Na další cestě do obcí řešili zástupci kraje opravy památek i dotace

Do Dolního Rychnova, Chlumu Sv. Maří a do Milhostova zamířil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a krajský radní Vít Hromádko na pracovní výjezd do obcí. Společně se starosty diskutovali kromě jiného o nákladných opravách památek a  probrali s nimi možnosti čerpat různé typy krajských dotací, například na drobné vodohospodářské akce.

V Dolním Rychnově informovala starostka Anna Klímová zástupce kraje o tom, že se obci za poslední čtyři roky podařilo získat na dotacích 10 milionů korun, ze kterých vybudovali mimo jiné nový chodník, provedli obnovu hřbitova a pořídili tam solární lampy. Aktuálně budou čerpat 37 milionů korun na revitalizaci parku a vodních nádrží. „Paní starostka pro nás neměla žádný úkol, protože si všechno zvládne s přehledem obstarat sama včetně dotačních možností. Pořádek a bezpečnost v Dolním Rychnově se daří udržovat i díky úspěšné spolupráci s městskou policií. Prohlédli jsme si postupně rekonstruovanou mateřskou školku, kde panuje velmi příjemná atmosféra, a byli jsme se podívat ve sportovním areálu s pergolou, v níž se konají setkání s občany,“ popsal hejtman.

Další zastávkou se stal Chlum Sv. Maří, jehož dominantu tvoří barokní komplex s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Areál je velmi atraktivním cílem návštěvníků a poutníků od nás i ze zahraničí. Podle starosty Karla Slobodníka ale obec nemá potřebnou turistickou infrastrukturu, což se aktuálně řeší. „Pan starosta nás zavedl do nově opravovaných prostor restaurace s malým sálem, který by mohl sloužit jako komunitní centrum. V jednom místě se také podařilo spojit služby pošty a obchodu, kde jsou navíc v nabídce umělecké výrobky místních lidí,“ vysvětlil hejtman. Kvůli chybějícímu zubaři obec zvažuje i pořízení Senior Expresu, jenž by mohl zavézt zejména starší občany k lékaři. „Kraj chce pro příští rok navýšit částku, kterou na pořízení Senior Expresu každému žadateli z řad obcí přispívá,“ dodal krajský radní Vít Hromádko a potvrdil, že na využití Senior Expresu se mohou domluvit i dvě menší obce dohromady. Představitelé kraje v doprovodu faráře Milana Kučery navštívili poutní areál, který je v současnosti národní kulturní památkou. Hejtman přislíbil, že bude apelovat na zástupce Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, zda by bylo možné urychlit plánovanou obnovu památky.

Vytápění panelových domů a chybějící čistička odpadních vod trápí starostu Milhostova Josefa Hrdého. Zhruba pro 50 bytů v těchto domech je třeba řešit možnost centrálního vytápění  a napojení na čističku odpadních vod. Obec rovněž potřebuje dobudovat kanalizaci. „Domluvili jsme se, že zašleme panu starostovi kompletní informace o krajském programu, v rámci kterého udělujeme dotace na drobné vodohospodářské a ekologické akce, kam právě patří i čističky a dostavba kanalizace. Obec také potřebuje řešit dopravní situaci, protože ji zatěžuje čím dál intenzivnější provoz velké zemědělské techniky a s tím spojené nedodržování rychlosti,“ doplnil hejtman s tím, že požádá opět při jednání s krajským policejním ředitelem o vyslání dopravního specialisty, který se v obci domluví na možném opatření.


Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková
tisková mluvčí
www.kr-karlovarsky.cz