Plzeňské “Karkulky” mají již 250 uživatelů

Už 250 registrovaných uživatelů má za prvních 50 dnů provozu plzeňský carsharing Karkulka, tedy sdílení osobních vozů, který provozují s prvními osmi auty Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP). Nová červená auta Ford KA+ a Ford Focus combi, která využívají hlavně lidé žijící ve městě, už vyjela více než 120krát, nejen po Plzni, ale často také daleko za hranice města. Hlavním cílem projektu, jenž je součástí plzeňského konceptu chytrého města Smart City Plzeň, je ulevit Plzni od ulic přeplněných vozy.

„Jedno sdílené auto může nahradit až deset vozů v osobním vlastnictví. Lidé auta využívají jen zlomek času, většinou stojí na parkovišti,“ řekl primátor Martin Zrzavecký. Carsharing, který bude město analyzovat po půlročním provozu, má ambice se dále rozšiřovat. Podle primátora může zklidnit individuální automobilovou dopravu v centru a zlepšit situaci s parkováním. Přináší také úlevu životnímu prostředí.

„Začátek je velmi dobrý. Z počátku se hlásili spíše mladí uživatelé ve věku 18 až 25 let, teď po první vlně je věková kategorie registrovaných uživatelů pestřejší,“ řekl vedoucí projektu Milan Šot z dopravních podniků. Polovina uživatelů si půjčuje menší auta a druhá větší, hlavně podle toho, k jaké domovské zóně mají lidé blíže. Jízdy po Plzni a nejbližším okolí tvoří zhruba 70 procent a zbytek jsou delší cesty. „Většina lidí se chová k autům slušně, vozy jsou uklizené, nic se z nich neztratilo. Nějaké ‚ťukance‘ už jsme zaznamenali, ale zatím to relativně jde,“ uvedl Milan Šot.

 

Rezervace je možná pomocí internetového portálu nebo mobilní aplikace “Karkulka”. Plzeňský carsharing nabízí menší městské auto a vůz combi pro delší cesty. Každé má svou domovskou zónu, v níž jej uživatel najde a do níž ho po skončení cesty vrátí. „Jsou umístěny v nejobydlenějších částech města, Karkulku tedy většina Plzeňanů najde v blízkosti svého domova,“ řekl dopravně provozní ředitel PMDP Jiří Ptáček. Vůz si tak mohou zarezervovat obyvatelé centra města, Slovan, Bor, Bolevce, Košutky, Skvrňan i Doubravky. PMDP vyhodnocují data nové služby průběžně. „Ale dostatek dat k nějaké analýze bude v roce 2019,“ doplnil Milan Šot.

Využívání Karkulek je velmi snadné, stačí krátká registrace v systému, platný řidičský průkaz a bankovní karta s povolenou internetovou platbou. Celý proces probíhá samoobslužně. Lidé se sami zaregistrují, zarezervují si auto, klíčky najdou ve voze, který si odemknou mobilní aplikací nebo Plzeňskou kartou. Mobilní aplikace je dostupná pro systém Android a nově je ke spuštění připravena i verze pro iOS.

Řidičům, kteří najedou ročně do 10 tisíc kilometrů, přinese nová městská služba finanční úsporu, protože nemusí hradit náklady na opravy, servis, povinné ručení a technické kontroly. Nejlevnější taxa je 35 korun za hodinu plus 3,5 koruny za ujetý kilometr. Uživatel s ročním předplatným MHD má levnější tarif. Carsharing, na nějž dohlíží nonstop dispečink PMDP, má být doplňkem MHD. Auta mohou zdarma parkovat v placených zónách.

Text: Eva Barborková

Zdroj: Plzen.eu