Covid štědrost neoslabuje

Zaměstnanci ČEZ přispěli lidem v nouzi téměř 3 miliony ze svého, Nadace ČEZ výtěžek zdvojnásobila na 5,9 milionu. Zítřejší Giving Tuesday oslaví i aplikace EPP.

Do letošního charitativního projektu „Plníme přání, myslíme na druhé“ nominovali zaměstnanci Skupiny ČEZ ze svého okolí celkem 99 osob, které se ocitly v těžké životní situaci. Během sedmi týdnů pak dokázali mezi sebou vybrat přes 2,9 milionu korun, které následně Nadace ČEZ zdvojnásobila na konečných 5 891 802 korun. Výslednou částku představujeme u příležitosti zítřejšího mezinárodního dne dárcovství Giving Tuesday. Do něj se letos může veřejnost zapojit i prostřednictvím sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem.

Druhá vlna epidemie, zavřené školy, stres a dlouhé týdny bez osobního kontaktu s kolegy. Tradiční podzimní projekt „Plníme přání, myslíme na druhé“ organizovaný Skupinou ČEZ a Nadací ČEZ letos nedostal do vínku zrovna nejlepší konstelaci. Nakonec se ale ukázalo, že koronavirus na solidárnost a štědrost rozhodně vliv nemá. Na konta lidí v tíživé životní situaci od zítřka připutuje bezmála 5,9 milionu korun.

„Pár týdnů po spuštění projektu nabrala epidemie nové obrátky, opět jsme posílali zaměstnance na home-office, chránili naše provozy před nákazou a pomáhali státu situaci zvládat. Byla jsem smířená s myšlenkou, že získáme maximálně polovinu toho, co loni, vždyť ne každý má uprostřed pandemie myšlenky na charitu. Že se podaří vybrat druhá nejvyšší částka v historii, mě ani ve snu nenapadlo. Vážím si každého z 1 631 zaměstnanců, kteří přese všechno neváhali přispět,“ uvedla členka představenstva a lídr udržitelného rozvoje společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.

Stejně jako loni i z letošních 99 přihlášených příjemců tvoří téměř dvě třetiny děti do 18 let. Většinou se potýkají se zdravotním handicapem, proto jsou nejčastějším přáním kompenzační pomůcky, osobní asistence nebo speciální rehabilitační či léčebné pobyty. „Dospělí účastníci nejvíce touží po větší samostatnosti – například prostřednictvím lepších vozíčků, speciálně upravených automobilů nebo jejich handicapu přizpůsobené výpočetní technice, která jim umožní pracovat. Všechny příjemce ale spojuje především rozhodnutí nevzdá to a porvat se s nepříznivým osudem co nejlíp. Rádi jim v tom pomáháme,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Jednou z těch, kterým energetici letos splnili sen, je i sedmatřicetiletá Míša K. z Prahy. Ačkoliv je následkem autonehody od svých 21 let upoutaná na vozík, aktivně lyžuje, jezdí na kole i sjíždí vodu. Jako předsedkyně Sportovního klubu vozíčkářů Praha organizuje letní a zimní akce pro velké skupiny vozíčkářů a motivuje je nevzdávat se svých oblíbených sportů. „Můj dvanáct let starý, speciálně upravený handbike pro kvadruplegiky už dosluhuje a jízda na něm už není bezpečná. Díky příspěvku si budu moci objednat nový a na jaře zase vyrazit s dcerou nebo s kamarády z klubu někam do přírody. Už se na to moc těším,“ říká Míša. Od zaměstnanců ČEZ a Nadace ČEZ získala přes 85 tisíc korun.

Pro Emilku z Hradce Králové si maminka přála sportovní kočárek pro handicapované, aby s ní mohla vyrážet na výlety. Emilka trpí od narození těžkým kombinovaným postižením: má centrální hypotonický syndrom, centrální zrakovou vadu, těžkou mentální retardaci, krmena je sondou do žaludku. Vyžaduje stejnou péči jako malé miminko.

Projekt „Plníme přání, myslíme na druhé“ organizovala společnost ČEZ letos již počtrnácté. Na výběru příjemců vybraných peněz se přitom od začátku podílejí sami zaměstnanci, kteří nominují někoho ze svého okolí, kdo podle nich potřebuje pomoci v nelehké životní situaci. Z došlých návrhů jsou pak vybrány ty, které splňují podmínky grantového řízení Nadace ČEZ. Všichni zaměstnanci pak mohou během sedmi týdnů přispět buď konkrétnímu člověku, jehož příběh je nejvíce oslovil, nebo na souhrnnou platformu, z níž se finance rozdělují rovným dílem mezi všechny zúčastněné. Částku, kterou vyberou zaměstnanci, následně Nadace ČEZ dorovnává na dvojnásobek. Letošní suma je druhá nejvyšší v historii Plníme přání.

Od roku 2007, kdy projekt Plníme přání vzniknul, darovali zaměstnanci společně s Nadací ČEZ dohromady přes 37,5 milionů korun. Letošním motivem byla stejně jako loni pomoc lidem v tíživé životní situaci. Během čtrnácti let trvání projektu například zaměstnanci Skupiny ČEZ pomáhali mladým lidem z náhradních rodin na startu do života, obětem zemětřesení v Japonsku, obyvatelům azylových domů či osobám se smyslovým postižením.

Giving Tuesday na EPP pomáhá sportem

K mezinárodnímu dni dárcovství Giving Tuesday se hlásí i sportovně-charitativní aplikace Nadace ČEZ EPP-Pomáhej pohybem. Ať už si ji kdokoliv 1. 12. zapne při běhu, jízdě na kole, nebo jen při odpolední procházce s kočárkem, připojí se tak k milionům lidí po celém světě, kteří v tento den konají dobré skutky. Své „vysportované“ body bude moci věnovat některé z přihlášených neziskových organizací. Tím jí zajistí příspěvek od Nadace ČEZ. Podpořit lze například potravinové banky, které pomáhají lidem v nouzi, distanční výuku dětí ze znevýhodněných rodin, nebo nákup počítačů do centra seniorů.

 


Zdroj:

Alice Horáková, MA
Tisková mluvčí | Útvar komunikace Skupiny ČEZ

www.cez.cz