Zrak můžete mít v kondici v každém věku

Reklama

„Presbyopie“ znamená v překladu z řečtiny „vetchozrakost“. Je to však pojem mírně zavádějící, jelikož tato oční vada se může začít projevovat už v mladém věku – záleží samozřejmě i na výchozím refrakčním stavu oka.

„Vetchozrakost neboli ztrátu přirozené schopnosti oční čočky zaostřit na blízké předměty nevystihneme přesně ani termínem onemocnění, není to totiž oční vada v pravém smyslu slova, ale přirozený důsledek stárnutí organismu, kdy se s věkem mění struktura oční čočky,“ říká primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum v Brně.

Jak je tedy možné tuto oční vadu odstranit? Nejjednodušším a nejrychlejším, avšak nepraktickým, řešením je brýlová korekce. Není výjimkou, že vetchozraký člověk má doma různě silné brýle, jedny na blízko, druhé na práci s počítačem, třetí na dálku. Další možností jsou multifokální kontaktní čočky.

Proto pro pacienty, ve věku 50 a více let, je tím nejlepším řešením implantace speciální nitrooční čočky. Takový operační zákrok, kdy je vyměněna původní čočka a nahrazena dioptricky vhodnější umělou čočkou, se nazývá RLE (Refractive Lens Exchange), v presbyopickém věku též PRELEX (Presbyopia Lens Exchange).

Při implantaci umělé nitrooční čočky do oka má pacient na výběr z mnoha možností. Bifokální nitrooční čočka vyřeší dioptrie na dvě vzdálenosti, na blízko i na dálku. Již několik let je však v nabídce oční kliniky Lexum i speciální trifokální nitrooční čočka, která umožňuje ostré vidění na všechny vzdálenosti, tzn. na dálku, na střední vzdálenost zhruba 70 centimetrů (například pro práci na počítači) i na blízko. Kromě toho lze vybírat z nabídky dalších speciálních čoček: např. čočku s plynulým prodlouženým fokusem vidění na dálku a na střední vzdálenost, či čočku se speciálním filtrem chránícím sítnici.

Navíc pokud podstoupíte zmíněnou implantaci nitrooční čočky, vyhnete se v pokročilém věku operaci šedého zákalu, který je jedním z nejčastějších onemocnění očí, zejména u starších lidí.

 


Zdroj:

www.protext.cz

Reklama