Nová lávka u Svatošských skal v Karlových Varech už slouží pěším i cyklistům

Karlovarský kraj nechal vybudovat novou lávku přes řeku Ohři u Svatošských skal v Karlových Varech. Nový most v hojně navštěvovaném místě doplnil stávající dřevěnou lávku, která je ve špatném technickém stavu. Moderní konstrukce slouží kromě cyklistů a turistů také pro potřeby záchranářů.

 

 „Kolaudační souhlas s užíváním stavby jsme dostali 21. října. Nová lávka se těší pozornosti cyklistů i turistů už teď a určitě bude velmi vytížená v jarním a letním období. Navíc je určena i pro průjezd sanit v případě, že by bylo nutné rychle zasáhnout i s ohledem na blízký areál, jejž navštěvují rodiče s dětmi,“ uvedl náměstek hejtmana Dalibor Blažek.

 

Stavbu lávky prováděla na základě výsledku zadávacího řízení společnost Metrostav, a. s., v období od konce ledna do začátku října 2020. Kraj na akci vynaložil 24, 5 milionu korun včetně DPH. Visutá konstrukce lávky je ocelová s dřevěnou mostovkou z dubu a modřínu, dalším použitým materiálem se stal beton pro spodní stavbu a kámen pro obklady opěr. Hlavním vizuálním prvkem je dřevěné zábradlí z modřínu ve tvaru ondřejských křížů.  Celková délka přemostění je 61, 5 metru.

 

Karlovarský kraj potřeboval pro stavbu nové lávky získat pozemky, které byly součástí areálu v majetku České pošty. Původně se s vedením České pošty nemohl shodnout na ceně, za kterou by prodala pozemky potřebné ke stavbě a ty, na nichž se nachází dětský areál. Nakonec vše vyřešil bezúplatný převod pozemků do majetku kraje. Bezúplatný převod se povedl díky opakovaným jednáním exhejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové s měnícími se ministry vnitra a ministryní financí. Kraj tak ušetřil částku 8,  7 milionu korun, kterou bývalý majitel pozemku, tedy podnik Česká pošta, požadoval,“ dodal náměstek hejtmana.


Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková
www.kr-karlovarsky.cz