Divadlo Alfa v sezoně 2017/18

Divadlo Alfa chystá pět premiér, hlavním hrdinou nové sezony bude Kašpárek, který se objeví hned ve dvou z nich. Plzeňské divadelníky čeká také účast na řadě prestižních festivalů u nás i v zahraničí, Alfa se na podzim vydá mimo jiné do Dánska nebo do Spojených arabských emirátů. V nové sezoně bude oceněna významná osobnost českého loutkářství – emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který získá Uměleckou cenu města Plzně za celoživotní dílo. Na diváky čeká zrekonstruovaný hlavní sál, jehož sedačky, koberce i stěny jsou nově laděny do modré barvy.

 

Sezona 2017/18

Divadlo Alfa připravuje sezonu, která kombinuje klasiku a experiment. Nasazuje klasické loutkové pohádky a komedie (Kašpárek a mumieTajemný hrad v KarpatechUmanutá princezna) a současně chystá náročné autorské projekty (Panika v muzeuPanská farma), které vznikají méně obvyklými a experimentálními cestami. „Tuto sezonu experimentujeme s Kašpárkem – klasickým loutkovým hrdinou mnoha generací. Jeho schopnosti oslovit dnešní dětské publikum prověříme hned dvěma inscenacemi. Věříme, že návrat Kašpárka na scénu potvrdí jeho nestárnoucí kvality a také jeho životnost v současném loutkovém divadle. Zároveň chceme vrátit Kašpárka do repertoáru na oslavu jeho revolučního kolegy, který v Plzni sehrál klíčovou roli na podzim roku 1918,“ připomíná ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20170829202726_001_ls.png

Divadlo Alfa, Ivan Nesveda s loutkami k inscenaci Kašpárek a mumie

 

Kašpárek a mumie

premiéra 9. října 2017

Kašpárek bude hlavním hrdinou v první premiéře sezony, která se v těchto dnech začíná zkoušet. Hru současného brněnského autora Jiřího Skovajsy Kašpárek a mumie upravil emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček, který citlivě propojil příběh s plzeňským prostředím. Kašpárek se v Alfě neobjevuje poprvé, zavítal sem na přelomu tisíciletí v inscenacích, určených spíše mládeži a dospělým (Jeminkote, Psohlavci!, Don Šajn a Johanes doktor Faust). Před deseti lety uvedlo Divadlo Alfa s úspěchem Skovajsovu hru Kašpárek a indiáni a nyní se diváci mohou těšit na její volné pokračování. Malé diváky čeká Kašpárkovo veselé dobrodružství, v němž se opět setkají nejen s Kašpárkem a Škrholovými, ale i s trojicí českých vodníků, tajemnou mumií egyptského faraona a také s velbloudářem Kásimem a jeho velbloudem Pepou, který své jméno získal v Plzni… Inscenace je určena dětem z mateřských škol a 1. a 2. tříd základní školy – a také pro rodiny s dětmi. Režisérem je Tomáš Dvořák, autorem scény Ivan Nesveda, texty písní napsala Blanka Josephová-Luňáková a hudbu složil Michal Vaniš j.h.

http://www.foto.oko24.info/vydano/2017_1/20170829202855_001_ls.png

 

Další premiéry sezony 2017/18

A Kašpárkova jízda bude pokračovat! V prosinci se představí v projektu s názvem Panika v muzeu, do kterého přizvalo Divadlo Alfa divadelníky z francouzsko-českého souboru La Pendue.

Milovníci Julese Vernea a filmové komedie Tajemný hrad v Karpatech se mohou těšit na loutkovou variaci na dané téma. Autorem hry je liberecký dramatik a dramaturg Vít Peřina.

Pro druhý stupeň základní školy, středoškoláky a také pro dospělé je určen titul Panská farma, který připravuje na květen příštího roku kolektiv tvůrců společně s herci na motivy známé předlohy George Orwella Zvířecí farma.

Líbezná princeznička, zakletý princ, starosvětský pan král, tajemná mořská víla, potrhlí muzikanti a stařičký sluha ….  ti všichni vystupují v komorní loutkové hříčce Umanutá princezna, která je nejnovější dramatizací tradiční italské pohádky „Princ krab“.

Velkou událostí sezony bude v červnu 33. ročník festivalu Skupova Plzeň (13. – 17. 6. 2018). Jeho přípravy už dávno začaly, dramaturgie bedlivě sleduje a oslovuje tvůrce zahraniční i domácí. Festival vedle divadelních sálů zavítá také do centra Plzně a připraví program pod širým nebem.

Cenu za celoživotní dílo získá u příležitosti svých letošních 70. narozenin emeritní dramaturg Divadla Alfa Pavel Vašíček.

Pavel Vašíček patří k mimořádným osobnostem kulturního života Plzně a českého loutkářství, které je nově součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Za svůj život spolupracoval jako režisér a dramaturg na desítkách inscenací, je autorem mnoha původních dramatizací a divadelních adaptací, za svou práci získal mnoho ocenění. Působil jako pedagog KALD DAMU, šéfredaktor časopisu Loutkář, spolupracoval s dabingem, Československou televizí a rozhlasem. Také pro Český rozhlas Plzeň připravil několik pořadů o plzeňském loutkářství. Podílel se na řadě výstav zaměřených na daný obor, naposledy letos v dubnu k výročí Josefa Skupy. Je spoluautorem několika publikací, především „Plzeňského loutkářství“. Kniha jako první – a zatím jako jediná – podrobně zpracovává významný fenomén, který je značkou města Plzně podobně jako pivo nebo Škodovka. Do Plzně nastoupil Pavel Vašíček jako režisér a dramaturg v roce 1982. Letos slaví sedmdesáté narozeniny a to je příležitost ocenit jeho mimořádnou a dlouholetou práci. Ta ostatně neustává: Pavel Vašíček i nadále spolupracuje s Divadlem Alfa a jako jeden z mála badatelů se věnuje jedinečnému oboru bytostně spjatému s městem Plzeň.

Podzim v Divadle Alfa – festivaly a zájezdy

Podzimní účast na festivalech zahájí Alfa doma v Plzni 14. 9., kdy uvede na Mezinárodním festivalu Divadlo inscenaci Gazdina roba. Nejnovější počin, červnovou motorkářskou loutkovou road-movie Tři siláci na silnici, si vybrali do programu pořadatelé prestižních festivalů Spectaculo Interesse v Ostravě (říjen 2017) a Přelet nad loutkářským hnízdem v Praze (listopad 2017).

Divadlo Alfa se připravuje také na řadu zahraničních zájezdů. V září uvede legendární Tři mušketýry na festivalu loutkového divadla ve Frankfurtu nad Odrou a hned poté vyráží plzeňští loutkáři prezentovat české loutkové divadlo do Spojených arabských emirátů. V listopadu čeká Alfu hostování na jednom z nejprestižnějších evropských festivalů loutkového a alternativního divadla v dánském Silkeborgu. V jednání jsou dále prosincové hostování v Japonsku, účast na prestižním festivalu v polském městě Bielsko-Biala a měsíční asijské turné v létě, které zahrnuje cestu po všech japonských ostrovech a hostování na Tchaj-wanu. Letos podruhé a po velkém loňském úspěchu se Divadlo Alfa zapojí 18. listopadu do akce Noc divadel.

I v nadcházející sezoně zve Alfa do svého programu zajímavé hosty, a to pro děti i dospělé. Nebudou chybět inscenace Dejvického divadla, Divadla Na Zábradlí nebo Divadla Pod Palmovkou, pro děti přijede zahrát Studio Damúza, Buchty a loutky, Naivní divadlo Liberec nebo Divadlo DRAK.

Rekonstrukce sálu

V létě proběhla plánovaná rekonstrukce a úprava hlavního sálu Divadla Alfa. Návštěvníci se mohou těšit na nový „modrý“ design, přičemž rekonstrukce zahrnuje nové sedačky, nové osvětlení sálu, malby stěn, nové koberce a úpravy podlah. Autorem návrhu je architekt Miroslav Vavřina, který připravoval mimo jiné výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Plzni.

Vstupenka do Divadla Alfa platí i v nové sezoně jako jízdenka MHD v Plzni.

LPP