Unikátní 3D skener urychlí vyšetřování dopravních nehod

 Karlovarský kraj zakoupí 3D skener, jenž slouží k velice přesnému prostorovému skenování místa dopravní nehody. Čas, který policisté věnují potřebnému vyšetřování, se tak zkrátí i o celé hodiny. Předpokládané náklady na pořízení tohoto jedinečného zařízení činí 2 miliony korun.

Ilustrační foto

Obvykle trvá policistům i několik hodin, než zajistí potřebné důkazy, stopy, vyslechnou přítomné osoby a vše náležitě zdokumentují. Na místě dopravní nehody se tak mnohdy tvoří dlouhé kolony a řidiči musí volit objízdnou trasu. Díky novému skenovacímu zařízení bude možné získat přesná data o dopravní nehodě řádově do několika minut. Samozřejmě bude záležet na typu dopravní události.

„Na základě naší domluvy dostane 3D skener do výpůjčky Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje. Konkrétně jej bude využívat Dopravní inspektorát Policie České republiky v Karlových Varech, který je zatížen nejvyšším počtem vyšetřovaných nehod. Věřím, že nové moderní zařízení ulehčí práci policistům a hlavně přispěje k zajištění plynulosti silničního provozu v našem regionu a větší bezpečnosti,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

3D skener dokáže vytvořit přesný zákres vzdáleností, postavení vozidel, stop, a to vše v zásadě bez zásahu policisty. Zařízení navíc umožňuje okamžité vytisknutí plánku dopravní nehody, což snižuje dobu jejího písemného zpracování. V současné době je na pořízení prostorového forenzního dokumentačního systému včetně speciálního příslušenství vyhlášena veřejná zakázka, přičemž elektronický příjem nabídek probíhá do 19. října. O vítězi rozhodne nejnižší nabídková cena.

Krajský úřad Karlovarského kraje