Slavná opereta Veselá vdova v plném lesku na jevišti v Plzni i v Praze

Divadlo J. K. Tyla v Plzni v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín potěší diváky premiérou jedné z nejslavnějších operet všech dob. Veselá vdova Franze Lehára v režii Martina Otavy a s hudebním nastudováním šéfdirigenta Norberta Baxy bude mít premiéru 2. února 2019 na Nové scéně DJKT. V Hudebním divadle Karlín se inscenace poprvé představí 24. ledna 2019. V hlavních rolích diváci uvidí mimo jiné Lívii Obručník Vénosovou, Pavlu Břínkovou, Michaelu Noskovou, Jana Ježka, Aleše Brisceina,  Richarda Samka, Romana Hozu, Michala Bragagnola či Dalibora Gondíka.

Spojením plzeňského divadla s přední muzikálovou a operetní scénou Hudebním divadlem Karlín vznikne inscenace, která nabídne mimořádný hudební, pěvecký i vizuální zážitek. „Tato spolupráce mě samozřejmě těší nejen jako ředitele divadla, protože nám umožní nabídnout divákům skutečnou elegantní a estetickou show, ale také jako režiséra a člověka, který má k operetnímu žánru velice kladný vztah a na své působení v roli sólisty operety a muzikálu  Hudebního divadla v Karlíně ty nejhezčí vzpomínky,“ vysvětluje režisér inscenace a ředitel DJKT Martin Otava a dodává: „Dílo rozhodně nechci nijak aktualizovat, chci ho předvést v klasickém stylu velké vídeňské operety, kde bude těžiště v krásném zpěvu, pohybu a dikci.“ Režisér vychází z původní textové verze, kterou sám přeložil a upravil, pěvecké texty diváci uslyší v překladu Evy Bezděkové.

Veselá vdova, která hned po své premiéře ve Vídni v roce 1905 vzbudila senzaci a dodnes zůstává mistrovským dílem operetního žánru, přináší kromě slavných melodií, jako například U Maxima jsem znám, píseň o Vilje či Ženy, ženy, vtipné a svižné libreto, které dodnes baví diváky na celém světě a jejímu uvedení se nevyhýbají ani proslulé operní domy. Franz Lehár ve Veselé vdově dokázal, že i opereta může snést nejpřísnější umělecká měřítka. „Velký důraz se pak klade na kvalitní obsazení, které bravurně zvládá zpěv, herectví i tanec. Žánr klasické operety považuji za velice náročný vzhledem k všestranným nárokům kladeným na všechny interprety,“ podotýká dirigent Norbert Baxa.

Do titulní role elegantní Hanny Glawari byly obsazeny Gabriela Kopperová a Lívia Obručník Vénosová. „S Veselou vdovou jsem se setkala poprvé před sedmi lety, byla to má první opereta a současně i velké ponaučení,“ vzpomíná Lívia Obručník Vénosová. „Především práce s tehdejším režisérem inscenace Janem Ježkem mi přinesla řadu cenných zkušeností, které nyní hodlám zúročit.“ Jejího bývalého milence hraběte Daniloviče ztvární Martin Štolba, Roman Hoza, který je plzeňským divákům známý jako Hamlet ze stejnojmenné opery uváděné na Nové scéně, či Michal Bragagnolo, jenž má na svém kontě výrazné role operního, operetního i muzikálového rázu. „Práce na operetě mě velmi těší. Po fyzické stránce je to práce velmi náročná, protože opereta není jen o technicky náročném zpěvu, ale i o přesvědčivém herectví, ale také samozřejmě o tanci,“ komentuje zkoušení Michal Bragagnolo.

Veselá vdova bude zajímavá nejen po stránce pěvecké, ale bude lahodit i oku milovníkům klasické operety. Scénu navrhl Lukáš Kuchinka, který spolupracuje s předními divadly u nás (Národní divadlo Brno, Divadlo na Vinohradech) i v zahraničí. „Diváci se mohou těšit na velkolepou podívanou inspirovanou styly art deco a secece,“ slibuje Kuchinka. Autorkou kostýmů je Dana Haklová, jež se podílela na stovce inscenací po celé České republice. Pracovala také v zahraničí, zejména ve Finsku, Polsku, Norsku a Bulharsku. Vytvořila kostýmy pro první scénické uvedení muzikálu Les Misérables v Divadle na Vinohradech v Praze. „Kostýmy by měly souznít nejen s hudbou, ale i se scénou, proto se (stejně jako výtvarník scény) inspiruji obdobím secese a art deco. Veselá vdova však nabízí i možnost popustit uzdu fantazii, třeba ve ztvárnění ,pontevederského kroje‘ a z něj vycházejících uniforem pontevederských úředníků. A co by byla opereta bez kankánu? A lepší inspirace než obrazy od Henri de Toulouse-Lautreca?“ komentuje svou inspiraci Dana Haklová.

 

 

VESELÁ VDOVA

Franz Lehár

 

Český překlad pěveckých textů Eva Bezděková, texty mluvní upravil a přeložil z původní verze Martin Otava

 

Hudební nastudování   Norbert Baxa

Dirigenti                                         Norbert Baxa, Jiří Petrdlík

Režie                                               Martin Otava

Scéna                                              Lukáš Kuchinka

Kostýmy                                          Dana Haklová

Světelný design                             Antonín Pfleger

Dramaturgie                                   Zbyněk Brabec

Choreografie                 Martin Šinták

Sbormistr                                       Zdeněk Vimr

Hanna Glawari                                                             Gabriela Kopperová / Lívia Obručnik Vénosová

Hrabě Danilo Danilovič                                               Michal Bragagnolo / Roman Hoza / Martin Štolba

Baron Mirko Zeta                                                         Jan Ježek / Pavel Klečka

Valencie, jeho žena                                                      Michaela Nosková / Radka Sehnoutková / Adéla Skočilová

Camille de Rosillon                                                      Aleš Briscein / Tomáš Kořínek / Richard Samek

Raoul de Saint-Brioche                                               Jan Ondráček / Jakub Turek

Vicomte Cascada, diplomat                                       Jakub Hliněnský / Martin Matoušek

Njeguš, sekretář na vyslanectví                 Dalibor Gondík / Dalibor Tolaš

Praskovja                                                                       Eva Brabcová / Pavla Břínková / Jana Foff Tetourová

Kromow, člen vojenské rady Pontevedra               Jiří Kubík

Olga, Kromowova snoubenka                    Andrea Frídová / Petra Šintáková

Bogdanovič, vojenský atašé Pontevedra Martin Švimberský

Sylvia, Bogdanovičova žena                                       Barbora Jindrová / Ivana Klimentová /Jana Piorecká

Pričič                                                                              Miroslav Bartoš/ Josef Jordán

 

Sbor opery DJKT, Orchestr opery DJKT a soubor baletu DJKT

 

Premiéra 24. ledna 2019 v Hudebním divadle Karlín

Premiéra 2. února 2019 na Nové scéně DJKT


Zdroj:

Bc. Martina Drbušková

Tisková mluvčí 

Tel: + 420 378 038 181

Mobil: +420 605 454 967

E-mail: martina.drbuskova@djkt.eu