Jakou vybrat dlažbu?

Potřebujete novou dlažbu? Ať už zvelebujete interiér či exteriér, měli byste tomuto kroku věnovat velkou pozornost.

Dlažbu si pořizujete na dlouhou dobu, takže by se vám měla skutečně líbit, ale také by měla splňovat technické požadavky. V potaz musíte vzít to, zda dlaždičky volíte do interiéru či exteriéru.

Dlažba do interiéru

Vybíráte-li obklady a dlažbu, je třeba ji sladit se zbytkem interiéru. Estetické hledisko je důležité. Nová dlažba může váš pokoj zcela povznést, ale také při špatném výběru lze vytvořit rušivý nesoulad.

Vhodné dlažba do interiéru:

  • Keramická dlažba
  • Kamenná dlažba
  • Granitová dlažba
  • Neglazovaná dlažba

Na trhu je v dnešní době mnoho druhů dlažby a rozmanité je i jejich barevné provedení. Dlažba s imitací kamene, betonu, mramoru či dřeva nebo velkoformátová dlažba a mozaiková dlažba. Možností je spousta.

Designové hledisko ovšem není jediný aspekt, který by vás měl při výběru dlažby zajímat. Soustřeďte se i na funkční hledisko dlažby, které by měla vaše dlažba splňovat. Především, zda vybraná dlažba vydrží zátěž dané místnosti.

Dlažba do exteriéru

Venkovní dlažba je více namáhána, a proto také musí být odolnější, a to jak proti mechanickému poškození, tak i proti absorpci vody. Důležitým parametrem je tedy nasákavost dlažby. Nejodolnější je tzv. slinutá dlažba, která má minimální nasákavost materiálu na kterou se úzce váže mrazuvzdornost.

Vhodná dlažba do exteriéru:

  • Keramická dlažba
  • Kamenná dlažba
  • Betonová dlažba
  • Zámková dlažba
  • Cihelná dlažba

Pokud je dlažba hodně namáhaná, dbejte také na odolnost proti opotřebení, tzv. otěruvzdornost. Sháníte vhodnou dlažbu do sprch, koupelen nebo venkovní dlažbu okolo bazénu či na jiná místa, na kterých můžete snadno uklouznout? Pak je třeba se soustředit na protiskluznost. Ta je zajištěná speciální glazurou. Musí zde být také zajištěná dostatečná ochrana pro venkovní dlažbu. Ta se řeší pomocí impregnace.

Dokupování dlaždic

Máte už nějaké dlaždice a chcete si dokoupit další? Dejte si pozor na to, abyste vybrali správný odstín, který potřebujete. Nespoléhejte na to, že okem rozeznáte barvu, kterou hledáte. I když to porovnáte s dlaždicí, kterou už máte, můžete se snadno splést o odstín, a to pak na hotové podlaze nevypadá dobře.

Jak tedy poznat správný odstín? Je nutné sledovat číselný či znakový kód na obalu. Ten nám prozradí i rozměr, který rovněž může být matoucí.

Vyberte takovou dlažbu, která bude pro vás představovat výhodnou investici a se kterou budete spokojeni dlouhá léta.

 


Zdroj:

www.pressweb.cz (Seokonzult.cz)