Hubnutí, dieta a psychika

Dobrý den, můj dotaz se týká hubnutí. Vždycky jsem byla taková ta holka krev a mlíko, po dětech jsem přibrala 40 kilo a těch jsem se nezbavila. Stáhla jsem si teď na doporučení kamarádky Kalorické tabulky, kde si zapisuji, co jím atd. Přestože se mi daří držet kalorický deficit a vidím nějaké výsledky, cítím se stále velmi stresovaná a úzkostná ohledně jídla a počítání kalorií. Mám strach, že se zapisování stává posedlostí a negativně to ovlivňuje mou psychiku i vztahy. Můžete mi poradit, jak najít rovnováhu mezi zdravým hubnutím a udržením psychické pohody? Jak mohu snížit stres spojený s dietou a jídlem, aby to bylo udržitelné dlouhodobě? Děkuji.

ilustrační foto

 

Každá dieta má svá úskalí, důležitou roli hraje vyvážená strava, pohyb a pocit vlastní sebehodnoty. Soustředit se jen na to, kolik čeho a kdy sníme, v konečném důsledku změní nás, naše vztahy s okolím a také naše myšlení. Pokud vás již nyní stresuje zapisování do kalorických tabulek, doporučuji s tím přestat, stres má na hubnutí velice negativní vliv. V první řadě se zaměřte na sebe, stanovte si realistické cíle, rozdělte si je na menší části, které povedou k dlouhodobým výsledkům. Poslouchejte své tělo, neignorujte pocity sytosti a hladu a podle toho upravte rozložení jídla v rámci dne. Zaměřte se na zdravé návyky, ne jen na čísla. Důležitou roli hraje také podpora okolí, sdílejte své cíle, obavy s přáteli. Můžete se do hubnutí pustit s kamarádkou a vzájemně se motivovat. Pokud cítíte úzkost, vyhledejte pomoc psychologa, který vám může nabídnout prostor pro řešení a pomůže vám vytvořit strategii pro zvládání stresu při hubnutí atd. Nezapomínejte na zlaté pravidlo: Pomalu, ale jistě.


Na dotaz odpovídá:

PhDr. Michaela Miechová

První on-line psychologická poradna

www.Mojra.cz


Využijte speciální akce pro MAGAZÍN OKO.

Při objednávce použijte slevový kód „OKO“
a získáte slevu 10 % na služby psychologické poradny Mojra.cz.


Dieta a psychika: Jak najít rovnováhu?

V dnešní době je hubnutí a zdravý životní styl často na vrcholu našich priorit. Přestože fyzické zdraví je nepochybně důležité, nesmíme zapomínat na to, jak naše psychika reaguje na dietu a změny v jídelníčku. Dieta může mít totiž výrazný vliv na naše duševní zdraví, a proto je klíčové najít rovnováhu mezi zdravým stravováním a psychickou pohodou.

Jedním z častých zdrojů stresu je neustálé počítání kalorií. Přestože sledování kalorického příjmu může být efektivním způsobem, jak dosáhnout svých cílů, může také vést k posedlosti a úzkosti. Je důležité si uvědomit, že strava by neměla být jen o číslech, ale také o kvalitě potravin a radosti z jídla.

Naše tělo je chytré a dává nám signály, když potřebuje jídlo nebo odpočinek. Poslouchání těchto signálů může pomoci snížit stres spojený s dietou. Naučte se rozpoznávat pocit hladu a sytosti a nepřetěžujte se přísnými pravidly. Je důležité být k sobě laskavý a přijmout, že nikdo není dokonalý. Občasné odchylky od plánu jsou v pořádku a neznamenají selhání. Dlouhodobé zdraví a pohoda jsou důležitější než přísná kontrola.

Dosažení a udržení zdravé váhy by nemělo být na úkor psychické pohody. Najděte rovnováhu mezi zdravým stravováním a péčí o svou duši. Pamatujte, že cesta ke zdraví je maraton, ne sprint. Buďte k sobě laskaví a užívejte si proces změny k lepšímu.

Autor: PhDr. Michaela Miechová, první on-line psychologická poradna Mojra.cz,
www.Mojra.cz