Výjimečná atmosféra nočních prohlídek plzeňských muzeí a galerií čeká na návštěvníky 20. ročníku Plzeňské muzejní noci

V pátek 31. května se odehraje již 20. ročník Plzeňské muzejní noci. Letos se do něj zapojilo 13 institucí a návštěvníci mohou zavítat na 20 zajímavých míst po celé Plzni. Plzeňská muzejní noc startuje v 17 hodin, muzea a galerie zůstanou tento den otevřena až do 23 hodin. Pro zájemce je připravena celá řada výstav, komentovaných prohlídek, workshopů, koncertů i  představení. Vstupné je zdarma či za sníženou cenu.

Plzeňská muzejní noc odstartuje v 17 hodin před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje slavnostním zahájením nejen celého programu, ale také panelové výstavy připravené k sedmdesátiletému výročí založení Západočeské galerie v Plzni.

Západočeská galerie v Plzni zve návštěvníky nejen na tuto výstavu rekapitulující její historii, úspěchy a sbírkovou činnost, ale i do výstavních síní. V Pražské 13 je možné zhlédnout výstavu Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století. Součástí doprovodného programu je tvůrčí dílna pro děti i komentovaná prohlídka s autory. Na dvorku galerie návštěvníky čeká kabaretní pořad; o dvě patra výš, v přednáškovém sále ZČG, pak výstava Jiří Kubový/Josef Hrubý: báseň a krajina, doplněná o pořad věnovaný básníkovi Josefu Hrubému.

Hlavní část programu se stejně jako v loňském roce odehraje v Semlerově rezidenci na Klatovské třídě. „Připravili jsme velmi pestrý program, který jsme zasadili do atmosféry třicátých let,“ vysvětluje Gabriela Darebná ze Západočeské galerie v Plzni a zároveň hlavní koordinátorka Plzeňské muzejní noci. „Kromě prohlídky historického interiéru s průvodci v dobovém oblečení se návštěvníci mohou těšit na přednášku Petra Domanického o historii Semlerovy rezidence a průběhu její rekonstrukce, koncert kapely Tuten Swing, tvůrčí dílny a hry,“ zve do Semlerovy rezidence Darebná.

Západočeské muzeum v Plzni přivítá návštěvníky nejen ve své hlavní budově v Kopeckého sadech; program si připravilo také Národopisné muzeum Plzeňska, Muzeum církevního umění plzeňské diecéze a Muzeum loutek. „V hlavní budově Západočeského muzea je možné zhlédnout nejen naše stálé expozice, ale také výstavy. K výstavě Bedřich Smetana a Plzeň jsou připraveny doprovodné koncerty a také program pro děti,“ zve Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni. Velkým lákadlem se určitě stane po rekonstrukci nově otevřené Národopisné muzeum Plzeňska, kde se vedle výstav a stálých expozic zájemci seznámí s domácí lidovou výrobou a zaposlouchat se pak mohou do folklorního vystoupení. V Muzeu loutek se zase usídlí draci a ti nejodvážnější návštěvníci mohou nahlédnout do dračího doupěte. „Návštěvníci Muzea církevního umění by si neměli nechat ujít koncert historické hudby Góthien a také projekce studentů motion designu SUPŠ Zámeček na téma Madona – matka a dítě,“ doplňuje program Romana Němečková.

Komentované prohlídky, tvořivé dílny a hry si pro návštěvníky nachystalo také Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí.

Plzeň – Turismus láká na komentovanou prohlídku setmělého interiéru bytu Voglových na Klatovské třídě 12 od světoznámého architekta Adolfa Loose nebo do muzea Patton Memorial Pilsen na komentované prohlídky a program pro děti.

V rámci letošní Plzeňské muzejní noci 2024 se tak návštěvníci mohou těšit na komentované prohlídky, oživené expozice, tvořivé dílny, workshopy pro děti i dospělé, divadla či koncerty v těchto kulturních institucích:

Západočeská galerie v Plzni| Západočeské muzeum v Plzni | Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí | Galerie Ladislava Sutnara | Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU | Galerie města Plzně | Galerie Jiřího Trnky | Český rozhlas Plzeň | Byt Voglových – interiér Adolfa Loose | Patton Memorial Pilsen | Muzeum rodiny Škodů a Gallery Vetengl| Muzeum strašidel

Podrobný program Plzeňské muzejní noci: https://www.zpc-galerie.cz/cs/plzenska-muzejni-noc-2024

O FESTIVALU:

Festival Muzejních nocí pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky s podporou Ministerstva kultury ČR od roku 2004. Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května. Fenomén Muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let k tradičním prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem.

 


Zdroj:

Bc. Kateřina Štulc Modrá

Public relations, tisková mluvčí

www.zpc-galerie.cz