Žáci převzali ocenění v soutěži Řemeslo má zlaté dno

Letošní 12. ročník prestižní soutěže „Řemeslo má zlaté dno“ zná své vítěze. Odborná porota tentokrát vybírala z 66 výrobků a ocenila pětici kategorií, ve které žáci a studenti předvedli svou zručnost, nápaditost a především technický um. Slavnostní vyhlášení soutěže, kterou Plzeňský kraj každoročně pořádá pro zviditelnění technických oborů, se odehrálo ve čtvrtek 18. května v plzeňské Techmanii.

 „Pro nás je to významná soutěž, která má svou tradici. Máme radost nejen z toho, kolik se letos přihlásilo účastníků, ale i jak vysoká byla úroveň výrobků. To jen dokazuje skutečnost, že v Plzeňském kraji máme velmi šikovné žáky jednotlivých škol,“ pronesl radní Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Odborná porota sestavená ze zástupců Západočeské univerzity, Techmanie, Svazu průmyslu a obchodu i krajského úřadu a Plzeňského kraje letos neměla zcela jednoduchou pozici. „Přihlásilo se 18 základních a 19 středních škol, ale soutěžili i zástupci domů dětí a mládeže a středisek volného času. Celkem porota hodnotila 66 opravdu různorodých výrobků ze dřeva nebo kovu. Byly tu ale i další ruční práce, elektrotechnika nebo robotika, tedy výrobky závislé především na oboru, který daný žák studuje nebo z jakých škol žáci pocházejí. Studenti středních škol tu vždy chtějí ukázat, že ten svůj obor opravdu umí a jsou v něm dobří,“ řekla vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.

Hlavním cílem soutěže Řemeslo má zlaté dno je právě motivovat žáky ke studiu technických oborů. „V Plzeňském kraji dlouhodobě podporujeme obory ve strojírenství, elektrotechnice, ale také ve stavebnictví a zemědělství. Všechno to jsou obory, kde žáci najdou uplatnění na trhu práce,“ poznamenal Vladimír Kroc.

Na nejúspěšnější žáky čekaly v plzeňské Techmanii, kde proběhlo slavnostní vyhlášení, hodnotné ceny v podobě notebooku, mobilního telefonu, tabletu či dárkových poukazů. Vyhlášena byla pětice kategorií a předány byly navíc další speciální ceny. Např. Cenu hejtmana Plzeňského kraje si za svou tepanou orchidej odnesl Tomáš Doležal ze Středního odborného učiliště stavebního v Plzni. „Oboru klempíř se učím druhým rokem. Pro soutěž jsem měděnou orchidej vyráběl dva dny. Použil jsem tepací kladívko a celá je dělaná ručně. Při pohledu zblízka je vidět, že vnitřní listy jsou tepané a vnější listy jsou vysekávané sekáčem,“ popsal výrobu hejtmanem Rudolfem Špotákem oceněného výrobku Tomáš Doležal.

Vítězství v kategorii A3 pak vzal za svoji precizně řemeslně zpracovanou šperkovnici se zrcadlem Jakub Knára ze SŠ a ZŠ Oselce. „Je udělaná z několika druhů dřeva. Použita je švestka, smrk, olše, ořech. Základem je smrkový korpus, který je oklížený zdobnou intarzií. Celé to trvalo necelé dva měsíce,“ podotkl Jakub Knára.

Součástí slavnostního odpoledne bylo i předání cen 23 žákům středních škol za reprezentaci Plzeňského kraje, tedy těch, kteří dosáhli výborných výsledků v mezinárodních nebo celostátních soutěžích v technických oborech ve školním roce 2022/2023.


Zdroj:

Ing. Helena Frintová

tisková mluvčí

www.plzensky-kraj.cz