Víkend otevřených ateliérů slaví 8 let a zve na výstavu k historii akce

Pod širým nebem ve Smetanových sadech před plzeňskou Studijní a vědeckou knihovnou proběhla 6. září vernisáž výstavy k historii Víkendu otevřených ateliérů. Na 16 panelech zde návštěvníci až do konce září mohou vidět fotoreportáž z předchozích sedmi ročníků populární akce, které se každoročně účastní více než 11.000 lidí.

Za městský obvod Plzeň 3 promluvil místostarosta Ondřej Ženíšek, který ocenil realizaci akce v Plzni i okolí a připomněl, že pro příští období schválil obvod na podporu kulturních akcí o 3 miliony korun víc. Akademický architekt Václav Šmolík, který se účastnil hned prvního ročníku v roce 2016, poděkoval organizátorům za akci, která propaguje místní umělce a dle jeho slov má kvalitu daleko větších akcí zahraničních.

Vernisáž výstavy “Otevřené ateliéry”

 

Jana Brabcová, autorka myšlenky Víkendu otevřených ateliérů a jednatelka pořádající společnosti Grafia, připomněla, že pouze díky podpoře ze strany města, kraje a dalších institucí je možné akci zpřístupnit veřejnosti i umělcům bezplatně.

Vernisáž výstavy “Otevřené ateliéry”

 

Cílem výstavy je přiblížit průřez předchozími ročníky a motivovat návštěvníky k aktivnímu trávení volného času. Výstava je interaktivní – na každém panelu je uveden QR kód, díky kterému se návštěvníci výstavy dozví podrobnosti k danému tématu panelu. Jednotlivé panely vyzývají k prohlídkám ateliérů i galerií, k vlastní aktivitě návštěvníků, kteří mohou na jednotlivých zastávkách tvořit s pomocí umělců. „Neváhejte naplánovat rodinný umělecký teambuilding a vytvořte vlastní sochu, mozaiku, obraz či šperk,“ vyzvala Brabcová. Na své si zde přijdou i milovníci vína, pro které je určena stezka ART&WINE s improvizovanými výstavami v kavárnách a vinárnách. Tato aktivita nastartovala v době pandemie a měla podpořit kromě umělců také skomírající plzeňské podniky.

Vernisáž výstavy “Otevřené ateliéry”

 

Výstava je i pozvánkou na letošní již 8. ročník Víkendu otevřených ateliérů, který se koná 23. a 24. září mezi 14. a 20. hodinou. Dva z panelů ukazují program a letošní mapu 66 uměleckých zastávek, kde návštěvníci mohou potkat  téměř 200 výtvarníků. Pro zájemce o umění, kterým se nebude chtít do Plzně, budou určeny mimoplzeňské zastávky např. v Klatovech, Horní Bříze, Šťáhlavech, Švihově, Janovicích nad Úhlavou, Křimicích.

Účast v soutěžích může návštěvníkům přinést pěkné výhry. Každý rok se soutěží o nejaktivnějšího návštěvníka, o nejhezčí snímky, video, o nejobdivovanější umělecký výtvor vytvořený návštěvníkem a letos nově organizátoři odmění vítěze prvního běhu mezi ateliéry. Podrobnosti k soutěžím stejně jako program najdou návštěvníci na webu www.otevreneATELIERY.cz.

Na webu akce návštěvníci najdou také profily umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění.

Vernisáž výstavy “Otevřené ateliéry”

 

 

Celý víkend návštěvníky vozí zdarma tramvaj PMDP se speciálním jízdním řádem, která je zároveň infocentrem celé akce.

Stejně jako v předešlých ročnících proběhne i letos ARTPARTY – neformální setkání s umělci v Papírně v sobotu 23.9. od 20:30 hodin.

 

  1. ročník se koná pod záštitou ministra kultury, Mgr. Martina Baxy a  primátora města Plzně Mgr. Romana Zarzyckého, za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a městských obvodů Plzeň 1, Plzeň 2, Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a města Klatovy. Akci podporuje i řada institucí a firem.
Vernisáž výstavy “Otevřené ateliéry”

 


Zdroj:
Bc. Lucie Sachunská

e-mail: sachunska@grafia.cz