Divadelní léto zahájí v Proluce večer plný muzikálových hitů

16. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem staví v těchto dnech svoji scénu v Proluce v Křižíkových sadech. Jako první se tu už v úterý 6. června představí soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni. Večer s názvem „Jsme muzikál!“ festival tradičně zahájí v rámci doprovodného programu. Hlavní program uvede 15. června premiéru letošní novinky „39 stupňů“. Špionážní detektivní komedie ve stylu film noir se bude hrát do 28. června. Od 10. července se pak na pět večerů vrátí inscenace „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“, která měla premiéru vloni. Doprovodný program nabídne v červnu slam poetry, představení studentů Konzervatoře Plzeň a také letošní novinku odpolední Divadelní dílny pro děti.

Vstupenky jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut.

 

Letošní 16. Divadelní léto je poslední. Organizátoři ze spolku PaNaMo se rozhodli ve formě, jakou diváci znají 15 let, dále nepokračovat. „Cítíme, že náplň Divadelního léta je v mnoha ohledech vyčerpána, pokračovali bychom jen z nostalgie a rutiny, a to rozhodně nechceme. Rádi bychom navázali s novým divadelním projektem, nejdříve se ale chceme rozloučit s Divadelním létem a užít si společně s diváky naplno poslední ročník,“ řekla Marcela Mašínová, ředitelka Divadelního léta a předsedkyně spolku PaNaMo. Scénu s hledištěm staví Divadelní léto každý rok na jiném místě Plzně. V loňském roce se festival uskutečnil na náměstí Míru ve čtvrti Bory a nyní se vrací zpět do centra, do Proluky v Křižíkových sadech, kde v roce 2008 začínal.

V úvodu festivalu se v Proluce 6. června od 19 hodin odehraje večer s názvem „Jsme muzikál!“, ve kterém vystoupí členové muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla. Plzeňský muzikál se v posledním desetiletí jednoznačně zařadil k české špičce a stále více o sobě dává znát i v mezinárodním měřítku. Večerem plným hitů z aktuálního repertoáru i novinek příští sezóny provede diváky šéf souboru Lumír Olšovský, který doplňuje: „Koncert pod širým nebem v rámci Divadelního léta se pro nás stal milou tradicí, během níž divákům zpíváme nejen jejich nejoblíbenější písně z našeho repertoáru, ale zároveň je už připravujeme na pecky, které začnou na našich jevištích znít v dalších měsících.“

 

V dalších dnech už scénu v Prouce obsadí tvůrčí tým v čele s režisérem Zdeňkem Bartošem, který bude intenzivně zkoušet letošní novinku špionážní detektivní komedii „39 stupňů“. Jejím autorem je Patrick Barlow a hra vznikla na základě stejnojmenného filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935, inspirovaného špionážním románem Johna Buchana. Diváci se mohou těšit na hororové dobrodružství, napínavé akční scény, klasická klišé detektivních příběhů, ale i neotřelý humor v půvabné divadelní stylizaci.

V téměř čtyřiceti rolích se na jevišti vystřídají čtyři herci Jan Meduna, Eva Leimbergerová, Jan Holík a Tomsa Legierski. Premiéra komedie „39 stupňů“ se uskuteční ve čtvrtek 15. června a v dalších dnech bude následovat celkem 10 repríz.

 

V červenci pak Divadelní léto uvede na scéně v Proluce pět představení loňské premiérové inscenace „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ v režii Šimona Dominika, se skvělou Dianou Tonikovou v titulní roli dr. Burkeho. Dále hrají Milan Šteindler, Michal Štěrba, Klára Kuchinková a Marek Mikulášek.

Doprovodný program nabídne kromě večera „Jsme muzikál!“ také dvě představení studentů Konzervatoře Plzeň. Komedii „Uděláte mně to znova?“ z prostředí kliniky plastické chirurgie nastudoval s absolventy oboru Muzikálový zpěv režisér Lukáš Ondruš. V Proluce bude studentská inscenace k vidění 25. a 30. června od 20:30.

Ani letos nebude na Divadelním létě chybět slam poetry v podání nejlepších českých slamerů. Večer „Slam Poetry All Stars“ se uskuteční 20. června od 20:30.

Pro malé umělce od čtyř let otevírá festival „Divadelní dílny pro děti“. V týdnu od 19. do 24. června budou moci tvořit v Proluce vždy od 15 do 17 hodin. Pod vedením kreativních lektorů se děti budou podle programu věnovat improvizaci, rytmice, scénografii nebo výrobě loutek. Vstupné je 50 Kč a platí se na místě.

 

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem podporují město Plzeň a Plzeňský kraj.

 

Hra „39 stupňů“ je uváděna po dohodě s agenturou Concord Theatricals Ltd. jménem společnosti Samuel French Ltd. www.concordtheatricals.co.uk.

16. Divadelní léto pod plzeňským nebem

6. 6. – 15. 7. 2023, scéna v Proluce v Křižíkových sadech

 

39 stupňů

premiéra: 15. 6. 2023 od 21:00

reprízy: 16. 6., 17. 6., 18. 6., 19. 6., 22. 6., 23. 6., 24. 6., 26. 6., 27. 6., 28. 6. od 21:00

 

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

obnovená premiéra: 10. 7. od 21:00

reprízy: 11. 7., 12. 7., 14. 7., 15. 7. od 21:00

 

Doprovodný program:

Jsme muzikál!

  1. 6. od 19:00

 

Uděláte mně to znova?

  1. 6., 30. 6. od 20:30

 

Slam Poetry All Stars

  1. 6. od 20:30

 

Divadelní dílny pro děti

  1. – 24. 6. od 15:00 do 17:00

 


Zdroj:

Daniela Vítová

PR festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem