Hudební festival Procházky uměním rozezní severní Plzeňsko a podpoří mladé houslisty

Mimořádné české hudební osobnosti a významné české komorní soubory vystoupí přes léto na devátém ročníku hudebního festivalu Procházky uměním, který pořádá violistka Jitka Hosprová na šesti místech severního Plzeňska. Mezinárodně uznávaná hudebnice pochází z Dolní Bělé a k regionu má silný vztah. Výtěžek z koncertů každoročně putoval na opravu vybrané duchovní památky, letos podpoří dva mladé houslisty v jejich hudební kariéře.

 

Po nesmírně náročném roce jsme opět připravili program festivalu Procházky uměním pro všechny, kteří stejně jako naši umělci postrádali v roce pandemie vzájemnou společnost. Vzhledem k minimálnímu prostoru na přípravu textů poprvé na festivalu nevystoupí herecké osobnosti a devátý ročník Procházek uměním bude věnován premiérově umění hudebnímu,“ uvádí jeho zakladatelka Jitka Hosprová.

 

Zahájení festivalu v Plasích 26. června bude patřit komornímu orchestru Harmonia Prague pod taktovkou dirigenta Štefana Britvíka se sólisty houslistou Miroslavem Vilímcem a kontrabasistkou Evou Šašínkovou. V programu zazní mimo jiné Sinfonia concertante pro kontrabas a violu Karla Ditterse von Dittersdorf. Březín navštíví 3. července slavné Wihanovo kvarteto, které se představí nejen v hudbě F. X. Richtera a W. A. Mozarta, ale také slavným Dvořákovým kvintetem Es Dur. O dva týdny později, 17. července, předvede svůj originální program pěvkyně Martina Kociánová s dechovým triem Amadeus v Rabštejně nad Střelou. Poslední červencový den vystoupí harfistka Kateřina Englichová v barokní kapli sv. Anny v Nečtinech. Pozvání přijal i houslista Jaroslav Svěcený, který 21. srpna v Dolní Bělé představí slavné evropské housle v rámci svého programu s vynikajícím kytaristou Lukášem Sommerem. Na závěr festivalu 3. září v Manětíně rozezní světově uznávaný varhaník Pavel Kohout poprvé po rekonstrukci vzácné barokní „Barbořiny varhany”.

 

Výtěžek dobrovolné sbírky loňského ročníku Procházek uměním ve výši 20.000Kč přispěje na opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasích. Proč se letos zaměřuje na podporu mladých talentů, vysvětluje ředitelka festivalu: „Letošní rok poznamenal mimo jiné všechny děti. Zvláště ty, které se věnují hudbě, měly výuku po Skypu, nebo neměly žádnou. Rozhodla jsem se proto mimořádně letošní dobrovolnou festivalovou sbírku nasměrovat ke dvěma talentovaným českým houslistům. Roman Červinka (15 let) a Daniel Matějča (16 let) se po svých předešlých úspěších připravují na významnou mezinárodní houslovou soutěž Wieniawski – Lipinski v Polsku a až teď mohli začít naživo pracovat pod vedením profesorů Borise Belkina a Maurizia Sciarretty na mezinárodní akademii v italské Imole.  Společně s nadačním fondem Milénium, který zajistil oběma školné na této významné mezinárodní hudební instituci, bychom rádi i s naším festivalem pomohli těmto dvěma talentovaným mladíkům a přispěli na studijní cesty a na náklady spojené s jejich zářijovou účastí v soutěži,“ konstatuje Jitka Hosprová.

 

V rámci letního programu festivalu se oba žáci představí publiku se svým virtuózním programem. Daniel Matějča vystoupí v kapli sv. Anny v Nečtinech po boku Kateřiny Englichové a Roman Červinka v Manětíně v kostele sv. Barbory společně s varhaníkem Pavlem Kohoutem. „Věřím, že i letošním ročníkem a také naší sbírkou naplníme motto festivalu Procházky uměním: ,,Přežije-li kultura, přežije národ,“ uzavírá Hosprová.

 

Vstupné na všechny koncerty činí 250Kč, studenti a senioři mohou využít slevy 150Kč, děti do 15 let zdarma. Prodej vstupenek probíhá na místě před začátkem koncertu.

 

Hygienické podmínky pro vstup na festivalové koncerty najdou zájemci vždy podle aktuálního vývoje na webu www.prochazkyumenim.cz.

Program IX. Ročníku festivalu Procházky uměním  

 

  1. 6. Plasy, Santiniho sál /Centrum stavitelského dědictví

 

Slavnostní zahajovací koncert

interpreti: Harmonia Prague – orchestr

Stefan Britvík – dirigent

Miroslav Vilímec – housle, umělecký vedoucí

Eva Šašínková – kontrabas

program:  G. F. Handel, J. J. Ryba, K. Ditters von Dittersdorf,

  1. J. Vejvanovský, J. Kubelík, W. A. Mozart

 

 

  1. 7. Březín, Kostel sv. Bartoloměje

 

Wihanovo Kvarteto

interpreti: Wihanovo kvarteto:

Leoš Čepický – housle

Jan Schulmeister – housle

Jakub Čepický  – viola

Michal Kaňka – violoncello

program:  F. X. Richter, W. A. Mozart,  A. Dvořák

 

  1. 7. Rabštejn nad Střelou, Kostel P. Marie Sedmibolestné

 

Martina Kociánová a Trio Amadeus

interpreti: Martina Kociánová – mezzosoprán

Trio Amadeus:

Karel Dohnal – klarinet,

František Hlucháň – klarinet,

Peter Hlucháň – fagot,

program:  A. Vivaldi, G. F. Handel, W. A. Mozart, G. Rossini,

  1. Saint – Saense, G. Bizet

 

  1. 7. Nečtiny, Kaple sv. Anny

 

Písně Noci

interpreti: Kateřina Englichová – harfa

Daniel Matějča – housle

Program: J. S. Bach, C. Debussy, M. Ravel, C. Salsedo, E. Ysaye,

  1. Wieniawski, N. Paganini, J. Vejvoda

 

 

  1. 8. Dolní Bělá, Kostel Povýšení sv. Kříže

         Slavné evropské housle

 

         interpreti: Jaroslav Svěcený – housle

Lukáš Sommer  – kytara

program:  W. A. Mozart, F. Carulli, N. Paganini, M. Giuliani, L. Sommer

 

 

 

  1. 9. Manětín, Kostel sv. Barbory /dopolední koncert pro školy/

      

        Barbořiny varhany v Novém světě

interpreti:  Pavel Kohout – varhany

Roman Červinka – housle

program:   J. S. Bach, A. Vivaldi, H. Wieniawski, N. Pagani, A. Dvořák, J. Teml

 

Dramaturgie MgA. Jitka Hosprová

Změna programu a obsazení vyhrazena.

Výtěžek z dobrovolné sbírky festivalu bude věnován na podporu houslových talentů Romana Červinky a Daniela Matějči. Finanční výtěžek přispěje na jejich účast v mezinárodní houslové soutěži a studia v zahraničí.

 


Zdroj:

Mirka Veselá
Copywriting & Public Relations

mirka.reifova@gmail.com