Kraj začíná s přestavbou karlovarské porodnice

Začíná přestavba karlovarské porodnice, kraj chce pro maminky i novorozence moderní prostředí.

Sen budoucích maminek i zdravotníků gynekologicko-porodnického oddělení karlovarské nemocnice se plní. Karlovarský kraj začíná s přestavbou, díky které by měly vzniknout v prostorách porodnice nové vzdušné pokoje, moderní porodní boxy, porodní operační sál i kompletně vybavená novorozenecká lůžka. Kraj na akci vynaloží celkem 90, 7 milionu korun s DPH.

 „Karlovarská porodnice je velmi vytížená a budoucí maminky sem směřují i proto, že zde najdou kvalitní péči v případě komplikovaných porodů nebo předporodních obtíží. Jsem moc ráda, že jim už brzy při tak důležitém okamžiku, jakým je narození miminka, nabídneme komfortní a příjemné zázemí. Na přestavbu porodnice čekají dlouho i zdravotníci, kteří tam pracují. Věřím, že všechny práce budou probíhat bez problémů a přestavbu se podaří dokončit v termínu,“ uvedla Jana Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje.

Oddělení bude v provozu i během stavebních úprav. „Vycházíme tak vstříc přání maminek, které chtějí rodit právě v Karlových Varech,” řekla Jitka Samáková, předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice. Právě karlovarská porodnice je nejvyhledávanější ze všech v regionu a ročně zde lékaři přivedou na svět zhruba tisícovku miminek. „Samozřejmě každá stavba s sebou přináší jistá omezení. Ale uděláme všechno pro to, aby měla na maminky i děti minimální dopad a odnesly si od nás jen ty nejlepší vzpomínky,” vysvětlila Samáková.

„Chtěl bych předem poděkovat za toleranci budoucím maminkám, které budou využívat služeb porodnice i v průběhu přestavby. Rozhodně se postaráme o to, aby se jim dostalo té nejlepší péče. A moc bych si přál, aby nová porodnice splnila očekávání nastávajících rodiček, a také aby moderní vybavení a zázemí přilákalo i sestry a lékaře, které v našich nemocnicích tolik potřebujeme,“ dodal Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví.

Stavební úpravy gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karlovy Vary provede společnost Metrostav. Ta se stala vítězem zadávacího řízení, které vyhlásil Karlovarský kraj. Dojde ke změnám uspořádání celého oddělení, jež se nachází ve druhém nadzemním podlaží pavilonu B. „Porodnické oddělení bude mít 17 lůžek v nových pokojích, v části pro riziková těhotenství se plánuje 4 až 6 lůžek. Kromě toho vzniknou 3 porodní boxy, přičemž součástí jednoho z boxů bude i speciální porodní vana, která je určena pro ty maminky, jež si budou přát rodit do vody. Dále stavebníci vybudují porodní operační sál a 6 novorozeneckých lůžek v novorozenecké části oddělení. Počítá se i se čtyřmi inspekčními pokoji,“ upřesnil náměstek hejtmanky Dalibor Blažek. Přestavba je rozdělena na dvě etapy. První etapa bude dokončena příští rok v březnu, druhá pak na konci října 2019.

 


Zdroj:

Mgr. Jana Pavlíková
tisková mluvčí
oddělení vnějších vztahů a styku s veřejností
odbor kancelář hejtmanky a vnějších vztahů