Olympiáda dětí a mládeže skončila pro kraj medailovými úspěchy

Jubilejní Hry X. letní olympiády dětí a mládeže v Olomouckém kraji skončily pro Plzeňský kraj velkou sbírkou medailí. Mezi kraji se umístil na krásném 6. místě, v počtu zlatých medailí pak na 3. místě. Nejúspěšnějším sportem z hlediska bodování byla házená. Házenkářské týmy chlapců a dívek bez zaváhání získaly zlaté medaile. Velmi úspěšní byli také střelci, cyklisté a šermíři.

Slavnostním ceremoniálem, který věrně kopíruje skutečné olympijské hry, byly v olympijské vesničce v olomoucké Pevnosti poznání zakončeny letní olympijské hry dětí a mládeže, kde se představilo celkem 17 sportů, historicky poprvé zde byl také šerm. Celkem se her zúčastnilo téměř 3 600 mladých talentů, Plzeňský kraj získal celkem 26 zlatých medailí, 5 stříbrných a 8 bronzových z řad 262 sportovců.

Nejúspěšnější ziskem bodů a tedy na prvním místě mezi kraji byli cyklisté chlapci, oba týmy házené, dívky ve střelbě. Celkové pořadí krajů najdete ZDE. Pořadí jednotlivých sportů dle kategorie najdete ZDE. Medailonky úspěšných držitelů cenných kovů pak najdete ZDE.

Postřehy úspěšných sportovců

„Olympiádu jsem si moc užila, mám tu hodně kamarádů, atmosféra je skvělá. Hrozně jsem si zlatou medaili přála a také jsem věděla, že se ode mě výkon očekává. Nechtěla jsem zklamat sama sebe a především ostatní, kteří mi věřili a fandili mi,“ řekla bezprostředně po závodě na 60m sprintu atletka ze Stříbra Kristýna Záhořová, která následující den přidala ke sprinterskému vítězství i zlatou medaili ze skoku do dálky mladších žákyň výkonem 549 cm.

„Věděla jsem, že nějaké medaile ode mě všichni očekávají, takže trochu pod tlakem jsem byla. Podařilo se, ale chtěla jsem všechny zlaté,“ říká plavkyně Natálie Pospíšilová, která si z olympiády odvezla 5 zlatých medailí a 1 bronzovou. „Po úspěšném mistrovství republiky byla olympiáda příjemnou zkušeností. Moc jsem si to užila, ta atmosféra byla fajn a já už se těším na zimní mistrovství republiky. Doufám, že se bude dařit i dál, jako tomu bylo tady,“ doplnila plavkyně.

Dalším úspěšným plavcem byl Jan Foltýn, který získal celkem 6 zlatých medailí. „Podařilo se mi dát tři rekordy, ale chtěl jsem dát čtyři,“ říká talentovaný plavec a dodává: „Ale jsem nakonec spokojený, protože očekávání jsem splnil. Sice jsem tuhle sezónu méně závodil, hodně jsem trénoval, poslední soustředění jsem měl v Austrálii. A vyplatilo se. Olympiádu jsem si užil, je to opravdu perfektní akce a rád bych se dostal na skutečnou – velkou olympiádu.“

 


Zdroj:

Bc. Eva Mertlová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz