Z Vancouveru přes Metropolitní operu do Plzně

Kanadští pěvci jezdí pravidelně zpívat do ČR, někteří zde i zůstávají

 

Již potřetí vystoupí v Plzni pěvci Operního studia Univerzity Britské Kolumbie, jedné z nejprestižnějších kanadských univerzit. Ve Velkém divadle zazní 18. února řada světových operních hitů: Árie z Bizetovy Carmen, Pucciniho Toscy, Mozartova Dona Giovanniho nebo Donizettiho Nápoje lásky, duet Milostné zvířátko ze Smetanovy Prodané nevěsty dokonce v originále.

 

Na letošním Operním Gala vystoupí i tenorista Philippe Castagner, který byl v roce 2002 zařazen do prestižního Lindermannova programu Metropolitní opery v New Yorku pro mladé umělce a ztvárnil zde roli Blázna v Bergově Vojckovi. Do Plzně přijel s Operním studiem UBC již v roce 2016, zdejší divadlo ho okouzlilo a v současnosti zde pravidelně vystupuje jako Princ v Dvořákově Rusalce a jako Laertes v Thomasově Hamletovi. „V Plzni se cítím jako doma, jsou tu velmi přátelští lidé, kteří umějí žít. Musím přiznat, že na New York často nevzpomínám, tady a teď prožívám velmi šťastné období,” říká pěvec s typicky českým koníčkem – miluje totiž houbaření.

 

Pěvce doprovodí Orchestr opery DJKT pod taktovkou šéfdirigenta Norberta Baxy, který je stálým hostem Operního studia UBC a během dlouholeté spolupráce s ním nastudoval řadu titulů včetně české operní literatury. Operní studio UBC je součástí Univerzity Britské Kolumbie, jejíž areál se rozkládá na poloostrově západně od města Vancouver. Tato univerzita je považována za jednu z nejlepších univerzit v Kanadě s nejvyššími požadavky pro přijetí studentů. V komplexu studuje a pracuje zhruba 55 tisíc lidí.

 

Předsedkyně studia profesorka Nancy Hermiston, nositelka Řádu Kanady, během své pěvecké kariéry účinkovala na mnoha prestižních scénách v USA, Kanadě a Evropě, mimo jiné v Carnegie Hall nebo v Norimberské opeře a opakovaně se vrací do ČR. „Na naší škole zpíváme řadu českých oper, například Prodanou nevěstu, Rusalku nebo Příhody lišky Bystroušky. Samozřejmě je studujeme v originále,“ říká Nancy Hermiston a dodává: „Ráda se vracím do České republiky, protože skýtá bohatý kulturní zážitek pro mé studenty a vždy byla  centrem Evropy. Studujeme hudbu všech velkých skladatelů, kteří byli součástí západoevropské hudební historie. Výjimečná je pro nás jak atmosféra plzeňského divadla, tak jeho komorní prostředí. Naše operní domy mají kapacitu hlediště pro dva nebo tři tisíce diváků. Vystoupit v takovém historickém divadle je proto pro nás opravdu emocionálně silný zážitek.“

 

 

 

Zdroj: TZ DJKT