Kompostér v PěstírněDEPO je nově k dipsozici široké veřejnosti

Třídění bioodpadu je ve městě obtížnější než na venkově. Jednou z možností pro ty, kdo nemají vlastní zahradu, je využití komunitních kompostérů. Ten nově vznikl v komunitní zahradě PěstírnaDEPO v areálu kulturního centra DEPO2015.

Věděli jste, že 40 % odpadu, který vyhodíme do „směsi“, tvoří biologicky rozložitelný odpad? V Plzni obsah černých popelnic končí ve spalovně a přítomnost bioodpadu v něm snižuje výhřevnost. V některých městech pak na skládkách a při jeho rozkladu bez přístupu vzduchu vznikají skleníkové plyny. Díky kompostování lze bioodpad proměnit v cenný materiál plný živin, který vylepší unavenou půdu.

I z těchto důvodů se spolek Pěstuj prostor, který Pěstírnu provozuje, rozhodl nabídnout využití kompostéru v komunitní zahradě lidem a firmám v okolí. Kompostér zde dosud sloužil pouze místním zahradníkům, díky podpoře z grantového programu Plzeňského Prazdroje ho ale spolek upravil a rozšířil.

„Je volně přístupný, stačí přinést bioodpad v přiměřeném množství, to znamená několik kilogramů. Pokud by měl někdo zájem dodávat bioodpadu více, domluvíme se individuálně,“ prozradila Silvie Hašlová, která má Pěstírnu na starosti. „Budeme rádi, když nám o sobě zájemci o kompostování dají vědět na pestirnadepo@pestujprostor.cz, jednou za čas jim zašleme „kompostovací novinky“ a pozvánky na tematické akce,“ doplnila.

Pro ty, kteří s kompostováním prozatím nemají zkušenosti, má Hašlová několik rad: „Do kompostéru patří plevel ze záhonků a zbytky rostlin, zbytky ovoce a zeleniny, citrusy ale jen v malém množství. Dále je to vylouhovaný čaj a kávová sedlina, řezané květiny bez stužek, odumřelé části pokojových rostlin i piliny a hobliny z chemicky neošetřeného dřeva, a to včetně podestýlky býložravých zvířat. Vždy platí, že čím menší kusy, tím lépe. A co do kompostéru nepatří? Živočišné produkty, rostliny napadené škůdci a chorobami, kočičí a psí výkaly či biologicky nerozložitelné materiály.“

PěstírnaDEPO je přístupná denně v otevíracích hodinách DEPO2015 (aktuálně od 8 do 20 hod). Zahrada funguje od roku 2017 a nabízí lidem možnost pronajmout si záhonek v  betonových „žardiniérách“, které před revolucí ozeleňovaly plzeňské ulice. Ochutnat úrodu však mohou i návštěvníci zahrady – nachází se zde totiž i „veřejný“ bylinkový záhon. „Pro příští rok se nám několik míst uvolnilo. Zájemci si je mohou zarezervovat již nyní a za dlouhých zimních večerů naplánovat, co budou pěstovat. Více informací naleznout na pestiradepo.cz,“ dodala Hašlová.


Zdroj:
Silvie Hašlová
Pěstuj prostor, z. s.
http://pestujprostor.plzne.cz