Návrat Nabucca do Plzně

Premiéra 13. října 2018 ve Velkém divadle Nejbližší reprízy 18. října a 1. listopadu 2018

Po jedenácti letech od minulého uvedení se vrací na plzeňské jeviště divácký operní hit, Verdiho Nabucco. Premiéra v režii Tomáše Pilaře a s hudebním nastudováním Norberta Baxy se uskuteční 13. října 2018 ve Velkém divadle. V titulní roli se v alternacích představí Michele Kalmandy, jenž roli Nabucca poprvé ztvárnil již ve 24 letech, Pavel Klečka a Nikolaj Někrasov. V roli Abigail mohou diváci vidět Csillu Boross, Ivanu Šakovou či Ivanu Veberovou.
Opera Nabucco zpracovává biblický námět o utiskovaném židovském národu a babylónském králi Nabuchodonosorovi. Je ale zajímavá i napjatým vztahem rodiče a potomka, zde konkrétně krále Nabucca a jeho dcery, což je téma, které se v dalších Verdiho operách často vyskytuje. „Pro mě jako režiséra bylo podstatné, vedle hlavní dějové linky, i pozadí tohoto příběhu. S diváky budeme trochu detektivové a odhalíme, co vlastně vedlo k velké společenské i rodinné tragédii,“ vysvětluje režisér inscenace Tomáš Pilař a zároveň slibuje efektní podívanou: „Silnou Verdiho operu podpoříme velkolepou scénografií, přičemž využijeme velké historické plastiky, jež nám umožňují scénu zajímavě přesouvat a otevírat.“

Opera Nabucco

Nabucco je Verdiho teprve třetí operou a hned po svém prvním uvedení se stala hitem. I lidé, kteří žánru opery neholdují, znají motiv židovských sborů Leť, myšlenko, na zlatých křídlech (Va, pensiero, sull’ali dorate). „Sbor Židů v této opeře patří k nejkrásnějším sborům celé operní literatury,“ upozorňuje dramaturg opery Zbyněk Brabec a dodává: „Opera Nabucco, stojící na samém začátku Verdiho tvorby, je stále živým a aktuálním hudebním dramatem s hlavní myšlenkou svobody.“
Od premiéry Nabucca prošla Verdiho tvorba strmým vývojem, na jejímž konci stojí dvě geniální shakespearovské opery Otello a Falstaff. V Nabuccovi Verdi přiřkl hlavní roli barytonu, což je pro jeho tvorbu typické, a započal tak pozoruhodnou řadu barytonových rolí (např. Macbeth, Rigoletto, Boccanegra či Jago). „Je známo, že Verdi klade na zpěváky notné požadavky, a o Nabuccovi, ve kterém se Verdi teprve učil pracovat s hlasy, to platí dvojnásob. Naše inscenace bude světově obsazená nejen na premiéře. Hosté jako Michele Kalmandy či Csilla Boross, patřící ke světové špičce v rámci těchto rolí, budou vystupovat v průběhu celé sezóny,“ upozorňuje na výjimečné obsazení režisér Tomáš Pilař.

Opera Nabucco

Michele Kalmandy, představitel titulní role, právě Nabuccem započal svou mezinárodní kariéru a nyní je pro něj tato role více než příznačná. „Je to má první nabídka, abych vystoupil v krásné Plzni, a jsem ohromený všemi pozitivními překvapeními, které toto město i inscenace Nabucca nabízí. Těší mě precizní a přirozená práce, při které nám režisér poskytuje zároveň podporu a svobodu. To vše je doprovázeno opravdu autentickým, italským hudebním nastudováním. Hlasy mých kolegů jsou úžasné a zkoušky jsou nejen zábavné, ale především velmi profesionální. A já jsem rád, že jsem součástí!“ mluví o svém působení v Plzni Michele Kalmandy.
V Plzni byl Nabucco uveden poprvé v roce 1967 pod taktovkou Jiřího Kouta a v režii Ilji Hylase, podruhé pak
v době rekonstrukce Velkého divadla v Komorním divadle v roce 1983 (dirigent Josef Chaloupka, režie Inge Švandová-Koutecká), titulní roli vytvořili František Havelka, Vilém Míšek a Stanislav Kotyza, přičemž diváci dodnes vzpomínají na vřelý projev Oldřicha Wiesera jako Zachariáše. Dosud poslední inscenace Nabucca v Plzni měla premiéru ve Velkém divadle 23. června 2007 v nastudování dirigenta Pavla Šnajdra a v režii Daria Etemadieha.
Opera bude nastudována v italském originále s použitím českých a německých titulků.
Před premiérou proběhne lektorský úvod v 18.30 ve Foyer Vendelína Budila ve Velkém divadle.
Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Tvůrci a obsazení

Hudební nastudování Norbert Baxa
Dirigenti Norbert Baxa, Jiří Štrunc
Režie Tomáš Pilař
Scéna a kostýmy Aleš Valášek
Světelný design Antonín Pfleger
Dramaturgie Zbyněk Brabec
Sbormistr Zdeněk Vimr

Nabuchodonosor (Nabucco) Michele Kalmandy / Pavel Klečka / Nikolaj Někrasov
Abigail Csilla Boross / Ivana Šaková / Ivana Veberová
Ismael Philippe Castagner / Paolo Lardizzone
Zachariáš, hebrejský velekněz Jan Hnyk / Jevhen Šokalo /František Zahradníček
Fenena, Nabuchodonosorova dcera Becca Conviser / Václava Krejčí Housková / Jana Foff Tetourová
Baalův velekněz Jan Hnyk / Daniel Klánský
Abdall, důstojník Tomáš Kořínek / Hector Manuel Mir
Anna, Zachariášova sestra Hanna Chelberg / Radka Sehnoutková / Adéla Skočilová

Premiéra 13. října 2018 ve Velkém divadle
Nejbližší reprízy 18. října a 1. listopadu 2018

Tdroj: djkt.eu