Jak správně vybrat běžecké boty. Pozor na široký výběr

Chystáte se začít pravidelně běhat či vaše běžecké boty již mají to nejlepší za sebou? Pak si při výběru dejte patřičně záležet a nesáhněte po prvních, které se vám budou líbit. Vrátí se vám to. Na trhu je totiž spousta značek, modelů a typů. Níže najdete několik rad a doporučení, které vám s výběrem pomohou. 

Vybírejte podle povrchu
Každý typ běžeckých bot je navržen tak, aby seděl perfektně pro určitý povrch. Vhodný výběr pak může ovlivnit váš zážitek z běhání. Pokud se většina vašeho tréninku odehrává na tvrdých površích jako je asfalt či beton, pak jsou pro vás ideální volbou silniční běžecké boty. Větším odpružením tlumí nárazy a minimalizují tak namáhání nohou a riziko zranění. Pokud však běháte spíše po měkkých stezkách, bude vám nejlépe v trialových běžeckých botách s hlubším dezénem. Ty nabízejí lepší přilnavost a podporu kotníků při běhu v terénu. Pokud ale běháte jak po tvrdých površích, tak v terénu, můžete zvážit výhody hybridních běžeckých bot. Ty pak vyváženě kombinují výhody běžeckých bot silničních a trailových.

Délka trati a styl běhu napoví
Při výběru běžeckých bot je vedle preferovaného povrchu také vhodné si uvědomit, jak dlouhé tratě a jakým stylem se chystáte běhat. Jsou totiž tři základní kategorie běžeckých bot ve vztahu k délce trati a stylu běhu.

Objemové běžecké boty
jsou bohatě tlumené proti negativním vlivům otřesů. Často se jim říká též tréninkové boty, protože jsou uzpůsobeny k dlouhým tratím. Jsou vhodné pro hobby běžce, i úplné začátečníky, protože mají vyšší míru tlumení a jsou velmi pohodlné. Pokud tedy běháte denně svých několik či více kilometrů ale nejste vyloženě závodník, objemovka je ta správná bota pro vás.
Opakem tréninkových běžeckých bot jsou běžecké boty závodní. Již podle názvu je patrné, že jsou určeny těm, kteří své běhání směřují k závodům. Jsou celkově tvrdší, jelikož závodník často rád obětuje pohodlí ve prospěch výkonu. Závodky jsou maximálně minimalistické a nedisponují přílišným tlumením vyvýšené podrážky, tedy dopadem či dropem. Jsou tak lehké a rychlé a jsou určeny zejména pro pokročilé běžce.

Tempové boty
 jsou pak vhodné pro běhání jak kratších tréninků, tak i dlouhých závodů. Chystáte-li se poprvé na závody, sáhněte právě po těchto botách. Jejich vlastnosti jsou totiž na pomezí objemových a závodních bot. Tempové boty jsou jednoduše určeny na delší, pohodlné a zároveň rychlé běhání.

Zvolte správnou velikost boty

Určitě jste se už setkali s tím, že přijdete do obchodu, vyzkoušíte první pár bot, který vám padne a spokojeně odcházíte. U běžeckých bot se však vyplatí vyzkoušet více párů a zvolit byste měli o půl až jedno číslo větší botu, než je vaše běžná velikost. Jde o to, že chodila potřebují při běhu dostatek prostoru, aby se prsty mohly volně roztáhnout.

„Důležité je nespěchat a zkoušet, dokud nenajdete ten správný pár, ve kterém se cítíte komfortně. Boty vás nesmí nikde tlačit, proto je dobré vybírat je o půl nebo klidně celou velikost větší, než běžně nosíte,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.


Zdroj:

Klára Procházková

ASPEN.PR s.r.o.
www.aspen.pr