouhým.

 

Vstupenky na 12. ročník festivalu Divadelní léto se prodávají prostřednictvím sítě GoOut. Ceny vstupenek na inscenace hlavního programu Švanda dudák a Cyrano se pohybují od 250 do 550 Kč. Vyšší cena je pouze u vstupenek na premiéru Švandy dudáka, které exkluzivně zahrnují i pozvání na sklenku vína po skončení představení. Ceny vstupného na doprovodný program se pohybují od 100 do 550 Kč.

Divadelní léto pod plzeňským nebem

  1. ročník, 15. 6. – 25. 7. 2019

 

Švanda dudák

podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla

U Ježíška

premiéra v sobotu 29. června ve 20.30

reprízy 1. – 4. a 7. – 12. července ve 20.30

Kdysi dávno se v naší krásné zemi udály prazvláštní věci. Po mnoha letech nespravedlivého útlaku pozvedl lid svůj hlas a zbavil se nenáviděného zla. Nebylo to ovšem snadné – svět na nás zapomněl, a proto bylo třeba znovu všem připomenout, čeho všeho jsme my Češi schopni. Mnoho lidí se o to pokoušelo, ale marně. Až se objevil zcela nový hrdina. Jmenoval se Švanda a byl to muzikant.

Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

 

Cyrano

Edmond Rostand

U Ježíška

reprízy 20. – 25. července ve 20.30

režie: Ivan Řezáč.

Hrají: Michal Dlouhý, Andrea Mohylová, Miloslav Tichý, Jan Jankovský, Jiří Maryško, Kamil Halbich, Bronislav KotišJana KubátováAntonín Procházka ml.Petr BorovskýJiří WeinerFrantišek ŠimánekKlára KrejsováJindřich KoutMarek MikulášekJiří KoutAdam ReznerJaroslav Matějka.

 

Doprovodný program

Festivalek hereckých kapel

Zach’s Pub, sobota 15. června ve 20.00

 

Jsme muzikál!

U Ježíška, neděle 16. června ve 20.30

 

Jak se vám líbí

William Shakespeare

U Ježíška, pondělí 17. června ve 20.30

 

Slam poetry Open Air

U Ježíška, úterý 16. července ve 20.30

 

Improzápas

U Ježíška, čtvrtek 18. července ve 20.30

 


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis

www.divadelnileto.cz; www.panamo.cz

Reklama