Festival Animánie na závěr udělil Animáničky a poprvé i Cenu Honzy Příhody

17. ročník Festivalu Animánie, největší soutěžní přehlídky animovaných filmů vytvořených dětmi a studenty, zakončilo v sobotu odpoledne slavnostní udílení cen. Mladí tvůrci si z Plzně odvážejí 10 Animániček, Ceny dětské a studentské poroty, Cenu diváků a poprvé i Cenu Honzy Příhody, na památku dlouholetého ředitele festivalu.

Festival Animánie letos navštívil vysoký počet diváků. Filmové projekce, tvůrčí dílny, zónu počítačových her i setkání s osobnostmi a další akce si v prostorách kulturního centra Moving Station každý den užívaly stovky dětí i dospělých. „Velký zájem návštěvníků nás moc těší, díky nim byla na festivalu skvělá tvůrčí atmosféra. Některé dílny doslova ‚praskaly ve švech‘ a plno bylo i na festivalové projekce,“ uvedla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Fránová.

Mezinárodní festivalová porota ve složení loutkoherec, autor a režisér Radek Beran (ČR), animátorka a ilustrátorka Anna Mastníková (ČR) a ilustrátor a animátor Stef Deneer (Belgie) hodnotila ve třech kategoriích 155 krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi a studenty do 26 let.

„Jsem vděčný, že jsem mohl být členem poroty v tak krásném městě, jako je Plzeň. Naštěstí bylo skvělé počasí na to, trávit čas v kině a užít si širokou škálu filmů v různých stylech, od prvních dětských krůčků v animaci až po téměř profesionální produkci mladých animátorů. Všechny byly vyrobené s velkou vášní a nasazením,“ řekl Stef Deneer.

V kategorii Mini (do 13 let) získaly hlavní festivalovou cenu Animáničku snímky: Prostě Jarmila (ČR), Pochod žížal (ČR), Diversity Rescues (Chorvatsko) a The Small Christmas Tree (Belgie).

V kategorii Midi (14 – 18 let): Komárka (ČR), Človek (Slovensko) a Water Lullaby (Polsko).

V kategorii Maxi (19-26 let): Rotsethornet (ČR), Kuku (ČR) a Mileage (Kanada).

Kromě Animániček udělila hlavní festivalová porota i Čestná uznání snímkům Zvládání vzteku (ČR), Jaro (ČR), Okno znamená stesk (ČR), Rudé boty (ČR), Journey in Amnesia (Belgie), Klec (ČR), Ze života Godzilly (ČR).

Další ceny rozdávaly dětská porota snímku Starý vlk (ČR) a studentská porota filmu Rudé boty (ČR).

Diváci dali nejvíc hlasů snímku Price (Polsko).

Svoji zvláštní kategorii měly také počítačové hry vytvořené dětmi a studenty. Festival Animánie udělil cenu hrám Lesní lékárna a To Survive Is To Struggle.

Poprvé udělil festivalový tým Cenu Honzy Příhody, kterou obdrželi tvůrci filmu Křivokurka (Belgie). „Snažili jsme se vybrat snímek s nejlepší vtipnou pointou, který by se Honzovi Příhodovi líbil. Honza byl duchovní otec festivalu, vždycky udával směr a my bychom rádi jeho cestu zachovali,“ uvedla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Fránová.

  1. ročník Festivalu Animánie se uskutečnil díky podpoře města Plzně, Plzeňského kraje, Ministerstva kultury ČR a společnosti K+B Elektro-Technik.

Podrobné informace na stránkách

www.festival-animanie.cz, FB a Instagramu.

 


Zdroj:

Daniela Vítová

tiskový servis Festivalu Animánie

www.festival-animanie.cz