Vytvořte si zahradu na balkoně či terase

Barevný balkon plný květin, vůní a vlastnoručně vypěstovaných bylinek je snem každého milovníka rostlin. Navíc díky miniaturním odrůdám stromů a keřů můžete na balkoně pěstovat i ovoce. S praktickými tipy odborníků z Hornbachu je snadné zkrášlit si balkon či terasu anebo si vypěstovat vlastní úrodu. Tak se letos do toho pusťte taky.

„Rostliny nepotřebují záhon nebo velkou zahradu, aby se jim dařilo, hodně druhů se hodí na balkon či terasu. Sáhnout můžete po pěstebních truhlících, květináčích nebo vyvýšených záhonech. Pokud jste kreativní typ, můžete k výsadbě využít vědro, staré nádobí, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte na odvod vody, všechny pěstební nádoby musí mít otvor pro odvod vody,“ radí Daniel Brychta z oddělení zahrady projektového marketu Hornbach. Při vybírání konkrétních rostlin zvažte velikost prostoru a jeho orientaci na světovou stranu.

 

Každý centimetr se počítá
Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. „Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování – vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu. Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné i různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vlezou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň.

 

Balkon zalitý sluncem
Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce. Balkon umístěný na východní či severní stranu je stinný, proto se na něj hodí spíše sezóně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. „Absolutní klasikou jsou fuchsie. Kvetou a daří se jim tam, kde jiné balkonové květiny chřadnou. Stín je vhodný také pro netykavku, oměj, zvonek, hortenzii, srdcovku nádhernou nebo begonii. Z bylinek se tady bude dařit mátě či pažitce, ale nemusíte se bát ani ostatních druhů,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.

Živiny pro zdravý růst
Pokud se rozhodnete pro vlastní zahrádku, je pro pěstování důležité zvolit správný substrát, případně hnojivo. „Pro výsev nebo přesazení je vhodný Výsevní substrát FloraSelf Nature, je vyroben z rašeliny, vyzrálých kompostů, dřevních vláken a písku. Obsahuje vysoký podíl organických složek, které aktivují půdní život, optimalizují zdravý růst kořenů a podporují vývoj mladých rostlin,“ popisuje Daniel Brychta z Hornbachu. „Pro bylinky je ideální Substrát pro bylinky FloraSelf, který je pouze lehce vyhnojený a díky tomu je růst rostlin rovnoměrný. Pro rajčata a ostatní zeleninu je ideální Substrát pro zeleninu FloraSelf s organickým NPK hnojivem, které zajišťuje dobrou drenáž půdy a její provzdušnění,“ doplňuje.

Každá rostlina má své požadavky na množství živin. „Zatímco rajčatům organické hnojivo výborně prospívá, ředkvičky nemusí plodit, pokud ho dostanou příliš. Zeptejte se v jednotlivých případech odborníků v Hornbachu, kolik hnojiva je vždy konkrétně zapotřebí,“ radí Daniel Brychta. V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji.

Více informací na: www.hornbach.cz.
Přidejte se k nám na Facebooku: www.facebook.com/HornbachCZ.