Nejmladší účastník celosvětového úklidu byl z Česka

Celá planeta byla v sobotu 15. září zasažena úklidovou vlnou, při které se 13 milionů lidí ze 144 zemí připojilo k největší mírové občanské akci v dějinách. Světový úklid začal na Fidži a po 24 hodinách skončil na americké Samoi.

ilustrační foto

 

Největší počet dobrovolníků zaznamenali v Indonésii, Pákistánu a USA s 3,3, 3 a 1,5 miliony účastníků, přičemž největší procento účasti obyvatel měl Kyrgyzstán se sedmi procenty. “Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že v České republice se v sobotu konalo 463 úklidů, kterými jsme tak přispěli k úspěchu celé akce. Více než deseti tisícům dobrovolníků se během jednoho dne podařilo uklidit z přírody přes 100 tun odpadů. Za nás jim patří velký dík!”, sdělil za organizátory akce Miroslav Kubásek.

Ale ve skutečnosti se nejedná o samotná čísla, spíše jde o poselství, které se po celém světě týká na stovky milionů lidí. “Co se stalo, mělo se stát, nikdy nemůžete popsat skutečný úspěch v číslech,” dodává Merili Vares, ředitelka estonské iniciativy Let’s Do It, která světový úklid iniciovala. Akce byla podpořena řadou světových vůdců. Prezidenti Estonska, Kyrgyzstánu a Gruzie se osobně podíleli na místních úklidech a stali se tak vzorem pro zbytek světa. V Česku se úklidů tradičně účastní ministr životního prostředí Richard Brabec.

V 11-ti zemích byli nuceni své úklidové aktivity odložit, zejména kvůli tropickým cyklonům, tajfunům a hurikánům. Nejmrazivější úklid zaznamenali v Kanadě s -10 st.C, nejtepleji měli se 48 st.C dobrovolníci v Iránu, odkud byl i devadesátiletý nejstarší účastník celé akce. Česká republika se naopak zviditelnila na světové “odpadové” mapě účastníkem nejmladším, kterým byl tříměsíční František z Prahy.

Dnes, jen pár dní po velkém úklidu významná skupina vědců a odborníků, shromážděných v týmu Enza Favoina, připravuje plán, který zakotvuje zásady strategie “nulového odpadu”. Favoino říká: “Tímto plánem chceme využít potenciálu vytvořeného úspěchem Celosvětového úklidového dne a nastartovat globální změnu v řízení odpadového hospodářství. Proto jsme definovali postupy, které pomohou řešit celosvětovou výzvu špatně řízeného nakládání s odpady, coby zdroji druhotných surovin, přispějí k vytváření pracovních míst a podpoří hospodářský rozvoj společnosti v oblastech jako je opětovné využití, opravy, recyklace a kompostování.”

 


Zdroj:

www.protext.cz