Škola pro budoucnost / SOU Domažlice

Listopadový Den otevřených dveří na Středním odborném učilišti v Domažlicích se nesl v duchu digitalizace, a to nejen v technice, ale i v řemeslných oborech.

Význam tohoto dne, podporu digitalizace v technice a řemeslných oborech, a potřebu kvalitně připravených absolventů odborného vzdělávání, podpořili svoji účastní na Středním odborném učilišti v Domažlicích zástupci strojírenských firem Gerresheimer Horšovský Týn, Rosenberg Klenčí pod Čerchovem, Domako Domažlice, Proheq Domažlice, Lintech Domažlice, 3D-Lasertec Domažlice, Kdynium Kdyně, Strojírny Kohout Kdyně, Mahle Behr Holýšov, Doosan Škola Power Plzeň.

Při slavnostním zahájení ocenil úspěšné žáky v soutěžích odborných dovedností také Jan Látka, zastupitel PK a člen školské rady. Ocenění žáci získali poukázky na nákup ochranných pomůcek, materiálu, nářadí. Lukáš Förster za 1. místo v soutěži Sinumerik Cup 2023 a za 3. místo na MSV v Brně v soutěži Mladí strojaři v programování CNC obráběcích strojů v řídicím systému Siemens, Štěpán Knopf za 1. místo v soutěži Sinumerik Cup 2023 a 3. místo na MSV v Brně v soutěži Mladí strojaři v programování CNC obráběcích strojů v řídicím systému Heidenhain v daném soutěžním dnu, Tomáš Durdík a Ondřej Chmelík za 1. místo v soutěži Sinumerik Cup 2023, František Huttr za 3. místo v soutěži Truhlář roku 2023 konané v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Gastronomové 1. ročníku se v okresním kole jazykového WOCABEE šampionátu 2023 umístili na úžasném 2. místě a v krajském kole na místě 8. Žáci 1. ročníku oboru Mechanik seřizovač se v krajském kole matematické soutěže mKontext umístili na 2. místě – Marek Blažek, 3. místo se stejným počtem bodů získali Václav Bouberle a Matyáš Kapic. Naši žáci byli úspěšní i ve sportovních soutěžích. Basketbalový dívčí tým se v okresním kole umístil na 2. místě, hoši na místě 3. a v přespolním běhu družstvo chlapců obsadilo 3. místo a v jednotlivcích 3. místo získal Václav Bouberle.


Navštivte další dny otevřených dveří, a to 6. prosince 2023 v Domažlicích (9.00 – 16.00 h) a 18. ledna 2024 ve Stodě (9.00 – 17.00 h).

Prohlédnout si můžete veškeré výukové prostory naší školy a přilehlých dílen odborného výcviku:

  • Ve školní jídelně je připravena ukázka tabulí k různým příležitostem žáků oboru kuchař – číšník na téma Digitalizace je budoucnost, Jaroslav Ježek.
  • V kadeřnickém salonu uvidíte mikrokameru, která určuje diagnózu vlasů i stav pokožky, přístroj na prodlužování vlasů, elektrické nůžky na regeneraci vlasu, módní typologii pro změnu barvy vlasů zákaznic, ionizační fén, který eliminuje statickou elektřinu a chrání vlasy před nežádoucím přesušením, ionizační žehličky na vlasy chrání před poškozením teplem atd.
  • V kosmetickém salonu vás může zaujmout laserové ošetření pleti, galvanická žehlička, aplikace alginátových masek, masáž horkými lávovými kameny, přístrojová pedikúra, parafínový zábal na ruce, laminace obočí, lifting řas a další.
  • V truhlářské dílně vás čeká ukázka obrábění na CNC obráběcím centru Holzher Evolution 7405 i ukázka soustružení na novém soustruhu Record power MAXI 1, ukázka laserového gravírování.
  • V dílnách strojírenských oborů uvidíte klasické obrábění kovů (soustruh, frézka), ukázku práce s průmyslovým robotem, hydraulické a pneumatické řídící systémy, CNC obrábění v řídících systémech FANUC, Heidenhain, Siemens. Dále ukázka systému pro kreslení a modelování technických výkresů v modulech Autocad/cam.
  • U oboru elektromechanik uvidíte ukázku zabezpečovacích systémů nejen do automobilů, programování digitálních ústředen, programování robota, chytré domácnosti, práci s drony, ukázku 3D tisku, jízdu robotů, fotovoltaiku, virtuální realitu.

Dále na Vás čeká ukázka práce s interaktivní tabulí, interaktivním dataprojektorem, virtuálním flipchartem, představení mezinárodní spolupráce, pronikání digitalizace nejen do technických, ale i řemeslných oborů a mnoho dalšího. Těšíme se na Vás! Odcházet budete s nezapomenutelným zážitkem.

Rovněž srdečně zveme všechny zájemce o řemeslné výrobky našich žáků v pátek 15. prosince 2023 na Vánoční jarmark SOU Domažlice. Prodej se uskuteční v době od 9.00 – 12.00 h ve vestibulu v přízemí budovy školy Prokopa Velikého 640 v Domažlicích. (PI)