Fyzikář roku získal pro svou školu v plané nad Lužnicí 200 tisíc korun od Nadace ČEZ

Spravedlivý, důsledný, čestný, zapálený do práce, se smyslem pro legraci. Tak popsali žáci základní školy v Plané nad Lužnicí svého učitele fyziky Vladimíra Vochozku v přihlášce do soutěže Zlatý Ámos. Zaměstnanci Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem soutěže, sympatického pedagoga zvolili fyzikářem roku. Dnes si převzal ocenění ČEZ Ámos i šek na 200 tisíc korun na vybavení učebny pro výuku technických předmětů, který k titulu náleží jako odměna.

Jedenatřicetiletý Vladimír Vochozka na základní škole v Plané nad Lužnicí učí fyziku, výpočetní techniku, 3D tisk a fyzikální experimenty. Právě ty tvoří podstatnou část jeho hodin. „Každý rok zapojuji do výuky jiné pokusy, aby bylo vyučování zábavné i pro mě. Pomůcky si sám vytvářím, vymýšlím, nebo se nechávám inspirovat od jiných učitelů z České republiky či zahraničí. Na pracovním stole se mi neustále hromadí nové věci, u kterých by na první pohled využití pro výuku asi nikdo nečekal,“ říká.

Jeho recept na úspěšnou výuku potvrzují i žáci: „V hodinách se nikdy nenudíme, vždycky nás něčím zaujme. Snaží se látku logicky vysvětlit.“ Oceňují také, že se obětavě věnuje přípravě účastníků na fyzikální olympiády ve svém volném čase.

Skupina ČEZ anketu o nejoblíbenějšího fyzikáře letos vyhlásila popáté, podpoře učitelů fyziky se ale věnuje již přes čtvrt století. Fyzika jako předmět není jednoduchá, učitelé tedy musejí umět děti zaujmout, aby si k ní cestu našly. „Proto se snažíme podporovat učitele, kteří chtějí fyziku učit poutavě a získávat pro ni další generace nadšenců,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Příspěvek ve výši 200 tisíc korun na vybavení učebny technických předmětů daruje vítězi ankety ČEZ Ámos právě Nadace ČEZ v rámci svého grantového programu Oranžová učebna.

„Fyzika je báječná věda. Od vesmírných galaxií až po složení atomů, všechno se řídí jejími zákony a pravidly. Pochopení jejích zákonitostí umožňuje lidem lepší život: díky fyzice jezdíme, létáme, telefonujeme, používáme počítače i vyrábíme a používáme elektřinu,“ doplňuje Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. O absolventy technických oborů včetně fyziky mají zájem všechny průmyslové firmy. Pro energetiku jsou to klíčoví zaměstnanci.

 

Vizitka Mgr. Vladimír Vochozka, Ph.D.

Narodil se v Táboře před třiceti jedna lety. Po maturitě na Technickém lyceu studoval učitelství všeobecně vzdělávacích oborů pro základní školy, aprobace fyzika, výpočetní technika a elektronika na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Další vzdělání ukončil v roce 2017 na Pedagogické fakultě v Plzni – specializace v pedagogice, teorie vzdělávání ve fyzice. Doposud studuje na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích – učitelství pro střední školy- fyzika. Rád sportuje a navštěvuje Science centra, muzea techniky a historická místa spojená s velikány fyziky, jako jsou Nikola Tesla, Alessandro Volta či Marie Curie-Skłodowská.


Zdroj:

Alice Horáková, MA
Tisková mluvčí Skupiny ČEZ | Útvar mediální komunikace

ČEZ, a. s.
Duhová 425/1, 140 53 Praha 4
tel.: +420 211 042 460
mobil: +420 724 547 001:
e-mail: alice.horakova@cez.cz

www.cez.cz