Divadlo ALFA zve na premiéru autorské inscenace „Pohádka o zlaté rybce“

Zlatá rybka, která mluví a plní přání, je hlavní hrdinkou nové loutkové inscenace Divadla ALFA. Podle klasické lidové pohádky napsala hru pro nejmenší diváky dramaturgyně Alfy Petra Kosová. Režisérem představení je umělecký šéf divadla Tomsa Legierski a krásné dřevěné loutky i scénu navrhla hostující scénografka Bára Hubená. Večerní premiéra příběhu o tom, že „kdo chce víc, víc a víc, nemá nakonec nic“ se odehraje v pátek 24. února od 18 hodin.

Klasickou pohádku „O zlaté rybě“ ohledávali tvůrci ze všech světových stran – zkoumali mnoho verzí v nejrůznějších kulturách. Do Čech se pohádka pravděpodobně dostala díky básni Alexandra Sergejeviče Puškina Pohádka o rybáři a rybě (1833). Svoji verzi této ruské pohádky mají i slavní bratři Grimmové, v ní navíc babku ponoukají Nepokoj s Nespokojeností. Asi nejznámější je v tuzemsku verze Jana Wericha, má název O rybáři a jeho ženě (1960) a rybář s rybářkou v ní žijí v láhvi od octa.

Tvůrci a herci z Alfy respektují základní, nevidí ale pohádku černobíle. Nechtěli inscenovat temný příběh nesnesitelné zlé babky a zcela podřízeného smutného dědka. Zajímal je příběh dvou lidí, kteří se mají rádi: dědek je rád na světě, miluje moře a nepotřebuje nic víc než rybaření a svoji babku. Babka z bídy a hladu hudruje a je trochu chamtivá, ale nakonec je s dědkem vcelku šťastná. Ale jen do chvíle, než dědek vyloví zlatou rybu a ta jim nabídne, že jim splní přání. V tu chvíli babku ovládne temnější strana její povahy… „Chtěl jsem happy end, proto příběh končí dobře, tedy odpuštěním,“ říká režisér Tomsa Legierski.

V inscenaci nebudou chybět písničky, pod kterými jsou podepsáni další členové souboru Divadla ALFA. Autorem hudby je herec, režisér a skladatel Petr Vydarený, texty napsala herečka Blanka Josephová Luňáková. „Písně nejsou žádná vycpávka, prozrazují rozpoložení hlavních hrdinů, pomáhají prokreslovat postavy. Blančiny texty jsou poetické a nepopisné a skladatel Petr Vydarený se rozhodl opřít o nejdokonalejší nástroj – lidský hlas. Víc neprozradíme,“ uvedla dramaturgyně Petra Kosová.

Herecké opory komorně obsazeného kusu jsou tři: dlouholetý člen ansámblu Alfy Martin Sádlo Bartůšek, nová členka týmu Kristýna Franková (ovšem velmi zkušená herečka, v divadelních kruzích je známá především z projektů pražského Divadla Minor) a technik Aleš Kolovrat, který kouzlí se zlatou rybou pod vodní hladinou.

Inscenace vznikla za podpory Ministerstva kultury České republiky. Je určena dětem od 3 let, mateřským školám a žákům prvního stupně základních škol. Pro učitele, kteří s dětmi představení navštíví, připravilo divadlo pracovní listy. Rodiče s dětmi mohou

„Pohádku o zlaté rybce“ zhlédnout v rámci sobotních odpoledních představení 25. 2. (na tento termín je již vyprodáno) nebo 18. 3. od 15 hodin.

Večerní představení Alfy

Divadlo ALFA hraje především dopoledne pro školy a školky. Veřejnost zve na pravidelné sobotní odpolední pohádky a přibližně jednou za měsíc i na večerní představení. V pondělí 6. března od 19 hodin budou mít diváci jedinečnou příležitost vidět oceňovanou inscenaci Alfy „Putování dobrého Hanse Böhma Evropou“, která vznikla podle skutečného životního příběhu rodáka z Holýšova na Plzeňsku. Pod dobrodružným putováním mladíka z malé obce na západě Čech, který se prodírá válečnou střední Evropou, je podepsán kolektiv v čele s Petrou Kosovou a Tomsou Legierským. Inscenace měla premiéru v prosinci 2020, hrála se na českých i zahraničních festivalech a získala několik významných ocenění.

Na 24. dubna od 19 hodin chystá Alfa večerní představení česko-polské inscenace „SNOWBALL“. Napínavý příběh ze světa hráčů počítačových her, youtuberů a účelově manipulovaných informací měl premiéru v listopadu 2022.

Vstupenky do Divadla ALFA je možné zakoupit ve všech prodejních místech systému Plzeňská vstupenka a také přímo v pokladně divadla, otevírací doba:

PO – PÁ 8:00 – 15:30

Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením.

Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

 


Zdroj:

Daniela Vítová

www.divadloalfa.cz