Café Semler se po krátké pauze znovu otevírá návštěvníkům Semlerovy rezidence i široké veřejnosti

Stylová kavárna v budově Semlerovy rezidence, pod jejímž návrhem jsou podepsáni architekti Jaromír Veselák a Jan Toman, se po změně provozovatele opět otevírá široké veřejnosti i návštěvníkům Semlerovy rezidence. Noví provozovatelé slibují kromě výborné kávy menu z regionálních a sezónních surovin, a především vyhlášené vlastní domácí zákusky a dezerty.

Stylový interiér kavárny navrhli architekti Jaromír Veselák a Jan Toman, kteří se inspirovali právě architektem Loosem, jenž kombinoval luxusní prvky s přírodními materiály a často také v interiéru použil výrazné barvy. Kavárna je zařízena v kombinaci červené a šedé barvy s přírodním obložením z  dubu, ze kterého je vyroben i nábytek. Celému prostoru dominuje svatební fotografie Adolfa Loose a jeho třetí ženy Kláry Beckové, centrem kavárny je bar obložený zbytky původních dveří z domu, které jsou poskládány ve stylu ‚patchwork‘. Stejný prvek je použit také v návštěvnickém centru na obklad pultu recepce. Architekti Jaromír Veselák a Jan Toman stojí nejen za interiérem kavárny, ale i  za aktuální podobou návštěvnických prostor v Semlerově rezidenci.

Noví provozovatelé kavárny vzešli z výběrového řízení a slibují hostům zachování kouzla prvorepublikové architektury, ale v moderním pojetí. „Chystáme nejen vynikající kávu, široký sortiment nealkoholických i alkoholických nápojů, ale také nabídku vlastních lahodných zákusků, snídaní, sladkých jídel a lehkých bistro pokrmů,“ zvou noví provozovatelé, provozní Pavel Urban a cukrářka Lucie Tischlerová Kinclová. Právě Lucie Tischlerová Kinclová má bohaté zkušenosti s výrobou domácích dezertů díky svému projektu Výjimečné dorty.

Café Semler najdete v přízemí Semlerovy rezidence na Klatovské třídě 110. Otevírací doba Út–Čt 9:00-19:00; Pá–So 9:00-20:00, Ne 9:00-19:00. Kavárna je přístupná široké veřejnosti  – není tedy třeba jít na prohlídku historického interiéru, ale její návštěva se může stát příjemným zahájením či zakončením prohlídky a přispět ke vstřebání zážitků. Navíc při předložení vstupenky do Semlerovy rezidence dostanete v den prohlídky v kavárně slevu 10 % na kávu a zákusky.

SEMLEROVA REZIDENCE

Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který byl v letech 1933–1934 vestavěn do původního bytového domu, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose z roku 1932, který do podoby projektu rozpracoval Loosův žák a  někdejší spolupracovník Heinrich Kulka. Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec. Mezi lety 2012–2022 probíhalo kompletní restaurování interiéru a oprava domu. Semlerovu rezidenci spravuje Západočeská galerie v Plzni.


Zdroj:

Bc. Kateřina Štulc Modrá

Public relations, tisková mluvčí

www.zpc-galerie.cz