Vyrobte si sami desinfekční gel. Stačí dvě dostupné ingredience

Zatímco koronavirus vzbuzuje paniku a z obchodů mizí veškeré desinfekční prostředky, my si v klidu doma vyrobíme desinfekční gel na ruce, který budeme moci nosit všude s sebou. Jak na to?

Výroba domácího desinfekčního gelu

Hlavní složkou našeho podomácku vyrobeného desinfekčního přípravku je izopropylalkohol. To je látka, která je docela snadno dostupná. Používá se hlavně jako čistící přípravek na elektroniku (například na kontakty), či jako odstraňovač skvrn nebo lepidla ze skleněných nebo kovových předmětů. Je to zkrátka takový univerzální alkoholový čistič, který zároveň spolehlivě “čistí” i viry.

Izopropylalkohol seženete pod různými názvy, všechny ale znamenají to samé: 2-propanol, izopropanol, iso, isopro, IPA.

My budeme potřebovat 99% isopropylalkohol. Alternativou je pak také čistý etanol.

Výsledný gel by měl totiž i po zředění desinfekční složky obsahovat minimálně 60 % alkoholu, jinak se jeho účinnost snižuje, proto nepoužívejte například vodku.

Druhou přísadou je gelová složka. Vhodný je třeba gel z aloe vera.

Postup? Velmi snadný!

1. Smíchejte 2 díly 99% isopropylalkoholu s 1 dílem gelu. 

2. Míchejte nejlépe lžící po dobu několika minut.

3. Výslednou směs nalejte do dávkovače mýdla nebo jiné uzavíratelné nádobky. 

A to je vše!  Pokud si chcete gel ještě trochu vyšperkovat, můžete přidat nějaké esenciální oleje, tea tree oil a podobně, ale není to nutné.

Gel nepoužívejte jako mýdlo, neoplachujte jej. Naneste jej na ruce a nechte působit.

Chraňte si ruce a nedotýkejte se obličeje

Hlavní cesta, kterou nákaza koronavirem postupuje, jsou vaše ruce. Měli byste si je tedy chránit, nedotýkat se klik a jiných potenciálně infikovaných předmětů. Také byste se neměli rukama dotýkat obličeje.

Výše uvedená rada je ovšem velmi těžko splnitelná, proto je nutné ruce často a důkladně mýt a desinfikovat. Důkladné mytí mýdlem by mělo stačit, pro rychlou desinfekci třeba v MHD nebo restauraci se ale hodí mít u sebe zmiňovaný desinfekční gel v malé příruční lahvičce nebo dávkovači.


Zdroj:

www.ceskestavby.cz

autor: Jiří Březina