Úzkostné stavy

Dobrý den, poslední dobou trpím návaly horka, nemůžu dýchat, mám pocit, že umírám. Opakuje se to vždy, když jedu autobusem, nebo jsem na hodně přelidněných místech. Můžete mi poradit, proč se mi to děje a co mám dělat?

ilustrační foto

Podle vašeho popisu bych řekla, že se potýkáte s úzkostí. Při atace úzkosti nejste schopna ovládat své emoce, doprovodným jevem jsou právě i vámi zmiňované fyzické obtíže – dušnost, bušení srdce, zrychlený puls, pocení, třes aj.
Úzkosti jsou jednou z velmi častých psychických poruch, trpí jimi cca čtvrtina populace, ovšem určit přesnou příčinu je složité a závisí to na mnoha faktorech, např. genetické predispozice, přísná výchova, traumata z dětství, svou roli tu jistě hraje také dědičnost.
Nejefektivnějším řešením je samozřejmě návštěva psychologa, který bude pátrat po spouštěči úzkostných stavů s cílem postupně ovládnout negativní emoce, které je doprovázejí. Sama můžete zkusit různé techniky od masáží, jógy, pletení, malování… Podstatou je odpoutat pozornost a uvolnit se. Při náhlé atace může ulevit i staré dobré dýchání do pytlíku. Velmi účinná je pak také imaginace, tedy vytvoření si představy příjemného, klidného a bezpečného místa, které si při návalu úzkosti představíte.


Na dotazy odpovídá:

PhDr. Michaela Miechová
První on-line psychologická poradna
www.Mojra.cz


Využijte speciální akce pro MAGAZÍN OKO.

Při objednávce použijte slevový kód „OKO
a získáte slevu 10 % na služby psychologické poradny Mojra.cz.