Václav Vorlíček oslaví 88. narozeniny v Plzeňském kraji

Václav Vorlíček slaví 88 – tak zní název události, která se odehraje v sobotu 9. června od 15:00 hodin.

na Státním hradě a zámku Horšovský Týn. Za účasti známých osobností českého filmu, a samozřejmě jednoho z nejvýznamnějších režisérů české kinematografie Václava Vorlíčka, proběhne kulturní odpoledne při příležitosti režisérových narozenin. V rámci události dojde i ke slavnostnímu přejmenování zámeckého kina na Zámecké kino Václava Vorlíčka.


„Svou účast nám již potvrdili mnohé známé osobnosti českého filmu, mezi nimiž je například Jan Kraus, dále Jana Nagyová, představitelka filmové Arabely, syn herce Vlastimila Brodského Marek Brodský, herečka Jaroslava Kretschmerová, kterou diváci znají například z filmových sérií Slunce seno, dále Libuše Švormová, Ivana Chýlková a mnozí další“, informuje kastelán Státního hradu a zámku Horšovský Týn Jan Rosendorfský. V rámci doprovodného programu se návštěvníkům představí komorní orchestr Melodyšejkr při ZUŠ Horšovský Týn, nebo například dětský pěvecký sbor Hlásek ZUŠ Přeštice. Akce potrvá až do večerních hodin, na jejím závěru proběhne slavnostní otevření nově přejmenovaného Zámeckého kina Václava Vorlíčka.

Václav Vorlíček je jeden z nejúspěšnějších českých filmových režisérů a scénáristů. Během své kariéry nejčastěji spolupracoval se spisovatelem a scénáristou Milošem Macourkem a natočil řadu pohádek, které dodnes oslovují mnohé dětské i dospělé diváky. Jsou jimi například Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny nebo dnes již legendární seriály Rumburak a Arabela. V roce 2017 získal čestnou cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu za celoživotní dílo. Režisér je však spjat i s Juniorfestem – Mezinárodním filmovým festivalem pro děti a mládež. „Václav Vorlíček stál při festivalu od jeho počátků a dodnes je jeho pravidelným hostem.  Mimo jiné obdržel na Juniorfestu v roce 2011cenu Zlatá rafička za celoživotní přínos dětskému filmu. Uspořádat událost ku příležitosti jeho narozenin a přejmenovat po něm zámecké kino, v němž Juniorfest ve svých počátcích začínal a dodnes působí,  pro nás bylo nejen logickým vyústěním této spolupráce, ale prioritně sdělením díků Václavu Vorlíčkovi, kterého si velice ceníme“, uvedla ředitelka festivalu Judita Soukupová.

Vstupenky na událost budou k prodeji na pokladně zámku v den konání akce od 9.00 hodin. Cena vstupného činí 60 Kč. Akci pořádá Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest ve spolupráci se Státním hradem a zámkem Horšovský Týn a Národním památkovým ústavem.

 


Zdroj:

Radka Šámalová