Zažeňte podzimní chmury. Zklidněte svou mysl meditací a praktikováním jógy. Klíčem je pravidelnost

Naše mysl nikdy nemá den volna, stále přemýšlí, přemítá, vzpomíná, plánuje a s přicházejícím podzimem se naše myšlenky často stávají chmurnější a těžší. Může za to nejen nepřízeň počasí, ale také úbytek slunečního svitu, narůstající únava, ospalost, často více práce, méně odpočinku, u někoho se dostavuje až podzimní deprese. Povzbudit a zklidnit mysl lze řadou různých technik nebo cvičením, pomůže i úprava životního stylu, denního rytmu a změna jídelníčku. Všechny tyto faktory mají vliv na to, jak se každý den cítíme. Pokud si najdeme chvilku na sebe a pár minut denně věnujeme i meditaci nebo si pravidelně zacvičíme jógu, můžeme se postupně vypracovat k pozitivnějšímu vidění světa a lepší náladě i bez ohledu na roční období.



Uspěchaná doba, roztěkané myšlenky. Proč začít s jógou?

Nedokážete se soustředit, mysl vám neustále těká z myšlenky na myšlenku, z minulosti na budoucnost, ze včerejška na zítřek, sedíte u počítače a místo práce myslíte na to, co musíte koupit, co budete večer vařit nebo kdo udělá úkoly s dětmi? Takový stav mysli má často za následek nízkou produktivitu, neudržení pracovních termínů, narůstání stresu a propadání beznaději. Jedním z prvních krůčků, jak z toho ven, může být právě nastolení klidu v naší mysli. Začít můžete sami, například pomocí pravidelné meditace nebo praktikování jógy. Pokud je pro vás na začátek praktikování meditace příliš neuchopitelné, ezoterické, začněte s praktikováním jógy a relaxací v jednotlivých jogínských pozicích. Postupně se tak naučíte odpoutat od všedních myšlenek a zrelaxovat nejen tělo, ale také mysl.



Jaké cvičení vybrat a jak vydržet?

Jóga je poměrně široký pojem a každý lektor vnímá její praxi trochu jinak. Pro někoho je to pouhé cvičení, které formuje tělo, pro jiné je to protažení těla, jehož hlavním benefitem je uvolnění a relaxace, může to být ale i duchovní záležitost. Najděte si proto svůj typ jógy, který vám bude vyhovovat, svého lektora a praktikujte ideálně pravidelně. Účinky jógy se zpravidla dostaví už po několika lekcích, pocítíte zklidnění mysli, uvolnění i posílení těla, často se zbavíte i dalších neduhů jako jsou například bolesti hlavy, budete lépe zvládat své emoce, zpomalíte své životní tempo. Účinky jsou široké a odvíjí se od intenzity a pravidelnosti cvičení.

A protože žádné začátky nejsou snadné, ani v józe nepůjde všechno hned. Snadno se tak může stát, že začnete ztrácet motivaci. „Ztráta motivace či lenost je achillovou patou řady odhodlaných začínajících sportovců či jogínů. Nejlépe funguje, pokud se na společné praxi jógy dohodne více přátel najednou. Plánovat můžete společné lekce ve studiu, ale osvědčenou metodou jsou i menší skupinky, které mají soukromého lektora nebo praktikují například společně online, buď podle videí na internetu nebo s online lektorem, odpadá zde riziko, že budou veřejné lekce obsazené. Zároveň se mezi sebou vzájemně motivujete v jógové praxi vytrvat,“ říká Petr Salomon, zakladatel platformy Týmuj a dodává: „Dobře fungují i pracovní kolektivy, kde se na společných lekcích jógy domlouvají mezi sebou kolegové, někteří zaměstnavatelé takové lekce nabízejí i jako benefit. Fungují k tomu například i speciální aplikace, ve kterých hned všichni účastníci vidí, kolik se jich lekce zúčastní či si mohou přehledně vyměňovat potřebné informace.“

Tip na závěr

Za příznivého počasí stojí za to vyzkoušet jógové cvičení venku – třeba v parku. Jsou lektoři, kteří se na ni specializují. „Jóga se cvičí většinou naboso, ale pokud byste potřebovali pro venkovní cvičení obutí, vyzkoušejte model Sunrise z barefootových minimalistických bot, ve kterých se budete cítit jako naboso,“ doporučuje Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. „Uvidíte, že si jógu na čerstvém vzduchu užijete.“


Zdroj:

Klára Procházková

www.aspen.pr