Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Mnoho z nás s příchodem jara opět opráší svoje kola a vyjede do města či přírody. Jak se ne nadarmo říká, bezpečnost především. Neměli byste tedy vyjíždět bez bezpečností helmy. Tu by kromě děti měli pokaždé nosit i dospělí, protože většinu vážných poranění na kole jsou právě úrazy hlavy. A cyklistická přilba dokáže snížit toto riziko až o 80 %. Důležité je také správné nastavení výšky řídítek a sedátka, to pomáhá předcházet bolestem pohybového aparátu.

Pří výběru helmy myslete hlavně na funkčnost
Úrazy na kole mohou být od lehčích poranění až po těžké, což je například poranění mozku s krvácením. U takovýchto úrazů může jít už i o život nebo vznikne těžké postižení. Pokud máme na hlavě helmu, nedojde k tak velkému nárazu a poranění mozku, a tím lze předejít vážnějším úrazům. Vybírejte takovou helmu, která splňuje bezpečnostní atesty a poskytne vám účinnou ochranu v případě pádu. Helma by měla především chránit hlavu po celém jejím obvodu. Dobré je, když také chrání oblast uší a brady. „Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla, pouze tak může účinně ochránit hlavu. Měla by sedět pevně (netlačit) na hlavě, proto je důležité zvolit správnou velikost helmy. Většina výrobců poskytuje tabulky velikostí, které pomohou vybrat správnou velikost,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky AXON.

Investice, co chrání zdraví
Přilba by měla být samozřejmým vybavením cyklisty (především u dětí), i když jedete jen pár metrů. Kvalitní helma, se dá sehnat cca za tisíc korun, takže se nejedná o žádnou závratnou částku. Tato investice vám pak může zachránit i život. Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a vzdušné. Dále jsou běžnou součástí výbavy cyklistické rukavice, které pomohou proti otlakům na dlaních, brýle chránící proti slunci, létajícímu hmyzu a k lepší viditelnosti. Při výběru dbejte i na pohodlí a vyberte si helmu s dostatečným odvzdušněním, aby se zbytečně nepotila hlava

I správně seřízené kolo předchází bolesti a úrazu
„Pokud máme na hlavě helmu, nedojde k tak velkému nárazu a poranění mozku, a tím lze předejít vážnějším úrazům. Na druhou stranu helma nechrání od úrazů krční páteře, které také často vznikají při prudkém nárazu. Proto je vždy potřeba stále dbát maximální opatrnosti. Před jízdou je proto dobré protáhnout tělo a připravit se tak na jízdu.  Pokud jste na kole po delší době, tak si dobře seřiďte výšku sedátka a řídítek. Při špatném nastavení si můžete přivodit nejen nejistější a tím pádem nebezpečnější jízdu, ale i bolest zad a svalů.  Výška sedla by měla být nastavena tak, aby noha jezdce byla téměř natažená, když je pedál dole. Pokud je sedlo příliš vysoko nebo příliš nízko, může to způsobit nadměrný tlak na dolní část zad,“ doporučuje prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky AXON.

 


Zdroj:

Iveta Nebesařová

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr