Pátý ročník celorepublikového divadelního festivalu Malá Inventura zakotví 4. – 7. + 27. 10. opět ve Varech, které se tak připojí k Praze, Kuksu, Jičínu, Jihlavě, Českým Budějovicím a Rožnovu pod Radhoštěm. Hlavní organizátor Nová síť festival pořádá již 22 let, v Karlových Varech několik let společně se VZBUĎME VARY. Ti přizvali Výměník a Divadelní studio D3. Autorkou letošního vizuálu karlovarské přehlídky je opět Helena Čubová. Festival finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Karlovarský kraj a letos konečně i Statutární město Karlovy Vary. Podrobné informace o programu najdete na www.vzbudmevary.cz, na sociálních sítích nebo na webu festivalu Malá inventura.
Malá inventura Karlovy Vary se otevírá 4. října v 19:30 hodin v Divadle Husovka uvedením divadelní lahůdky “Nothing” else, mothers”, v níž hrají a tančí herečka Antonie Formanová a tanečnice Cécile Da Costa. “Divadelní představení o vztahu mezi matkou a dcerou, o přenosu emocionálních vzorců z generace na generaci se zabývá otázkou, jak můžeme tyto vzorce odkrýt a přesáhnout”, přibližuje Tera Dvořáková, dramaturgyně festivalu. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut a bude je možné zakoupit na místě, hodinu před představením.
Nedělní odpoledne 6.10. je věnováno celé rodině. V kulturním centru Výměník se v 15:00 a v 16:30 uskuteční loutkové představení (nejen) pro děti, zeleninový balet “Louskáček” divadelní formace Borsch, v němž na ikonickou hudbu Petra Iljiče Čajkovského. tančí česnek, zázvor, lilek a šest vlašských ořechů. Po představení bude na místě tvůrčí dílna výtvarnice a edukátorky Pavlíny Vargové. Organizátoři doporučují rezervovat si místa na konkrétní čas na emailu: tereza@offcity.cz.
Propojujícím tématem letošní Malé inventury Karlovy Vary je Pečování/Zpěčování jako radikální čin vědomé péče o vztahy s našim vnitřním a vnějším světem. “Pečováním v první řadě míníme pečování o vztahy, o fyzický i mentální prostor. Zpěčování chápeme jako jeden z aspektů péče, která je protipólem/protipohybem konzumu, výkonnosti, využívání, necitlivosti či bezcitnosti”, říkají Tera Dvořáková, Tereza Hadravová a Veronika Žáková ze spolku VZBUĎME VARY.
Debata o současném umění “Péče o zpěčující”, která začíná 7.10. v 18:00 ve Výměníku, má v hledáčku věčně aktuální otázku, jak lze v regionech pečovat o současné umění, které se zpěčuje zavedeným konceptům i normám. Pozvání přijal filozof Tomáš Koblížek, ředitel GAVU Cheb Marcel Fišer, hudebník, divadelník a výtvarník Martin Kaiser, ředitelka Nové sítě Adriana Světlíková i Jana Timipulu, zakladatelka chomutovského festivalu současného umění Obnažení.
V neděli 27.10. od 19:30 v Divadle Husovka se v představení divadelní skupiny Handa Gote, s tajemným názvem “Třetí ruka”, uskuteční originální revival zapomenutého mikrožánru surrealistického loutkového divadla inspirovaný experimenty Petra Nikla, loutkovou tvorbou Františka Skály a skupiny BKS nebo Čestmíra Sušky z 90. let. Na výtvarné podobě představení spolupracovala výtvarnice, tvořící pod značkou kosmo_nauty.
Karlovarští milovníci kvalitního divadla a výtvarného umění mají tak poprvé možnost zažít tvůrčí vesmír známého uměleckého souboru Handa Gote research & development, který pracuje už od roku 2005 na pomezí divadla, současného tance, vizuálního umění, hudby a konceptuálního umění a v současnosti vede pražskou alternativní scénu Alfred ve dvoře.
Vstupenky na představení v Husovce jsou v předprodeji v síti GoOut. Všechny vstupenky bude možné zakoupit na místě, hodinu před představením.
O VZBUĎME VARY: Od roku 2015 přináší současný tanec a nové divadlo do karlovarského kulturního prostoru. Pořádá kulturní akce ve veřejném prostoru a ve spolupráci s dalšími aktéry usiluje o dlouhodobý a koncepční rozvoj kultury na Karlovarsku.
O Nové síti: Servisní organizace Nová síť podporuje živé umění a otevřenou kulturu v regionech. Aktivně vytváří příležitosti pro spolupráci mezi různými kouty ČR, Prahou i zahraničím, posiluje komunikaci mezi jednotlivými aktéry kulturního života a veřejnou správou, usiluje o decentralizaci, rozvoj a kultivaci občanské společnosti v ČR.
PROGRAM MALÁ INVENTURA KARLOVY VARY 2024
PÁTEK 7.10. – HUSOVKA, Karlovy Vary – jako host Divadelního studia D3
19:30 | A. Klimešová, D. Špalková: Nothing else, Mothers
Autorská kompozice vztahu mezi matkou a dcerou. Něha a síla, odpoutání, vymezení i přijetí. Účinkují: Cécile Da Costa a Antonie Formanová
https://www.facebook.com/events/970824234835921
———————————————–
NEDĚLE 6. 10. – VÝMĚNÍK, Západní 21/1749, Karlovy Vary
15:00 nebo 16:30 | Borsch: Loukáček – zeleninový balet
Zeleninový balet pro česnek, zázvor, lilek, šest vlašských ořechů a jednu krysu. Na ikonickou hudbu Petra Iljiče Čajkovského.
Nejen pro děti.
Tým: Daria Gosteva, Anastázie Dobrodinská.
Počet míst omezen. Doporučujeme rezervaci: tereza@offcity.cz
15:00 | https://www.facebook.com/events/1527669018131585
16:30 | https://www.facebook.com/events/446568668136589
————————————————
PONDĚLÍ 7. 10. – VÝMĚNÍK, Západní 21/1749, Karlovy Vary
18:00 | Péče o zpěčující: mezioborová debata
O péči o současné umění v regionech.
Jak pečovat o umění, které v současnosti vzniká a zpěčuje se zavedeným způsobům vnímání?
https://www.facebook.com/events/488927040236135/
————————————————
NEDĚLE 27.10. – HUSOVKA, Karlovy Vary – jako host Divadelního studia D3
19:30 | Handa Gote: Třetí ruka
Originální pokus o revival zapomenutého mikrožánru surrealistického loutkového divadla inspirovaný zejména experimenty Petra Nikla s divadlem Mehedaha, loutkovou tvorbou Františka Skály a skupiny BKS nebo Čestmíra Sušky či Petra Šocha, ale také pracemi Milana Grygara a dalších. Na výtvarné podobě spolupracovala výtvarnice, tvořící pod značkou kosmo_nauty.
https://www.facebook.com/events/1533497030923454
Zdroj:
Tereza Dvořáková
tereza@offcity.cz