Nejčastější chyby při práci se zahradní sekačkou, na které si dejte pozor

Nejen při samotném sečení trávy v zahradě, ale také při následné péči o sekačku řada z nás napáchá velké množství škod, které mohou zbytečně ohrozit vaše zdraví  nebo poškodit sekačku. Naopak pokud se budete o stroj správně starat můžete tak prodloužit jeho životnost i si usnadnit práci. A jakých chyb se při manipulaci a práci se zahradní sekačkou nejčastěji dopouštíme a měli bychom se jich vyvarovat?  

Nedostatečná údržba
Neměníte olej, nečistíte filtr a sekačku po sekání důkladně neočistíte? To jsou základní chyby, kvůli kterým brzy narazíte na problém. „Olej je třeba měnit ideálně podle návodu, nejméně pak alespoň jednou za sezónu. Životnost oleje není neomezená, mimo jiné například váže vlhkost, a tak se časem snižuje jeho viskozita, tím dochází ke zvýšenému tření a opotřebení některých mechanických částí sekačky. Vzhledem k vysoké prašnosti, ve které sekačka pracuje, je potřeba kontrolovat a čistit také vzduchový filtr. Celá sekačka pak po skončení každého sečení zaslouží řádně očistit, zejména se zaměřte na spodní část okolo nože, kde se usazuje tráva. Znečištěná sekačka brání volnému pohybu trávy, nemůže být dobře plněn koš. Silná krusta nalepené trávy zároveň zvyšuje hmotnost sekačky a práce je mnohem namáhavější,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.
.
Naklánění benzínových sekaček při uskladnění
Nemáte dostatek místa v garáži nebo zahradním domku a sekačku jste nuceni pokládat na bok nebo ji jinak naklánět? V případě, že máte benzínovou sekačku, zaděláváte si na problém. „Benzínovou sekačku je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U akumulátorové či elektrické sekačky tento problém odpadá, ty lze skladovat i ve svislé poloze. V případě omezených skladovacích prostor doporučuji zvolit sekačku, která umožňuje snadné složení rukojetí do skladovací polohy,“ doporučuje Petr Tichý.
.
Nebezpečné sečení bez sběrného koše
„Sečení trávy se zvednutým zadním víkem nebo čištění výletového tunelu za provozu sekačky jsou velmi nebezpečným počínáním. Ve chvíli, kdy posekanou trávu nezachycuje sběrný koš a víko zůstává otevřené, nic nebrání, aby nůž mohl cokoli zachytit a vyhodit. Konce nožů průměrné sekačky se pohybují rychlostí až 300 km/h a fungují jako velice nebezpečný prak, který může nepříjemně poranit nejen obsluhující osobu. Pokud plánujete sekat trávu bez koše, doporučuji na to myslet již při nákupu sekačky a pořídit stroj s možností bezpečného bočního výhozu trávy. Naprostým hazardem se zdravím je čistění ucpaného výletového prostoru za chodu motoru během sečení – zde mohou být následky opravdu fatální,“ upozorňuje specialista sítě prodejen Hecht Petr Tichý.
.
Tip na závěr
Obsluha a údržba motorové sekačky vyžadují jistou technickou zdatnost. Výhodou spalovacích motorů je však vysoký výkon a nezávislost na přívodu elektřiny. Elektrické sekačky jsou lehčí, snadněji se obsluhují a vyžadují jen minimální údržbu. Problémem ovšem může být omezení spojené s přívodním kabelem. Proto, pokud to dovoluje velikost plochy, se nabízí jako ideální varianta sekačka s aku pohonem, která v sobě snoubí hlavní výhody motorové i elektrické sekačky – nezávislost na přívodu elektřiny, snadné ovládání i obsluhu, jednoduchou údržbu, relativně tichý provoz bez emisí,“ radí Petr Tichý.


Zdroj:

Petr Jarkovský

www.aspen.pr