Letošní ročník festivalu Juniorfest slaví 40. výročí filmu Nekonečný příběh a uvede šest desítek filmů pro děti a mládež

  1. listopadu vypukne již sedmnáctý ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mladé publikum Juniorfest. Plzeňský kraj ožije nejen filmem, ale také doprovodnými akcemi, edukačními workshopy, setkáními a debatami se zajímavými hosty. Letošní ročník představí přes šest desítek celovečerních i krátkých filmů, přičemž šest z nich uvede v České republice vůbec poprvé. Festival navštíví řada filmových delegací ze zahraničí i z domácího prostředí, které své nové filmy osobně představí. Jednou z nich je herečka a producentka Tami Stronach, představitelka dětské císařovny z filmu Nekonečný příběh, jehož 40. výročí vzniku připadá právě na letošní rok. Kompletní filmový program naleznete ZDE.


Letošní program bude plný silných emocí

“Náš program letos představí filmy z téměř dvaceti zemí světa. Snažili jsme se programově obsáhnout jak všechny žánry od komedie přes dramata, dokumenty o přírodě po science fiction, tak i témata, které přivedou návštěvníky k zamyšlení, a pedagogové je můžou reflektovat ve své výuce. Letošní zaměření postihuje pochopitelně tradičně oblast přátelství a rodiny, prvních lásek, velkých přání, ale stejně tak globální témata jako je environmentalismus a ochrana životního prostředí, znevýhodněné menšiny či připomenutí si historických témat 2. světové války. Společně budeme překonávat díky letošním filmům bariéry jazykové, národnostní či týkající se zdravotního postižení – někdy s humorem, někdy s hlubokými emocemi, ale vždy s citem pro vyprávění a pro diváka, kterému jsou filmy určeny,” říká k letošnímu výběru filmů programová ředitelka Juniorfestu Alexandra Hroncová.

Soutěžní filmy jsou letos nově rozdělené do tří soutěžních kategorií filmů pro děti ve věkovém rozmezí 6-9 let, 10-14 a 14-16 a o vítězi rozhodne mezinárodní porota.


Zahajovat festival bude film Linda chce kuře!

Film, který letos odstartuje celý festival, je Linda chce kuře!, výtvarně originálně pojatá animovaná svěží komedie režisérského dua Sébastiena Laudenbacha a Chiary Malty. Protagonistka Paulette řeší komplikovanou situaci – svou dceru Lindu nespravedlivě potrestala a proto se jí chce zavděčit jejím oblíbeným kuřetem s paprikami. Obchody ale stávkují a Paulette se tak po kuřeti začne poohlížet jinými způsoby.  Film získal řadu nejvyšších ocenění na festivalech z celého světa a svým vtipem a zároveň velmi lidským příběhem si zaručené získá menší i větší diváky. Promítneme jej 8. 11. 2024 v 17:00 v domažlického kina Čakan. V pátek proběhne i oficiální slavnostní zahájení festivalu ve spolupráci se ZUŠ Jindřicha Jindřicha, a to také v Domažlicích, v hlavním sále MKS, v 19:00.

 

Filmové premiéry zahraničních filmů na letošním Juniorfestu
Film Nejcennější dárek francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse, který je držitelem prestižního Oscara, měl svoji premiéru v letošní hlavní soutěži na festivalu Cannes a Juniorfest film uvede ještě před jeho vstupem do domácí distribuce. Emocionální a lyrické dílo se odehrává za 2. světové války a sleduje osudy židovského dítěte, které jeho rodiče zachránili z transportního vlaku do Osvětimi. Tato holčička – nejcennější dárek, zcela změní život chudému dřevorubci a jeho ženě. Režisér si se snímkem poprvé vyzkoušel formu animovaného filmu. Jeho vyprávění o rodině a vykoupení připomíná, že lidskost a lásku jde nalézt i v nejtěžších časech.

 

Knihomolka je novozélandské komediální drama režiséra Anta Timpsona o setkání dvanáctileté Milfred, zapálené přírodovědkyni, se svým biologickým otcem, který je profesně i geograficky z naprosto opačného

 

světa – je iluzionistou v Las Vegas. Začíná se odvíjet dobrodružná cesta za mýtickým zvířetem Canterburský panter, který se schovává v úžasné přírodě Nového Zélandu. Svěží snímek pro celou rodinu s Elijahem Woodem a Nell Fisher v hlavních rolích.

 

Neberte nám hřiště režiséra Klemena Dvornika je koprodukční film Slovinska, Chorvatska, Srbska a ČR, který měl letos svojí světovou premiéru na festivalu v Locarnu. Vypráví o skateboardingové partě, které hrozí, že přijde o svůj milovaný skatepark. Toto nebezpečí je stmelí a postaví se společně světu dospělých. Svižná podívaná na skateboardových prknech.

Animovaný film Thelma slaví narozeniny lotyšského režiséra Reinise Kalnaellise je fantazijním dobrodružstvím malé tučňáčí slečny, která se chce setkat se svými přáteli z druhého konce země, aby s nimi oslavila své narozeniny. Film v sobě nese výrazný environmentální akcent a je určen dětem ve věku od šesti let.

 

Akční komedie Superschopnosti pro každého nizozemského tvůrčího  dua Dylan Haegense a Woutera de Jonga nás vítá ve světě superhrdinů a jejich schopností. Hlavním tématem je překonávání nejistot a vlastních strachů – to vše prostřednictvím desetiletého Lva, obyčejného kluka s tělesným postižením, který miluje nejen počítačové hry a svojí svéráznou babičku na motorce, ale taky jednu spolužačku, která zná jen podle jejího herního avatara. Film  vtipně reflektuje fenomén superhrdinských filmů, které zejména poslední dvě desetiletí živí fantazii (nejen) dětí a dospívajících diváků.


České filmové novinky

Současná česká tvorba se objeví v programu napříč soutěžními i nesoutěžními sekcemi. V soutěži filmů pro děti 14-16 let se můžou diváci těšit na Amerikánku, příběh o holce, která přestala utíkat. Očekávaný film Viktora Tauše je novou interpretací autorovy proslulé a hojně navštěvované inscenace z divadla Jatka 78. Fantaskní vyprávění zachycuje dětství a mládí dívky z dětského domova i „pasťáku“.

Nesoutěžními filmy programu jsou např. Světýlka Beaty Parkanové – jeden slunný víkendový den strávený pohledem malé Amálky. Kombinaci hraných, dokumentárních a animovaných záběrů zakusí publikum česko-irského filmu Králové Šumavy. Film zachycuje životní cestu Josefa Hasila, který si svými aktivitami převaděče v 50. letech vysloužil přezdívku Král Šumavy a později působil i jako agent americké zpravodajské služby CIC. Fanoušci animovaných filmů si přijdou na své se snímkem Život k sežrání – adaptace stejnojmenné knižní předlohy Mikaëla Olliviera, která vtipně a s citem pro současné mladší generace tematizuje dětskou obezitu; nebo se zbrusu novou a animovanou Pyšnou princeznou.


Oscarové kraťasy na Juniorfestu

K filmovému festivalu dětí a mládeže neodmyslitelně patří i studentské filmy. Letos jsme zařadili do programu pásmo studentských filmů, které získaly ocenění studentského Oscara. Vrcholem kraťasů bude Krajan, čerstvý vítěz studentského Oscara 2024, film dvou studentů z FAMO v Písku Viktora Horáka a Pavla Sýkory. V pásmu filmů budete mít možnost zhlédnout také „mockument“ Jana Svěráka Ropáci, loutkovou Dceru Darii Kascheevy, animovaný dokument Přes střepy a svérázné pojetí života Ladislava Stroupežnického Furiant. Projekci doplní diskuze s českými laureáty ocenění Studentský Oscar o tom, co tato cena a událost v životě mladého režiséra/ režisérky znamená.


Nekonečný příběh, Kamenožrout a Tami Stronach

K příležitosti 40. výročí filmu Nekonečný příběh bude po dobu festivalu probíhat tematická výstava. V rámci výstavy se návštěvníci budou moci dozvědět zajímavosti z natáčení filmu, rozdíl mezi původní knihou, která byla předlohou k filmu a následným filmem a také si budou moci prohlédnout skutečného Kamenožrouta. Za toho vděčíme především spolupráci s Bavaria films. Výstava proběhne v prostorách OC Olympia Plzeň.


Nekonečný příběh jsme zároveň zařadili do programu nesoutěžních filmů, do sekce speciálních uvedení. Ke zhlédnutí bude v sobotu 9. 11. 2014 ve 13:30 v plzeňském kině Cinestar.

A ani tím oslavy 40. výročí nekončí. Jejich zlatým hřebem bude návštěva Tami Stronach –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ herečka, která ve filmu ztvárnila postavu dětské císařovny. Přijede nejen zavzpomínat na Nekonečný příběh, ale hlavně představit svůj nový film, který je zároveň šestou českou premiérou  –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pohádkovou komedii Man and Witch: The Dance of a Thousand Steps. S fanoušky se přivítá v plzeňské OC Olympia v multikině Cinestar v úterý 12. 11. 2024 v 17:00.


Pocta Jindřichu Polákovi

V rámci blížícího se výročí velikána českého filmu, který se zapsal do pamětí několika generací svými nadčasovými seriály a filmy pro děti a mládež, JUNIORFEST chystá ve středu 13. 11. 2024 od 17:00 h v domažlickém kině Čakan speciální akci. Ve spolupráci s Českou televizí budou uvedeny 2 projekce za účasti herců a rodiny Jindřicha Poláka. Konkrétně 1. díl Pana Tau (natočený i v Domažlicích) a 2. díl Chobotnic z druhého patra. Akce bude jedinečná v tom, že přítomní diváci budou mít možnost stát se součástí připravovaného dokumentu o Jindřichu Polákovi, který se právě zde bude rovněž natáčet a pan režisér bude ráda za rozhovory s diváky!


Laureáti zlaté rafičky – Daniela Kolářová a Petr Štěpánek

JUNIORFEST každoročně předává nejvyšší festivalové ocenění Zlatá rafička za přínos dětské kinematografie. Letos si Zlatou rafičku odnesou 9. 11. 2024 Petr Štěpánek a a 10. 11. 2024 Daniela Kolářová. Obě akce se konají na Státním hradu a zámku Horšovský Týn od 18:00 hod. Na diváky opět čekají večery plné skvělých hostů a nejen hudebních překvapení.


Nové rafičky od sklárny EVPAS

Letos tvoří rafičky pro Juniorfest prvním rokem rodinná sklárna EVPAS. Věříme, že díky ní budou rafičky nejen symbolem uznání a úspěchu, ale také krásným uměleckým dílem, které odráží preciznost a vášeň našich sklářských mistrů.

Sklárna EVPAS manželů Zlatohlávkových vznikla v roce 1988 na základě touhy vymezit se tehdejšímu proudu unifikovaných skleněných výrobků. Mladý pár sklářů tehdy spojila myšlenka, že sklo může být neobyčejné, originální, unikátní. Chtěli tvořit takové sklo, které vyvolá emoce, které v sobě zakonzervuje vzpomínky, díky kterému se člověk bude cítit výjimečně.


Rozloučení s Věrou Šimkovou-Plívovou

Věra Plívová-Šimková obohatila českou filmovou tvorbu o to nejlepší pro děti a mládež. Dala nám filmy jako Přijela k nám pouť, Páni kluci, Nefňukej veverko nebo Krakonoše a lyžníky. Filmy, které máme všichni rádi a zahřejí nás u srdce. Proto se s ní chceme všichni na Juniorfestu rozloučit.

Zavzpomínat na tuto jedinečnou režisérku přijedou např. Ivana Chýlková, Jan Kraus či Michael Dymek (hlavní představitel z filmu Páni kluci). Nejen proto, že paní režisérka v minulosti několikrát navštívila festivalové město

Dobřany, se tato akce uskuteční právě v Dobřanech, a to v neděli 10. 11. 2024 od 17:00 v dobřanském kině Káčko.


Juniorfest součástí European Film Day

Dříve než festival zahájíme,  Juniorfest uvede film Svět podle Georgie (Scrapper), vítězný snímek EUROPEAN YOUNG AUDIENCE AWARD 2023. Tento film byl k vidění již v rámci loňského ročníku festivalu. Nyní se však můžete na vítězný snímek podívat znovu na velkém plátně a zároveň se tím zúčastnit European Film Day!

Ten proběhne 3. 11. 2024 v Domažlicích. Ve 14:00 bude zahájena projekce filmu Scrapper, po níž proběhne LIVESTREAM a Q&A s režisérkou a hlavními herci. Uvedeme také nominované snímky pro rok 2024 a diváci mezi 12-14 lety dostanou příležitost stát se porotci a vybrat vítěze EUROPEAN YOUNG AUDIENCE AWARD 2024.


Edukační přednášky a workshopy pro školy

Juniorfest není jen o filmech a kulturních akcích, ale také o vzdělávání. Tým JF zprostředkoval pro školy všech festivalových měst zajímavé přednášky a kurzy.

Workshop Kyber tabu je zaměřený na rozvoj mediální gramotnosti a porozumění informačnímu prostředí na internetu. Povede ho PhDr. Libuše Šmuclerová. Proběhne ve školách v Domažlicích, Dobřanech a v Plzni.

Dílna Kaštánci seznámí žáky základních škol v Domažlicích se základními principy animace.

Na kurzu Záchranářem na zkoušku v Horšovském Týně si děti ze základních a středních škol budou moci vyzkoušet, jak reagovat na vážný úraz nebo autonehodu pod dohledem profesionálních záchranářů. Dozví se, jak komunikovat s dispečerem záchranky, proč a jak se dělá EKG a nebo proč a jak se musí někteří zranění intubovat.

EU letem světem je interaktivní zábavná přednáška pro děti základních škol v Plzni a v Dobřanech. Pomocí her a kvízů se žáci dozví o geografii a historii, představí si hlavní města Evropy. Během přednášky si žáci zkusí pracovat s dezinformací.


Pomoc školám od Plzeňského kraje

Díky velké pomoci Plzeňského kraje letos můžeme opět přispívat školám na autobusy. Snažíme se o to, aby i ta nejmenší a nejvzdálenější škola měla možnost na festival přijet.


Vstupenky a akreditace

Vstupné na jednotlivé filmové projekce letos činí 60 Kč s výjimkou projekcí v plzeňském multikině Cinestar, kde vstupenka bude stát 80 Kč. Vstupenky na filmy lze zakoupit na pokladnách promítacích míst (pouze v hotovosti), online na webových stránkách www.juniorfest.cz nebo v akreditačním centru, které letos bude v Muzeu Chodska v Domažlicích – Chodské nám. 96.

Celofestivalová divácká akreditace stojí 250 Kč. Víkendová divácká akreditace stojí 150 Kč. O akreditace lze žádat na e-mailu rezervace@juniorfest.cz.

Informace ke vstupu na jednotlivé doprovodné akce jsou k dohledání na webu v oficiálním programu. Ceny se pohybují v rozmezí 60-150 Kč.


Zdroj:

KLÁRA JUREČKOVÁ

www.juniorfest.cz