V devadesátých letech minulého století nás začaly oslňovat nadnárodní obchodní řetězce svými velkoplošnými prodejnami s nekončící řadou regálů plných různého zboží. Zvedla se velká vlna nepoznaného nakupování a další prodejny natěšené na větší a větší zisky začaly přibývat jako houby po dešti. Přestože je nakupování v těchto obchodních domech pohodlné a mnohdy i za příznivé ceny, postupně jsme zjistili, že všechny tyto obchody, až na drobnosti, jsou si podobné jako vejce vejci. Ano, globalizace nám kromě širokého sortimentu zboží přináší také velký stereotyp.

Pokud chcete výhodně nakoupit a zažít při nakupování netradiční atmosféru, přijďte na BLEŠÍ TRHY v Plzni na SLOVANECH za plavecký bazén, na hřiště Lokomotivy. Trhy se zde konají v dopoledních hodinách každou sobotu a neděli.

Bleší trhy svojí historií sahají hluboko do minulosti. A proč vlastně „Bleší trhy“? Název vznikl již ve středověku, kdy šlechta ponechávala poddaným své svršky. Ti s nimi mohli volně obchodovat a mnohdy došlo k tomu, že si kupující tímto obchodem pořídili i různé parazity, převážně blechy. To už naštěstí v dnešní době nehrozí. Ale pokud trhy s tímto názvem přežily až do dnešní doby, vypovídá to o jejich významu. Vždyť tyto trhy se těší velké popularitě nejen v Plzni, ale také ve velkých metropolích celého světa včetně Prahy, Paříže, Berlína a třeba i New Yorku.

Ale vraťme se k nám do Plzně. Já jsem na Slovanské trhy v sobotu ze zvědavosti také zavítal a byl jsem velmi mile překvapen množstvím prodejců a různorodostí nabízeného zboží. Bylo opravdu co prohlížet a z čeho vybírat. Narazíte zde jak na profesionální obchodníky, tak i na příležitostné prodejce. Všichni zde prodávají svoje věci, které pro ně již z různých důvodů ztratily uplatnění, ale mohou velmi dobře posloužit někomu jinému. Velmi často si tyto věci svého nového majitele skutečně najdou, obzvláště v této ekonomicky nepříznivé době. Jak jsem se dozvěděl od starších manželů z Prahy, kteří mi ochotně pověděli, že prodávají na bleších trzích poměrně často, a to nejen v Plzni, ale i v Praze. Slovanské trhy si velmi pochvalovali z důvodů příjemné atmosféry. A to je další velkou předností tohoto nakupování. Viděl jsem, jak si tu vřele povídají prodávající s nakupujícími, vše v pohodě a bez stresu. Přitom jsem nezaznamenal, že by někdo z prodejců neodbytně vyzýval k nakupování.

Velkou skupinu stánkařů také tvoří různí sběratelé. Kolem jejich pultů to jen švitoří… Nechybí tu ani prodejci ovoce a zeleniny, uzenářských produktů, cukrářských výrobků a jiných potravin. Často za ceny, které jsem prostě nechápal, ale je to tak. Nízké ceny prostě patří k blešímu trhu.

Jelikož se zde prodejci střídají, střídá se i sortiment produktů. Každý přichází se zajímavým a třeba právě pro Vás užitečným zbožím, které se Vám nechtělo kupovat v obchodních řetězcích za plnou cenu.

Bleší trhy Vás prostě osloví, pohltí a přinesou Vám radost z nakupování.

BLEŠÍ TRHY, PLZEŇ – SLOVANY se konají každou sobotu a neděli od 5.30 do 12.00 h.

Vstupné pro návštěvníky je 10 Kč.

Poplatek za prodejní místo je v sobotu 80 Kč (každý prodejce má k dispozici neomezený prodejní prostor a počet stolů), v neděli je poplatek 130 Kč (1 místo + 1 stůl).

Info: 604 717 897

www.antiktrhy.cz