Jaká bude budoucnost Městské plovárny v Plzni

  1. ledna 2018

 

 

Uplynuly již 4 sezóny na znovuotevřené Městské Plovárně v Plzni, která po padesáti letech „odmlky“ začala v červenci 2014 fungovat jako místo setkávání. Během mezinárodního workcampu Pěstuj prostor ji tehdy upravili a obnovili dobrovolníci z Plzně i z celého světa. Za tuto dobu se na Plovárně uskutečnilo více než 150 kulturních a komunitních akcí, na které přišlo přes 16,5 tisíce lidí. V letošním pátém roce chce spolek Pěstuj prostor připravit projekt rozsáhlejší rekonstrukce Plovárny. Plánuje zde vybudovat zázemí, které poslouží nejen v letních měsících, ale i v zimě, a zároveň poskytne lepší komfort pro pořadatele a návštěvníky akcí. Rekonstrukce je pro další provoz Plovárny nezbytná. A protože projekt Městské plovárny od samého začátku cílí zejména na plzeňskou veřejnost, zvou členové spolku Plzeňany na diskusi.

 

„Rádi bychom se od návštěvníků Plovárny i dalších obyvatel Plzně dozvěděli, jaká by v jejich očích měla Plovárna v budoucnu být. Čím si je Plovárna získala a co je důležité zachovat, nebo proč tam naopak někdo chodí jen málo, co je zapotřebí zlepšit,“ přibližuje program setkání architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor. Spolku se podařilo již v minulém roce získat prostor Plovárny od města Plzně do dlouhodobé výpůjčky, čímž město potvrdilo, že mu na rozvoji místa záleží.

 

Veřejné plánovací setkání se odehraje v úterý 23. ledna od 17.00 (do přibližně 19.00) hodin v centru města v univerzitní kavárně Družba na rohu Sedláčkovy a Riegrovy ulice. Zván je každý. (Organizátoři však prosí zájemce o potvrzení účasti na

 

Pomoci rekonstruovat Plovárnu by v dalších letech mohli občané Plzně, ale také místní firmy. O podporu proměny Plovárny projevilo zájem sdružení Zelené město, které spojuje Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňskou teplárenskou, Vodárnu Plzeň, Škodu Transportation, město Plzeň a Plzeňský kraj.

 

„Plovárna je krásným historickým a zároveň přírodním místem, které si určitě zaslouží zachovat i pro další generace. Silně na mě zapůsobila hned při mé první návštěvě. V rámci sdružení Zelené město se snažíme vytvářet v Plzni ještě přátelštější a zdravější prostředí. Rozvoj Plzeňany oblíbených lokalit a veřejného prostoru obecně nám pro to přijde zásadní,“ říká k tomu předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

 

Zajímavostí, o kterých se na setkání návštěvníci dozvědí, ale bude více. Díky spolupráci s významným plzeňským kulturním aktérem, by se měla na Plovárně odehrát nová velkolepá akce. Jaká, chce spolek prozradit právě na setkání. Opomenuty nezůstanou ani tradiční události jako Vítání jara nebo Plovárenské dny. Zároveň ale po třech sezónách, kdy si sem Plzeňané i další návštěvníci mohli pravidelně z rušného města odskočit relaxovat, povozit se na lodičkách, nebo se občerstvit, zůstane s největší pravděpodobností na přechodnou dobu Plovárna mimo akce zavřená.

 

Proč, vysvětluje Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor: „Od roku 2014 jsme se spolu s dalšími iniciativami a desítkami dobrovolníků o okolí Plovárny pravidelně starali, snažili jsme se přinášet Plzeňanům Plovárnu v té nejlepší podobě a atmosféře. Někdy se to dařilo výborně, jindy to trochu skřípalo, vždy jsme do toho ale dávali obrovské množství energie a radosti. Na druhou stranu, vše bylo děláno „na koleni“ a takto to nejde dělat napořád. To by Plovárna brzy všechny nadšence „vysála“ a návštěvníky omrzela. Cílem rekonstrukce je udělat Plovárnu takovou, aby mohla bez problémů fungovat v mnoha příštích letech a poskytovat plnohodnotné zázemí pro plzeňskou komunitu i kulturu. Aby se nám to povedlo, bude nezbytná pomoc aktivních obyvatel, firem i města Plzně. Držme si palce,“ uzavírá Marek Sivák.

 

Spolek Pěstuj prostor děkuje kavárně Družba za poskytnutí zázemí pro plánovací setkání. Činnost spolku dlouhodobě podporuje Ministerstvo kultury ČR a město Plzeň. Městská plovárna Plzeň vznikla v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 na podnět iniciativy Maják Plzně v Otevřené výzvě Pěstuj prostor.

Zdroj: TZ Pěstuj prostor, z. s.