Fakultní nemocnice Plzeň 1. prosince 2020 otevírá novou lékárnu v areálu bývalé vojenské nemocnice. Podnětem pro otevření nové lékárny byla rozlehlost borského areálu a velké vzdálenosti jednotlivých pavilónů od stávající lékárny. Z tohoto důvodu byla vybrána budova, která pochází z roku 1954 a býval zde Ústřední vojenský zdravotní ústav. Tento objekt prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní nabízí příjemné, moderní a hlavně bezbariérové prostředí.
Projektová studie jeho proměny v lékárnu vznikla již na jaře 2016. Jako první se řešily materiálové toky, způsob přípravy destilované vody, pak postupně následovala stavební povolení, kolaudace a vybavování, náklady činily 63,5 milionů. Ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. vysvětluje: „Lidem nabízíme komfortní, bezbariérové prostředí a především možnost vyzvednout si potřebné léky ihned po ošetření, bez obíhání dalších lékáren v Plzni a za velmi příznivé ceny. Prostor pro klienty, tzv. oficína, je velký, takže i v současné situaci se do něho vejde více pacientů i při zachování patřičných odstupů. Také zaměstnanci se mohou těšit na moderní pracovní prostředí, včetně větších prostor.“
Nová lékárna je ústavní, to znamená, že zásobuje borské kliniky a oddělení. Dodává sterilizované léčivé látky pro operační sály, stará se o zásobování diagnostiky, laboratorních chemikálií a očkovacích látek pro celou nemocnici. Zásobuje i mimofakultní lůžková a ambulantní zdravotnická zařízení v kraji, a to nejen léčivými přípravky, ale i dezinfekcemi. Během jarní vlny covid-19, v období katastrofální situace na trhu s dezinfekcemi, připravovala lékárna FN Plzeň dezinfekci na ruce dle receptury WHO pro celou nemocnici. Další detaily popisuje ředitel Václav Šimánek: „ Lékárenský odbor v příštím roce plánuje nový projekt, kterým bude příprava autologních očních sérových kapek. Staneme se tak prvním pracovištěm v našem kraji, které tyto kapky připravuje. Tato nová lékárna bude také dále akreditovaným zdravotnickým zařízením, kde budou probíhat předatestační stáže, praxe v průběhu studia na farmaceutických fakultách a praktická část výuky farmaceutických asistentů.“
Lékárna slouží i pro širokou veřejnost. Lidé zde mají k dispozici dvě výdejní místa na recept i výdejní místo pro volný prodej s běžným zbožím, navíc nabízí sortiment, který v jiných lékárnách není běžně dostupný a úzce souvisí s okolními ambulancemi a klinikami. Zaměstnává celkem 25 pracovníků, z toho 6 farmaceutů a 10 farmaceutických asistentů. Moderní pracovní prostředí přinese nové možnosti při práci, např. v oddělení pro přípravu sterilních léčiv. Čistý prostor umožní přípravu injekcí, infuzí, očních mastí a kapek bez protimikrobní přísady a jiné.
Původní lékárna v borské jižní části „lékárna Na Schodech“ zůstává i nadále v provozu pro veřejnost. FN Plzeň v současnosti nabízí lékárenské služby ve třech lékárnách (dvě na Borech, jedna na Lochotíně) a zároveň provozuje prodejnou zdravotnických potřeb v lochotínském areálu.
Zdroj:
Mgr. Gabriela LEVOROVÁ
mluvčí FN Plzeň
fnplzen.cz