Švanda dudák se s prostorem U Ježíška loučí, Cyrano přidává představení

Divadelní léto 2019 Švanda dudák

Ondřej Rychlý v roli Švandy dudáka má dnes a zítra před sebou poslední dvě reprízy, na Divadelní léto pod plzeňským nebem se vrátí zase až za rok. Obě představení jsou už vyprodaná, festival ale ještě zdaleka nekončí. Příští týden se na scéně, která pro letošní Divadelní léto vyrostla U Ježíška, odehrají dvě akce doprovodného programu, Open Air Slam (16. 7.) a Improzápas (18. 7.). Od soboty 20. července bude pak jeviště pod otevřeným nebem patřit Cyranovi v strhujícím podání Michala Dlouhého. Inscenace v režii Ivana Řezáče měla premiéru v loňském roce a stala se jednou z nejúspěšnějších ve dvanáctileté historii festivalu. Organizátoři se proto rozhodli k původně ohlášeným šesti reprízám přidat v pátek 26. července sedmé představení. Vstupenky jsou k dostání prostřednictvím sítě GoOut nebo na místě U Ježíška.

Letošní premiérová inscenace Švanda dudák má v tuto chvíli za sebou osm z deseti plánovaných repríz. „Máme spoustu krásných reakcí od diváků. Pojetí režiséra Marka Němce, který přenesl Tylova Strakonického dudáka do 90. let minulého století, je jim blízké a baví je. Dobře funguje i prostor U Ježíška, z centra Plzně sem dojdete za pár minut, je tu ale klidněji a stromy i kopec z navážky výborně dotvářejí scénu,“ říká ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Stejně jako diváky, baví Švanda dudák i samotné herce. „Je to náročné, dokonce jsem si musel včera udělat novou dírku na dudách, protože jsem zhubnul. Hraje se mi ale krásně, všechny nás to strašně baví, každý večer je to úplně nová vlna energie. Je nám až líto, že hrajeme tak málo představení,“ říká představitel hlavní role Ondřej Rychlý. Na scéně mu sekundují především Eliška Hanušová jako Dorotka, Martin Písařík v roli Vocilky a Michal Štěrba jako Švandův věrný přítel Kalafuna, v dalších rolích pak Jana Kubátová, Klára Krejsová, Tomáš Karger, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml. nebo David Kubát.

Na stejném místě, tedy na scéně U Ježíška, se bude od soboty 20. července odehrávat dojemný i romantický příběh Cyrana z Bergeracu. Původně se mělo hrát jen do čtvrtka 25. července. „Vstupenky na jednotlivá představení jsou sice ještě k dostání, ale vzhledem k tomu, že vloni byl Cyrano beznadějně vyprodaný už v den premiéry, a také proto, že se Cyrano hraje druhým rokem a na jeviště Divadelního léta se tedy již nevrátí, rozhodli jsme se přidat další reprízu a hrát až do pátku 26. července,“ říká Marcela Mašínová. Toto představení bude derniérou Cyrana. Premiéra se uskutečnila vloni na konci června v Proluce. Letos se diváci mohou těšit na stejnou inscenaci v novém prostředí. Na Divadelní léto se vrátí nejen Michal Dlouhý v titulní roli, ale také Andrea Mohylová jako Roxana, Miloslav Tichý jako Kristián, Kamil Halbich v roli Le Breta, Jiří Maryško jako Raguenau a další.

Cyrano M. Dlouhý a K. Halbich (foto: Miroslav Chaloupka)

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Divadelní scéna s hledištěm, které v posledních letech pojme na 500 diváků, vyrůstá každý rok v jiném prostoru. Od roku 2008 festival připravuje vždy jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města. Za dobu existence Divadelního léta se na plzeňské letní scéně vystřídala řada hvězdných tváří, mimo jiné Viktor Limr (Don Juan 2008), Jan Zadražil (Revizor 2009), Martin Hofmann (Král jelenem 2010), Roman Zach (Lhář 2014), Pavel Batěk (Prokletí rodu Baskervillů 2015) nebo Kamil Halbich (Don Quijote 2016).

 • Vstupenky na 12. ročník festivalu Divadelní léto se prodávají prostřednictvím sítě GoOut. Ceny vstupenek na inscenace hlavního programu Švanda dudák a Cyrano se pohybují od 250 do 550 Kč. Vyšší cena je pouze u vstupenek na premiéru Švandy dudáka, které exkluzivně zahrnují i pozvání na sklenku vína po skončení představení. Ceny vstupného na doprovodný program se pohybují od 100 do 550 Kč.

Divadelní léto pod plzeňským nebem
12. ročník, 15. 6. – 26. 7. 2019

 • Švanda dudák
  podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla
  U Ježíška
  premiéra v sobotu 29. června ve 20.30
  reprízy 1. – 4. a 7. – 12. července ve 20.30
  Kdysi dávno se v naší krásné zemi udály prazvláštní věci. Po mnoha letech nespravedlivého útlaku pozvedl lid svůj hlas a zbavil se nenáviděného zla. Nebylo to ovšem snadné – svět na nás zapomněl, a proto bylo třeba znovu všem připomenout, čeho všeho jsme my Češi schopni. Mnoho lidí se o to pokoušelo, ale marně. Až se objevil zcela nový hrdina. Jmenoval se Švanda a byl to muzikant.
  Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

 

 • Cyrano
  Edmond Rostand
  U Ježíška
  reprízy 20. – 26. července ve 20.30
  režie: Ivan Řezáč
  Hrají: Michal Dlouhý, Andrea Mohylová, Miloslav Tichý, Jan Jankovský, Jiří Maryško, Kamil Halbich, Bronislav Kotiš, Jana Kubátová, Antonín Procházka ml., Petr Borovský, Jiří Weiner/ František Šimánek, Klára Krejsová, Jindřich Kout, Marek Mikulášek, Jiří Kout, Adam Rezner, Jaroslav Matějka.

 

 • Doprovodný program
  Festivalek hereckých kapel
  Zach’s Pub, sobota 15. června ve 20.00
  Jsme muzikál!
  U Ježíška, neděle 16. června ve 20.30
  Jak se vám líbí
  William Shakespeare
  U Ježíška, pondělí 17. června ve 20.30
  Slam Poetry Open Air
  U Ježíška, úterý 16. července ve 20.30
  Improzápas
  U Ježíška, čtvrtek 18. července ve 20.30